Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

özel öğrenci yurtları, maddi tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-06-2007, 13:16   #1
av. gözde

Acil özel öğrenci yurtları, maddi tazminat

herkese merhaba,

benim şöyle bir sorum/sorunum var: özel öğrenci yurdunda aylık 750 ytlye kalan bir öğrenci daha sonra diğer arkadaşlarının 450 - 500 ytlye kaldıklarını öğreniyor. bu kişiden fazladan haksız yere tahsil edilen kısım için maddi tazminat davası açılabilir mi, veya bu kısım nasıl tahsil edilebilir? şimdiden ilginize teşekkürler...
Old 04-06-2007, 16:51   #2
medenikal

Sözleşme kurulduğu zaman da öğrenci ,yurt ücretlerinin ne olduğu konusunda yeterli araştırma yapmıyarak yani hataya düşerek ve tecrübesizliğinden; yada bir an önce yurda girme konusunda zor durumda olduğundan sözleşmeyi imzalamış olabilir.

Öncelikle bu sözleşme geçerli midir?

Yani sözleşmeyi ayakta tutup miktar yönünde doğan sebebsiz zenginleşmeyi talep edebilir miyiz?

Sözleşmenin kurulmasında hata;hile;gabin; vesair hükümleri devreye sokabileceğiz.

Çünkü öğrenci arkadaş;tanımadığı bilmediği bir ortamda ; zorunlu da olduğu için ; biraz da tecrübesiz olduğundan böyle bir miktarla yurda yerleşmiştir.

Oysaki mk 2. maddesi de hakların ve borçların kullanılmasında dürüstlük kuralını emreder.Oysaki yurt sahibi öğrencinin tecrübesizliğinden ve biran önce başını sokacak bir yer bulması zorunluluğunu da kötü kullanarak;

Ortalama 500 ytl ye aynı şartlarda ,öğrencileri barındırdığı halde; olayımız da ise 250 ytl gibi bir öğrenci için büyük bir miktar olan ücreti ;haksız olarak tahsil etmiş ve etmektedir.

Kira tespit davasında nasıl ki kira ücreti artırılıp azaltılabiliyor sa bu halde de azaltılabilecektir.Ortam aynı ortamdır.Aynı yurttda aynı koşulların sağlanması söz konusudur.O zaman bu içerikten baktığımız da da haklılık ortaya çıkacaktır.Yani rayiç bedel;yani yurtta uygulanan bedel.
Old 05-06-2007, 09:08   #3
Av.Turhan Demiroğlu

Sayın medenikal'ın görüşlerine katılıyorum. Meydan sanıldığı kadar boş değildir..
Saygılarımla.

ÖZEL ÖĞRENCİ YURTLARI YÖNETMELİĞİ
Bakanlar Kurulu Kararı : 3/11/2004-2004/8106
Resmî Gazete : 3.12.2004/25659

Yurt ücretlerinin tespiti

Madde 13 — Yurt ücretinin; yurt sahibi veya işleticisi tarafından, yılda bir defa belirlenmesi esastır. Her yurt sahibi veya işleticisi, temmuz ayı içinde, odanın şekli, yemek hizmeti, taksit durumu ve sunacağı hizmet niteliklerine göre hazırlanmış olan ayrıntılı ücret tarifesi ile yapabilecekleri indirim ve indirim sebeplerini, il/ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirmek ve ayrıca yurdun panosunda veya yurtta herkesin görebileceği bir yerde ilan etmek zorundadır.

Yurt sahibi veya işleticisince; temmuz ayından geriye dönük olarak Devlet İstatistik Enstitüsünce açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) bir yıllık ortalama değişim oranı eklenerek belirlenen ücretin en fazla %10'u kadar ücret artışı yapılabilir.

Temmuz ayı içinde yurt ücreti belirlenmediği takdirde, bir önceki yılın ücreti uygulanır.

Öğrenci veya öğrenci velisi/vasisi ile yapılan sözleşmelerde fiyat ve verilen hizmetle ilgili diğer hususlar açıkça belirlenir.

Kaynak:
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25659_0.html
Old 05-06-2007, 09:11   #4
av. gözde

medenikal yanıtınız çok teşekkür ederim,

sebepsiz zenginleşmeye dayanarak dava açacağım, hoşçakalın...
Old 05-06-2007, 09:15   #5
av. gözde

sn.Av.Turhan Demiroğlu gösterdiğiniz kaynak için çok teşekkürler, ben de ilçe milli eğitim müdürlüğüne yurt tarafından bildirilen ücreti elde etmeye çalışıyorum. fiyat tarifesini gördükten sonra dava açmayı düşünüyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi