Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Belediyenin Su Abonesinden Aldığı Depozito Yasal mı?

Yanıt
Old 12-04-2007, 17:11   #1
imsel

 
Varsayılan Belediyenin Su Abonesinden Aldığı Depozito Yasal mı?

arkadaşlar belediyenin su abonesi yaparken almış olduğu depozito yasalmı.yasalsa dayanağı nedir.yasal değilse abone için ne yapılabilir.saygılar
Old 13-04-2007, 03:48   #2
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Tam olarak "depozito"yu düzenleyen bir yasal düzenleme olmamakla birlikte (yani ben bulamadım), su hizmetinin verilmesi için abone ile yapılan sözleşmenin şartlarını belirlemek hak ve yetkisi belediyelere aittir. Bu sözleşmeler nitelik olarak özel hukuk sözleşmesi olmaları itibariyle ihtilafların çözüm yeri Adli Yargıdır. Bu açıdan bakarsak, imzalanan abonelik sözleşmesindeki şart, tek taraflı olarak idarece sözleşmeye konan ve abone ile müzakeresi söz konusu olmayan bir şart olsa da talep edilen depozito bedeli sayaç vs. aksamın rayice uygun karşılığı ise şartın hukuka aykırı olmadığı söylenebilir. Tersi olup, depozito olarak fahiş bir bedel istenirse o halde hukuka aykırılık gündeme getirilebilir.
Old 14-04-2007, 17:34   #4
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan Yol Gösterecek Bir Karar

T.C.
YARGITAY
13. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/16038
K. 2004/16822
T. 22.11.2004
• İSTİRDAT DAVASI ( Miktarı Yükseltilen Su Güvence Bedeli - Tüketimin Bir Yıllık Gözetimi Sonucu Güvence Bedelinin Esas Alındığı Miktarın Aşılması/Davanın Reddi Gereği )
• SU GÜVENCE BEDELİ ( Tüketimin Bir Yıllık Gözetimi Sonucu Güvence Bedelinin Esas Alındığı Miktarın Aşılması - Yükseltilen Bedelin İstirdadı Davası/Reddi Gereği )
818/m.62
2004/m. 72
ÖZET : Su güvence bedelini düzenleyen tarifeler yönetmeliğinin 44. maddesinde ""tüketimin bir yıllık gözetimi sonucu güvence bedelinin esas alındığı miktarı aştığının veya altında kaldığının saptanması halinde güvence bedelinin yeni miktara yükseltileceği veya indirileceği"" belirtilmiştir.

Davalının, davacının işhanının 5. grup güvence bedelleri grubuna girmesi ve 25 işyerinden fazla işyeri ve konut olması sebebiyle davacıdan ek güvence bedeli alması yönetmeliğe uygundur.

DAVA : Taraflar arasındaki istirdat davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne, kısmen reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı işhanı yöneticiliği, daha önce su abonesi olurken davalıya güvence bedeli ödediklerini, davalı idarenin tek taraflı kararı ile hiçbir ek ödeme alınmayacağı belirtilerek kazan dairesine kartlı su sayacı takıldığını ve ancak kendilerinden yeniden güvence bedeli alındığını ileri sürerek yeniden alınan güvence bedeli olan 350.000.000.-TL ile fazladan tahsil edilen 450.000.000. TL su bedelinin tahsilini istemiştir.

Davalı, tarifeler yönetmeliğinin 44. maddesi uyarınca yeniden güvence bedeli alınmasının doğru olduğunu savunarak davanın reddini dilemiştir.

Mahkemece, tarifeler yönetmeliğinin 44. maddesi uyarınca güvence bedelinin yeni abone olanlardan alınacağı gerekçesiyle davanın kısmen kabulü ile 350.000.000. TL'nın davalıdan tahsiline karar verilmiş, hüküm davalı tarafından temyiz edilmiştir.

Davacı ile davalı arasında önceden abonelik sözleşmesinin saatinin kartlı saate dönüşmesi sonucu kendisinden yeniden güvence parasının alınmasının haksız ve hukuka aykırı olduğunu ileri sürerek iadesini istemektedir. Davalı ise tarifeler yönetmeliğinin 44. maddesi uyarınca yeni güvence bedeli alınması gerektiğini savunmuş, mahkemece yönetmeliğin 44. maddesi uyarınca güvence bedelinin yeni abone olanlardan alınacağı gerekçesiyle dava kısmen kabul edilmiştir. Su güvence bedelini düzenleyen tarifeler yönetmeliğinin 44. maddesinde ""tüketimin bir yıllık gözetimi sonucu güvence bedelinin esas alındığı miktarı aştığının veya altında kaldığının saptanması halinde güvence bedelinin yeni miktara yükseltileceği veya indirileceği"" belirtilmiştir. Yönetmeliğin 44. maddesinin bir bütün olarak değerlendirilmesi halinde, güvence bedelinin sadece yeni abone olanlardan alınabileceği sonucuna varılması mümkün bulunmamaktadır. Davalı, davacının işhanının 5. grup güvence bedelleri grubuna girmesi ve 25 işyerinden fazla işyeri ve konut olması sebebiyle ek güvence bedeli alındığını savunmakta olup davalının yeni güvence bedeli almasının yönetmeliğe uygun olduğunun kabulü gerekir. Mahkemece değinilen bu yönler gözetilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır. Bozmayı gerektirir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle, temyiz olunan hükmün davalı yararına BOZULMASINA, peşin alınan harcın istek halinde iadesine, 22.11.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

yarx
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yeni Malik Eski Kiracının Depozito İadesinden Sorumlu mudur? Av.Aynur26 Meslektaşların Soruları 3 11-02-2018 20:51
Kira Depozito İlkay TÜRKOĞLU Hukuk Soruları Arşivi 3 01-03-2002 23:03
Kiracının Depozito Alması Üzerine... guven Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 15:09
$ 1000.- Depozito İadesinin Gerceklesmemesi Didem Ozcan Hukuk Soruları Arşivi 4 18-02-2002 01:09


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07285595 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.