Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi Tespit/ Zamanaşımı

Yanıt
Old 30-05-2007, 16:33   #1
Av.Günar

 
Varsayılan Menfi Tespit/ Zamanaşımı

Merhaba arkadaşlar,icra takibi esnasında açılan menfi tespit davasında zamanaşımı süresi ne kadardır?iik 72 takip öncesi ve sonrasını düzenlemiş fakat takip devam ederken bir süre öngörmemiş.takip sonrasından kasıt takibin sonlanması değilde takibe başlanması mıdır?Takip açıldıktan 2 yıl sonra açılmış bir menfi tespit davasında zamanaşımı iddası haklı mıdır
Old 31-05-2007, 20:53   #2
nephilis

 
Kitap

Olumsuz tesbit davası, icra takibinden önce veya sonra açılabilir.Borçlu, icra takibinden sonra (yani kendisine yönelik icra takibi başladıktan sonra) , en geç borç ödeninceye kadar geçecek olan süre içinde -kural olarak- istediği zaman bu davayı açabilir. Yani olumsuz tesbit davasının açılabilmesi için İcra ve İflas Kanununda özel bir süre öngörülmemiştir.Fakat Olumsuz tesbit davasında dayanılan hukukî sebebin ileri sürebilmesini maddi hukuk bir süre ile sınırlandırmışsa, borçlu - davacının - bu süreye uyarak, bu süre içinde olumsuz tesbit davasını açması gerekir. Aksi takdirde açılan dava -esasa girilmeden-süre aşımından red edilir.
Borç ödendikten sonra, ödenen paranın maddi hukuk bakımından aslında ödenmemesi gereken, gerçek bir borcu ifade etmeyen bir para olduğu iddiası ile geri verilmesini sağlamak için açılacak dava ise geri alma (istirdat) davasıdır.

Kolay gelsin..

Old 07-06-2011, 17:08   #3
sektör_a

 
Varsayılan

bu konuyla ilgili bir karar varmı elinizde ?? 2007 tarihinde müvekkile ilamsız icra takibi gönderilmiş, takip kesinleşmiş ve dertdesttir. menfi tespit davası zamanaşımına girmişmidir. bu konuyla ilgili yargıtay kararı bulamadım ??
Old 07-06-2011, 22:46   #4
armegedon23

 
Varsayılan

İcra İflas Kanununda zamanaşımı sınırlaması bulunmamaktadır. 2 yıl geçse dahi menfi tespit davası açabilirsiniz. Tahsilat yapılmış ise şayet istirdat davası açılabilir. İstirdat davasında ise kanunda süre öngörülmüştür.
Old 07-06-2011, 23:12   #5
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan sektör_a
bu konuyla ilgili bir karar varmı elinizde ?? 2007 tarihinde müvekkile ilamsız icra takibi gönderilmiş, takip kesinleşmiş ve dertdesttir. menfi tespit davası zamanaşımına girmişmidir. bu konuyla ilgili yargıtay kararı bulamadım ??

Sorunuzun yanıtı karara ihtiyaç duymuyor.Zira menfi tespit davasında zamanaşımı öngörülmemiştir. Bir davanın açılabilmesi için açık bir zamanaşımı öngörülmemişse- maddi hukuk elverdiği sürece ve hukuki yarar şartına tabi olmak kaydıyla- davanın açılmasına engel yoktur.

Kesinleşen ve derdest olan takibe karşı (icra takibinden sonra açılan menfi tespoit davası) menfi tespit davası açılabilir.
Old 08-06-2011, 12:17   #6
Av.Nevra Öksüz

 
Varsayılan

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4199 :

Alıntı:
"Davacı vekili, müvekkilinin davalı şirketten tavuk yemi alıp, karşılığında 4 adet bono verdiğini, ancak yemlerdeki kusur nedeniyle müvekkilinin tavuklarının bir kısmının öldüğü bir kısmının ise yetersiz büyüdüğünü, bu nedenle müvekkilinin zarara uğradığını, yemlerinin kusurlu olduğunun açılan dava sonucunda tesbit edildiğini ve verilen hükmün Yargıtayca onandığını, böylece bonoların karşılıksız kaldığını ancak davalının bonolara dayalı olarak takibe geçtiğini belirterek bonolar nedeniyle müvekkilinin davalıya borçlu olmadığının tesbiti ile %40 tazminata hükmedilmesini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, müvekkili tarafından davacıya piliç yemi satıldığını, yemlerin ayıplı olduğuna ilişkin yaptırılan tesbitin müvekkiline tebliğ edilmediğini, ayrıca tesbitin tüm yemler üzerinde yaptırılmadığını, TTK m.25/4 te öngörülen 6 aylık dava zamanaşımı süresinin dolduğunu öne sürerek davanın reddini savunmuştur.

Mahkemece "davacı tarafından yemlerin kusurlu olduğuna ilişkin açılan maddi-manevi tazminat davasının kısmen kabulüne" karar verilip hükmün kesinleştiği " davacının 11.03.1997 tazminat davası tarihi itibariyle yemlerin ayıplı olduğunu bilmesine rağmen 1 yıllık süre içinde menfi tesbit davası açmadığı" gerekçesiyle davanın reddine karar verilmiş, hüküm davacı vekilince temyiz edilmiştir.

Dosyadaki yazılara kararın dayandığı delillerle gerektirici sebeplere ve özellikle davanın BK m.207 ve TTK m.25/4 te belirtilen süreler içinde açılmadığının anlaşılmasına göre, davacı vekilinin yerinde görülmeyen bütün temyiz itirazlarının reddine..."

Saygılar...
Old 10-06-2011, 15:02   #7
sektör_a

 
Varsayılan

Cevaplarınız için teşekkür ederim..
Belirttiğim dosya haricinde elimde süresinde itiraz ettiğim ve takibin durdurulmasına karar verilen bir ilamsız takip dosyası daha var .. henüz alacaklı itirazın iptali için bir dava açmamış fakat itirazın iptali için 1 yıllık süre halen devam etmekte.. buna karşı da menfi davası açılabilir mi?
Açacağımız menfi tespit davasında, dava değerini belirlerken, harç, icra masrafları vekalet ücreti ve güncel faiz dahil bakiye borcu mu yoksa ödeme emrinde gönderilen borcu esas almalıyım.. ??
Old 11-06-2011, 01:00   #8
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

"Borçlunun, alacaklının itirazın iptali davasını açmasını beklemesine gerek olmadan doğrudan doğruya menfi tespit davası açmasında hukuki yararı vardır zira takibin durmasının sadece takip hukuku ile ilgili olup, borçlunun maddi hukuk anlamında borcun kesin olarak ortadan kaldırılmasını isteme hakkı bulunmaktadır..."(Yar. 13.HD, 2009/5267 E. 2009/11668 K. 19.10.2009 T.)

Menfi tespit davasında müddeabih asıl alacağa göre (HUMK. mad. 1/II) belirlenir ve % 40 icra inkar tazminatı, faiz ve masraflar dikkate alınmaz.
Old 11-06-2011, 12:07   #9
sektör_a

 
Varsayılan

Cevabınız için teşekkür ederim.. Fakat tarafımıza tebliğ edilen ödeme emrinde aslı alacak örnek olarak 10.000 TL işlemiş faiz 100 TL toplam 10.100 olarak belirtilmiş ve ödeme emrinin altında şu ana kadarki toplam borcunuz 15.000 dir şeklinde bir ibare var.. ben çok araştırdım. tazminat davaları için Humk 1 uygulanması yönünde kararar var ancak menfi tespit davasında biz borçlu olmadığımız bedelin toplam borç bedeli olduunu iddia ediyoruz. neticede son borcun ödenmesi gerektiği bildiriliyor.. mantıken ters geldi ve menfi tespit davası için olmulu veya olumsuz karar bulamadım ??
15.000 için açarsak 5.000 TL lik kısmı ret mi edilir ?? bu durumda karşı tarafa vekalet ücreti de çıkacaktır.
Old 26-05-2016, 15:34   #10
janan

 
Varsayılan

Burada konuşulmuş olduğu için ayrı bir başlık açmıyorum,
Öncelikle herkese kolay gelsin.
Her ne kadar menfi tespit davalarında özel bir zamanaşımı süresi öngörülmemişse de on yıl geçtikten sonra da açabilir miyim? Yani BK gereği on yıllık süreye bağlı bir alacakla ilgili on yıl geçmiş olmasına rağmen menfi tespit davası açabilir miyim?
Bir de icra dosyasının takipsiz bırakılıp yenilenmesi menfi tespi davası açma yönünden süreyi keser mi?
Siteyi sabahtan beri araştırıyorum net bir sonuca ulaşamdım
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
takibin zamanaşımı nedeniyle iptal edilmiş olması ve menfi tespit davası Av.Zuhat Kaya Meslektaşların Soruları 8 09-12-2010 20:33
ikrah menfi tespit avukatahmetusta Meslektaşların Soruları 3 13-10-2007 02:14
menfi tespit Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 2 16-05-2007 11:11


THS Sunucusu bu sayfayı 0,10796309 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.