Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idare aleyhine açılan tazminat davası

Yanıt
Old 28-05-2007, 11:39   #1
avk-e

 
Varsayılan idare aleyhine açılan tazminat davası

olayda ASKİ'nin kanalizasyon çalışması yaptığı sırada bir evin bu çalışmalardan ötürü pis su basması sonucu zarara uğramasına ilişkin bir dava açıldı ancak davalı idare savunmasında kusurun davacıda olduğu zira idarenin deşarj yönetmelik hükümlerine göre uyarıda bulunma yükümlülüğü olmadığı gibi,şebekenin davacı tarafından döşendiğinden bahisle bir kaç idare mahkemesi emsal kararı da ibraz ederek idarenin kusursuz olduğuna ilişkin bir savunma yaptı,aksi yönde bir emsal karar,içtihat araştırıyorum belirtilen yasal düzenleme konusunda da bilgiye ihtiyacım var,ne yapılabilir yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.ı
Old 28-05-2007, 13:34   #2
hidayet

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım savunmanın tam aksi yönde bir karar olmamakla beraber idarenin sorumluluğunun ve nedensellik bağının araştırılması gerektiği yönündeki aşağıdaki karar bir başlangıç olabilir.İncelemenizi öneririm.

T.C.
DANIŞTAY
8. DAİRE
E. 1996/2151
K. 1998/3975
T. 30.11.1998
• NEDENSELLİK BAĞI ( Zarar ve Eylem Arasında )
• TIKALI ANA KANALİZASYON BORUSUNU AÇMA SIRASINDA OLUŞAN ZARAR ( İdarenin Sorumluluğu İçin Zarar ve Eylem Arasında Nedensellik Bağı Bulunması )
• İDARENİN SORUMLULUĞU ( Zarar ve Eylem Arasında Nedensellik Bağı Bulunması )
818/m.41
ÖZET : Zarar ile eylem arasındaki nedensellik konusunda idarenin sorumluluğu araştırılmadan karar verilmesi doğru değildir.

İstemin Özeti: Davalı idarenin tıkalı ana kanalizasyon borusunu açma işlemi sırasında uygulanan tazyikli su nedeniyle, davacının, evini pis su basması sonucu uğradığını öne sürdüğü 126.275.200 liranın yasal faiziyle birlikte ödenmesi istemiyle açılan davayı: Tarifeler Yönetmeliğine göre, kanalizasyon şebekesine bağlı veya bağlanacak olan binaların bodrum katlarının atık suları cazibe ile akıtabilme dahi, taşınmaz sahibinin parsel çıkış bacasında atık suyun geri gelmesini önleyecek tedbir almak zorunda olduğu, aksi takdirde binaların uğrayacakları zarardan idarenin sorumlu olmayacağının belirtildiği, bu nedenle zarar ile idarenin eylemi arasında nedensellik bağının bulunmadığı ve davacının alt yapı yönünden gerekli önlemi almayan bina sahibi hakkında yasal başvuru hakkına sahip bulunduğu, ayrıca zararın tesbiti için adli yargıda yapılan tesbitin davanın çözümünde kanaat oluşturmaktan uzak olduğu gerekçesiyle reddeden Ankara 3. İdare Mahkemesinin 20.12.1995 gün ve 2019 sayılı Kararının, olayda idarenin kusurunun olup olmadığının teknik bir heyetçe değerlendirilmesi gerektiği öne sürülerek 2577 sayılı Yasanın 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması istemidir.

Savunmanın Özeti: Yanıt verilmemiştir.

Danıştay Tetkik Hakimi İ.Ö.`nün Düşüncesi: Eksik incelemeye dayalı idare mahkemesi kararının bozulması gerekeceği düşünülmektedir.

Danıştay Savcısı H.E.Ç.`nin Düşüncesi: Temyiz dilekçesinde öne sürülen hususlar, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 49. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen nedenlerden hiçbirisine uymayıp idare mahkemesince verilen kararın dayandığı hukuki ve yasal nedenler karşısında anılan kararın bozulmasını gerektirir nitelikte görülmemektedir.

Açıklanan nedenlerle, temyiz isteminin reddiyle idare mahkemesi kararının onanmasının uygun olacağı düşünülmektedir.

Türk milleti adına hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince işin gereği görüşüldü: Uyuşmazlık davalı idarenin tıkalı ana kanalizasyon borusunu açma işlemi sırasında uygulanan tazyikli su nedeniyle davacının evini pis su basması sonucu uğradığını öne sürdüğü zararın tazmini isteminden kaynaklanmaktadır.

... Tarifeler Yönetmeliğinde, bina sahiplerince parsel çıkış bacasında atık suyun geri gelmesini önleyecek tedbirleri almak zorunda oldukları belirtilmiş ise de, bina sahiplerince bu işlemin usule ve tekniğine uygun bir biçimde yapılması ve istenilmesi konusunda, davalı idarenin denetim ve izin verme gibi ne tür sorumluluklarının bulunduğu ve olayda uygulanan tazyikli suyun bu önlemler olsa bile zarara neden olup olmayacağının araştırılarak, zarar ile eylem arasındaki nedensellik konusunda idarenin sorumluluğunun belirlenmesi gerekmektedir.

Açıklanan nedenlerle eksik incelemeye dayalı Ankara 3. İdare Mahkemesi kararının BOZULMASINA, dosyanın anılan mahkemeye gönderilmesine, 30.11.1998 gününde oybirliği ile karar verildi.

Kazancı Yay.
Old 28-05-2007, 15:25   #3
avk-e

 
Varsayılan sayın hidayet

mesajınızda yer verdiğiniz emsal karar faydalı oldu teşekkür ederim
Old 28-05-2007, 15:53   #4
Sinerji Hukuk Yazılımları

 
Varsayılan

Sayın avk - e, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği'ni de gönderebiliriz dilerseniz. İyi çalışmalar...
Old 24-09-2010, 09:24   #5
kalem59

 
Varsayılan

Belediye köprü korkuluklarının bir bölümünü keserek dere içerisinde temizleme çalışması yapmış. Kesilen bölüm sadece bir bant ile kapatılmış.

Müvekkil kesilen bu bölümden geçerken yaklaşık 4 mt den aşağıya düşmüş. Ayağı kırılmış, 6 aydır tedavisi devam ediyor.

İdareye yazılı olarak başvurduk. Ancak idare gerekli tedbirlerin alındığını şahsın kendi dikkatsizliği sebebi ile düştüğünü belirterek tazminat talebimizi red etti.

İdare bu olaydan sonra müvekkile hastanede bazı küçük yardımlarda bulunmuş, , cevabi yazılarında da bunu belirtmiş.

Bu konuda idareye karşı idare mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açacağız.
Bu konuda elinde Danıştay kararı olan veya görüş belirtmek isteyen arkadaşlarımın yardımını rica ediyorum
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
yanlış hesaba yapılan ödemeden dolayı açılan menfi tespit davası ve tazminat istemi? av_mesutkaya Meslektaşların Soruları 9 04-10-2009 18:32
Milli Eğitim Bakanlığı Aleyhine Tazminat Davasında Görevli ve Yetkili Mahkeme üye15184 Meslektaşların Soruları 3 02-05-2007 12:20
idare kararına karşı tazminat davası superavukat Meslektaşların Soruları 4 20-02-2007 10:35
A, B, C aleyhine açılan davada avukat olan A, B ve C'nin avukatlığını yapabilir mi? ibreti Meslektaşların Soruları 7 14-09-2006 08:48
Avukatlara Karşı Açılan Tazminat Davaları Acil Durum Hukuk Soruları Arşivi 3 25-02-2002 09:05


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02725601 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.