Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

basın savcılığı nedir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2007, 01:37   #1
ferdaduran

Mutlu basın savcılığı nedir?

Syn hukukçu arkadaşlarım,
MÜHF 1.sınıf öğrencisiyim.her 1.sınıf öğrencisi gibi hukuk bilgim sınırlı olmakla birlikte ,basın savciliği hakkında net bilgilerinizi rica edeceğim.
Buna ek olarak savcılığın bayan hukukçular açısından değerlendirmesini yaparsanız çok mutlu olacağım...
Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 14-04-2007, 08:35   #2
Av.Turan

savcılığın bayan hukukçular açısından değerlendirmesi diye neyi kasdettiğiniz anlayamadım doğrusu. açıklama ihtiyacı var
Old 14-04-2007, 10:36   #3
ferdaduran

Mutlu :)

Şunu kastettim :bayanlar açısından savcılık mesleğinin zorlukları neler? ilginiz için teşekkürler...
Old 14-04-2007, 12:33   #4
Av.Turan

Ferda hanım savcılık yapan bayanlar var.ama bu sizin hayata bakışınıza bağlıdır.ölülerden korkmayıp otopsiye gidebilirseniz,yada acil bir olayda geceyarısı yataktan kaldırılıp olay yerine gidebileceksen,yada gerektiği zamanlarda sert olabilirsen sakıncası yok savcılığın yok eğer bunları yapamsan o zaman zor iş.he bu arada yıllarca anadoluda tayinlerde ayrı mesele tabiiki
Old 14-04-2007, 15:45   #6
ferdaduran

peki anladım sanırım.benim çekincem tayin kısmı değil.polis memuru çocuğu olduğum için çok renkli kültürlerle tanışarak büyüdüm ama kana ve cesede bakamam açıkçası basın savcılığının rahat olduğunu duymuştum .bir de şunu merak ediyorum.yıllarca aynı şehirde görev yapmış hakim ve savcılar yok mu?ben bölümümü çok severek okuyorum dünyaya 30 kez gelsem yine hukuk seçerim bu nedenle mesleğin güçlüklerine katlanma potansiyelime güveniyorum tekrar teşekkürler..
Old 14-04-2007, 19:16   #7
kowalevski

basın savcılığı diye özel bir savcılık türü yoktur.Burada görevli savcılar, ayrı bir eğitimden geçmiyorlar. Büyük şehirlerde (sanırım ist., ank., izmir ve diyarbakır da var) başsavcılık, savcılar için görev bölümü yapar.Kimi savcılar asliye ceza mah. çıkar.Kimileri ağır cezalarda, kimileri de basın savcısı olarak görev yapar.Bu tamamen o yer başsavcılığına bağlı bir şey. Örneğin; iki sene basın savcısı olarak çalışıp sonra ağır ceza savcılığına görevlendirilebilirsiniz. Ama dediğim gibi bu olay, büyük şehirler için geçerli.
Old 14-04-2007, 19:21   #8
Av.Turan

rica ederim.bende sizin gibi dünyaya 100 defa gelsem yine avukat olurdum. aynı şehirde yıllaca savcılık yapmak zor.ilk başda ayinlerle uğraşacaksın.ayrıca ne savcısı olacağına sen değil başsavcı karar verir. eğer güçlüklere katlanabileceğine inanıyorsan avukat ol derim.hem tayin derdi yok hemde güzel meslek
Old 02-08-2008, 20:01   #9
funda.0633

savcılığın bayanlar açısından zorluğu kesinlikle yok....cesetlere gelince...onlara eşya gibi bakarsan sorun yok...bence harika bir meslek...hakimlikten de çok daha iyi.hakimlikte duruşmalara gir çık,odana kapan...ne bileyim...mizaç meselesi...hayatın akıcı geçer savcılıkta...hergün odana değişik karakterde vatandaş girer çıkar...Polislerin ne zor şartlar altında çalıştığını görürsün...süper bir meslek...denemelisin bence....Herkes sana hakimliği över durur...Son karar hakimdedir derler...Ama mutfakta yemeği sen hazırlarsın...Tutuklamaya sevk yapmassan hakim nasıl karar vercek...Savcılık makamı onurlu ve çok güzel bir meslek...Tekrar söylüyorum...denenmeli bence...selamlar..
Old 10-08-2008, 22:48   #10
mrmrcı_savcı_adayı

Alıntı:
Yazan funda.0633
savcılığın bayanlar açısından zorluğu kesinlikle yok....cesetlere gelince...onlara eşya gibi bakarsan sorun yok...bence harika bir meslek...hakimlikten de çok daha iyi.hakimlikte duruşmalara gir çık,odana kapan...ne bileyim...mizaç meselesi...hayatın akıcı geçer savcılıkta...hergün odana değişik karakterde vatandaş girer çıkar...Polislerin ne zor şartlar altında çalıştığını görürsün...süper bir meslek...denemelisin bence....Herkes sana hakimliği över durur...Son karar hakimdedir derler...Ama mutfakta yemeği sen hazırlarsın...Tutuklamaya sevk yapmassan hakim nasıl karar vercek...Savcılık makamı onurlu ve çok güzel bir meslek...Tekrar söylüyorum...denenmeli bence...selamlar..
bu kadar anlatımdan sonra gel de savcı olma yaa inşallah bana da nasip olur bu güzel meslek ahh ah
Old 23-09-2008, 23:17   #11
funda.0633

inşallah olursun....çok istiyosan allah sana da nasip etsin...selamlar..
Old 30-10-2008, 20:00   #12
yasemindinler

iyi günler, Funda hanım konuşmanızdan anladığım kadarıyla savcısınız,ben yeni mezun oldum ve hayatım boyunca savcı olmak istedim,bu konuyla ilgilide herşeyi biliyorum aslında size sormak istediğim nekadar süre çalışarak bu sınavı kazandınız,kaç senedir savcısınız ve tavsiye edebileceğiniz çalışma yöntemi varmı? ilginize şimdiden teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi