Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hakimin ilginç kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-06-2007, 15:58   #1
köktaş

Varsayılan hakimin ilginç kararı

Değerli Meslektaşlar,
İlginç bir olay geldi başıma.Sizlerle paylaşmak istiyorum.İcra emrine karşı yaptığımız faiz itirazında(şikayet) icra mahkemesine icranın durdurulması talepli olarak dava açmıştık.Davayı açalı 6 gün oldu.Hakimle icranın durdurulmasıyla ilgili ilginç bir karar verdi.Yada benim başıma ilk defa geldiği için bana ilginç geldi.Karar"Dosya faiz hesabı için bilirkişiye havale edilecek,döndükten sonra icranın durdurulması hakkında karar verilecek".Bu karar üzerine hakimle görüşmeye gittim.Hakim kaleme gidip "icra dosyasını icra müdürlüğüne göndermeyin.Alacaklıya talep açtırmayın .Dosyayı hemen bilirkişiye gönderin"dedi.Bu karar bana ilginç ve mantıksız geldi.Çünkü haciz geldikten sonra icranın durdurulması kararını ne yapacağım.Sizce hakimin verdiği karar doğru bir kararmı?Ne yapmalı?
Old 07-06-2007, 10:29   #2
Av. Asena

Selamlar.

Şikayet tek başına icrayı durdurmadığı için icra takibi devam edecektir.Bizim başımıza gelen benzer bir olay da var. Dosya hakimde olduğu için müdürlüğe indirip işlem yapamıyoruz.

Aslında alacaklıya talep açtırmaması lehinize bir durum. Hakim alacaklıya talep açtırılmasın, icra müdürlüğüne gönderilmesin demekle lehinize karar vermiş ve alacaklı talep açamayacağı için de haciz zaten gelemeyecek.

Bizim sorunumuz da buydu. Borçluya karşı işlem yapacağız ama dosya şikayet nedeniyle hala hakimde. Bence şanslısınız. Dosya bilirkişiden gelene kadar, suret harcı yatırılıp müdürlüğe inmezse aleyhinize işlem yapılmayacak.
Old 07-06-2007, 11:29   #3
köktaş

Tecrübenizi ve bilginizi paylaştığınız için tesekkur ederim sayın meslektaşım.Biraz da şaşırmamın nedeni neden icranın durdurulmasına karar vermeyip kaleme talimat verdi.Yani talebi ya red edersın ya kabul edersın.zira icranın durudulmasının aciliyeti ve önemi bu değilmi?bu süre içinde haczi durdurmak.Şifahen hakimin talimat vermesi bana pek hukuki gelmedi.bu arada suret harcından kastınız nedir anlamadım ama yardımlarınızdan dolayı cok tesekkur edıyorum.Basarılar
Old 07-06-2007, 11:48   #4
sefa deniz

degerli meslektaşım takibin durdurulması kararı verilmediği sürece dosyanın hakimde veya kalemde olması haciz telep etme ve hacze çıkmak için engel teşkil etmez.Burada alacaklı icra müdürlüğüne gider ve haciz talebinde bulunur. talep üzerine dosya getirtilir ve dosyada takibin tedbiren durdurulması yönünde bir karar yok ise haciz işlemini yapılabilir.Hakimin 'dosyaya talep açtırmayın 'diye bir talimatı olması keyfi ve kanuna aykırı bir durumdur.Suç teşkil eder.
Old 07-06-2007, 15:32   #5
köktaş

her ne kadar borçlu vekili olarak hakimin bu kararı işimize gelse de bana da biraz kanuni dayanktan yoksun bir karar gibi geldi.Bazı hakimler neden işi çıkmaza sokarlar anlamam.Ya tedbir ver ya da verme.Bu kadar basit.Böyle bir karara ne gerek var şimdi.iki arada bi derede kaldık.inanın insan böyle saçmalıkları görünce bu meslekten bazen soğuyor.Zaten avukatın kalemde çalışanlar kadar bile değeri kalmadı..saygılar
Old 07-06-2007, 17:39   #6
Av. Asena

Sayın köktaş,

Suret harcı ile kastettiğim şudur; icra dosyasının fotokopisini çektirip her sayfa başına harç yatırılarak icra dosyası toparlanır ve müdürlüğe indirilerek üzerinde işlem yapılmaya devam edilir. Her sayfa için 1,00 ytl gibi bir meblağ. Daha doğru bir ifade ile icra mahkemesine çıkan icra dosyası, bu harcın yatırılması ve kalemden aslı gibidir yapılması ile orjinal icra dosyası hükmünde olur. Dolayısıyla müdürlüğe indirip işlemlere devam edilebilir. Hakim karar verene kadar, dosyanın bilirkişiye intikal edene kadar alacaklı veya vekili icra dosyasının bu şekilde aşağı indirilmesinin sağlayabilir. Zira orjinal icra dosyası bilirkişiye tevdi edildikten sonra zaten dosya yerinde olmadığından işlem yapılamaycaktır.

Bunun yanı sıra, konuyu anlatırkenki ifadenizden tensip zaptına böyle bir ibare koymuş olacağını düşünerek hareket etmiştim ama hakimin şifahen karar verdiğini belirttiğinizde şaşırdım. Biz hukukçular herşey için belge ararken hakimin de yazılı olarak talimat sunması gerekmez miydi?
Old 07-06-2007, 18:09   #7
köktaş

Değerli meslektaşım çok haklısınız.Ben de sizin gibi düşünmekten kendi alamıyorum.Tensip zaptı daha elime geçmedi.Bugün yazılmış.Dosya bilirkişiden dönünce hakim icranın durdurulması talebi hakkında karar verecekmiş.Kalemle irtibata geçtim. Kalemdekiler dosyanın şu an ellerinde olduğunu ve hakimin izni olmadan asla icra müdürlüğüne vermeyeceklerini söylediler ki hakim kendisi icraya verilmeyecek dosya diye tembih etti.Artık hayılısı demekten baska care kalmadı.Üzücü olan talebin amaca uygun değerlendirilmeyip sürünceme de bırakılması.Talebimi reddetse hiç olmazsa temyiz yoluna başvurucam.Elim kolum bağlı şimdi.Acaba hakim dosyanın bilirkişiye gidip dönmesini bekletici mesele mi yaptı diye düşünüyorum.Gene ortada yazılı birşey yok.umarım aynı şey diğer meslektaşlrımın başına gelmez..Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi