Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Boşanmada karşılık dava!!!

Yanıt
Old 05-04-2007, 12:53   #1
av.knel

 
Mesaj Boşanmada karşılık dava!!!

Boşanma davalarında, karşılık boşanma davasını dava dilekçesine cavap süresi olan 10 gün içerisinde açmak şartmıdır?Asıl davanın ilk celsesine kadar açılabilinir mi? Ya da süre kısıtlaması yok mudur?
Old 05-04-2007, 12:56   #2
saadet

 
Varsayılan

Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren 10 gün içinde karşı dava açabilirsiniz. iyi günler.
Old 05-04-2007, 13:06   #3
av.murat kalkan

 
Varsayılan

Sn. knel, tebligatın davalıya tebliğinden itibaren 10 gün içerisinde aynı mahkemeye vereceğiniz bir karşı dava dilekçesi ile karşı dava açabilirsiniz. Ancak 10 günlük süre geçti ise bu durumda yapacağınız iş birleştirme talepli yeni bir dava açmak ve bu yeni davada birleştirmeyi talep ederek ilk dava ile birleştirilmesini sağlamaktır.

Saygılarımla,
Old 05-04-2007, 13:10   #4
Av.K.P

 
Varsayılan

Sn.Saadet'in belirttiği gibi karşılık dava, 10 günlük cevap süresi içerisinde açılmalıdır. Bu süre geçtikten sonra açılması halinde ise karşı taraf, davanın süresinde olmadığı ilk itirazında bulunabilir.
T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi

Esas : 2004/5681
Karar : 2004/6893
Tarih : 27.05.2004

ÖZET : Karşılık davanın süresinde olmadığı itirazı Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasasının 187/8. maddesi gereği ilk itirazlardandır.

(1086 sayılı HUMK. m. 187)

KARAR METNİ :
Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarda gün numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunarak gereği görüşülüp düşünüldü.

Cevap ve karşı dava dilekçesi 30.1.2003 günü tebliğ edilmiş; davacı-karşılık davalı kadın 21.2.2003 günlü dilekçesiyle karşı davanın süresinde açılmadığını ileri sürmüştür.

Karşılık davanın süresinde olmadığı itirazı Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasasının 187/8. maddesi gereği ilk itirazlardandır. O durumda itirazın 10 günlük cevap süresi içerisinde kullanılması gerekir. Esasa cevap oluşturacak biçimde ve süre geçiminden sonra yapılan ilk itirazlar dikkate alınmaz. Davacı-davalı kadın süresinde ilk itirazını bildirmediğine göre kocanın boşanma davası hakkında olumlu veya olumsuz bir karar verilmesi gerekirken yazılı biçimde (...karşı davanın 10 günlük esas cevap süresinde açılmaması sebebiyle açılmamış sayılmasına) hüküm kurulması isabetsizdir.

SONUÇ : Temyiz edilen kararın gösterilen nedenle BOZULMASINA, bozma sebebine göre diğer yönlerin şimdilik incelenmesine yer olmadığına, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, iş bu kararın tebliğinden itibaren 15 tarih içerisinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle karar verildi. 27.05.2004
Old 05-04-2007, 15:31   #5
av.knel

 
Mesaj

Anlaşıldı on gün içerisinde karşılık dava açmazsam bu hakkımı kaybediyorum.
Yanıtlarınız için teşekkürler.

Saygılarımla...Avukatlar gününüz kutlu olsun..
Old 05-04-2007, 15:46   #6
av.murat kalkan

 
Varsayılan

Sn knel, yanlış anlaşılma olmasını istemem. Şöyle ki;
"Anlaşıldı on gün içerisinde karşılık dava açmazsam bu hakkımı kaybediyorum" sözleriniz aynı davada geçerli olan bir süre içindir. Bu süreyi geçirdiğiniz takdirde o dosyadan karşı dava açamazsınız. Yoksa, bu süreyi geçirmiş olmanız farklı boşanma sebeplerine dayanmak sureti ile başka bir boşanma davası açarak bu iki davanın birleştirilmesini talep etmenize engel olmaz.
Old 05-04-2007, 15:57   #7
av.knel

 
Mesaj

Alıntı:
Yazan av.murat kalkan
Sn knel, yanlış anlaşılma olmasını istemem. Şöyle ki;
"Anlaşıldı on gün içerisinde karşılık dava açmazsam bu hakkımı kaybediyorum" sözleriniz aynı davada geçerli olan bir süre içindir. Bu süreyi geçirdiğiniz takdirde o dosyadan karşı dava açamazsınız. Yoksa, bu süreyi geçirmiş olmanız farklı boşanma sebeplerine dayanmak sureti ile başka bir boşanma davası açarak bu iki davanın birleştirilmesini talep etmenize engel olmaz.

Sadece süre konusunda farklı bir uygulma varmı diye merak etmiştim. Dediğiniz gibi ayrı bir boşanma davası açacağım.Teşekkürler!
Old 13-04-2007, 15:35   #8
KAANKAL

 
Varsayılan

10 günü geçirdikten sonratarafımdan açılan boşanma davasının temyizinde Yatgıtay; karşılık dava süresinde açılmamış ise de, delillerin değerlendirilmesi boşanmanın fer'i niteliğindeki talepler nazara alındığında kadının ve kocanın açtığı davaların birlikte görülmesindeki yarar açıktır diyerek mahkeme kararını bozmuştu. Bu konuda bir kaç emsal karar daha gördüm. 2. Hukuk Dairsinin karşılık davalardaki görüşü bu yönde.Yani süre geçmiş olsa dahi karşılık davayı kabul etmektedir.Bu yazıyı süreinde açılmamış karşılık davalar yönünden ekledim.Yine de süre geçmiş olsa dahi başka mahkemde boşanma davası açıp birleştirmek daha uygun olacaktır.
Old 13-04-2007, 17:52   #9
Av.Şule Pınar Narin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan av.knel
Boşanma davalarında, karşılık boşanma davasını dava dilekçesine cavap süresi olan 10 gün içerisinde açmak şartmıdır?Asıl davanın ilk celsesine kadar açılabilinir mi? Ya da süre kısıtlaması yok mudur?

Evet ,kesinlikle 10 günlük kanuni süre içerisinde açılmalıdır. Eğer süre geçirilmişse, ayrı bir dava olarak açılabilir ve sonrasında her iki dava birleştirilir.
Old 28-10-2011, 11:47   #10
RizeHukuk

 
Varsayılan

HMK doğrultusunda, cevap süresinin madde 127 çerçevesinde mahkeme tarafından uzatılmış olması durumunda, bu ek süre içerisinde karşı dava açılması da mümkündür.
Ayrıca yukarıda belirttiğimiz 10 günlük süre HMK doğrultusunda artık 2 hafta olarak kabul edilecektir.
Old Bugün  
Site Mübaşiri

 
 
Web www.turkhukuksitesi.com
 
 
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanma davası- karşılık dava Av.Selim Balku Aile Hukuku Çalışma Grubu 9 28-11-2013 22:04
89/1 haciz ihbarına karşılık neler yapılabilir av.myıldız Meslektaşların Soruları 15 13-11-2011 22:47
Karşılık Kusura Göre Tazminat İsteme- Trafik Kazası Av.MB Meslektaşların Soruları 5 21-03-2009 15:13
Boşanmada 3 yıllık fiili ayrılık süresinden sonra açılması gerekli dava? advokat34 Meslektaşların Soruları 4 14-03-2007 23:28
karşılık davada süre/çelişkili kararlar/uygulama hidayet Meslektaşların Soruları 5 19-02-2007 09:43


THS Sunucusu bu sayfayı 0,24722600 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2013) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.