Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vasinin yetkisi ne zaman başlar

Yanıt
Old 14-03-2007, 09:27   #1
Av.ulasyılmaz

 
Varsayılan vasinin yetkisi ne zaman başlar

Öncelıkle herkese selamlar; kıtaplardan da, tecrubelı meslektaslardan da net bır cevap alamadım. Katkılarınızdan dolayı sımdıden tsk ederım. Konu su;

A kısısnın vası atanmasına mahkeme karar vermıs, fakat vası davasına mudahıl olan taraflar var. Burada vasının gorevı ne zaman baslar? Kararın kesınlesmesınden ıtıbaren mı? Karar kesınlesmese dahı vasının kararı teblıg aldıgı tarıhten mı? Ayrıca vesayet altına alınacak kısının vesayet altına alınmadan once vekılle actıgı baska davada vekılın gorevı ne zaman sona erer ve Vası ne zaman baska bır dava acabılır dava acmak ıcın vekıle vekalet verebılır?
Old 14-03-2007, 10:11   #2
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

4721/
Madde 410.- Kısıtlama kararı, kesinleşince hemen kısıtlının yerleşim yeri ile nüfusa kayıtlı olduğu yerde ilan olunur.
Kısıtlama, iyiniyetli üçüncü kişileri ilandan önce etkilemez.
Ayırt etme gücüne sahip olmamanın sonuçlarına ilişkin hükümler saklıdır.

Madde 403.- Vasi, vesayet altındaki küçüğün veya kısıtlının kişiliği ve malvarlığı ile ilgili bütün menfaatlerini korumak ve hukuki işlemlerde onu temsil etmekle yükümlüdür.

***Vesayet kararının usulen kesinleşmesi gerekiyor. Davaya müdahil olanlar bulunduğuna göre temyizin sonucu beklenmeli diyorum.
***Vasinin görevi kararın kesinleşmesiyle başlar, ancak iyiniyetli 3.kişileri "ilandan sonra" bağlar.
***Vekilin derdest davaya devam edebilmesi için vasinin onayı ve denetim makamının "husumete izin" kararı gerekir.
***Vasi, husumete izin kararı alarak kendisi dava açabileceği gibi vekil aracılığı ile de dava açabilir.
***Bütün bunlar için bence kararın kesinleşmiş olması gerekir. Çünkü kişi hallerine ilişkin bir davadır. Bu arada kısıtlının menfaatlerinin korunması için yapılması gereken acil birşeyler varsa, vesayet altına alma davasını inceleyen mahkemeden "kısıtlının menfaatlerinin geçici olarak korunması için" gerekli tedbirleri alması talep edilebilir.

Kanun metninden benim anladıklarım bu şekilde.
Saygılarımla...
Old 14-03-2007, 15:18   #3
Av.ulasyılmaz

 
Varsayılan

turhan bey ılgınıze tskler oncelıkle, fakat celıskım su noktada hala devam edıyor. Eger vası atanacak kısının gorevı kesınlesme ıle baslıyor ıse; vesayet altına alınacak kısının, vesayet altına alınmasına sebep olan doktor raporundan once bana vermıs oldugu vekalet gecerlıdır hala vekılımdır ve vekalkete ıstınaden acmıs oldugum ve halen devam eden davaya gırmemde sakınca yoktur gıbı gelıyor.

Asıl olay kısaca sudur; derdest olan davamda, yargıtay kararı onuyor fakat karar duzeltme asamasında karsı taraf rapordan habersız oldugu ıcın feragatname alıyor, yargıtay da buna ıstınaden kararı bozuyor. yenı durusma gunu tarafıma teblıg edıldıgınde vekıl olarak davaya gıremıcekmıyım. vede olu dogan feragatnamenın ıptalı davasını vesayet kesınlesmedıgı ıcın acamayacakmıyım.. Saygılar
Old 15-03-2007, 08:18   #4
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

*Kısıtlı, temyiz kudretini ortadan kaldıran akıl hastalığı vb. bir sebeple hacir altına alınmışsa, yaptığı hukuki işlemler batıldır. 3.kişinin bu husustaki iyiniyeti önem arzetmiyor. Çünkü:
Alıntı:
Ayırt etme gücüne sahip olmamanın sonuçlarına ilişkin hükümler saklıdır.
Bu husus re'sen nazara alınır ve yaptığı işlem vasinin onamı ile dahi geçerli hale gelmez. Buyurduğunuz gibi ölü doğmuştur.
*Henüz vesayet kararı kesinleşmediği için bence vekalet göreviniz devam ediyor. Bu geçiş döneminde kısıtlıyı hukuki yardımdan mahrum bırakacak şekilde görevinizi yapmanız engellenemez bence. Velev ki engellendi, aşağıdaki hükme istinaden görevi sürdürme talebinde bulunabilirsiniz.

II. Geçici önlemler
Madde 420.- Vesayet işleri zorunlu kıldığı takdirde vesayet makamı, vasinin atanmasından önce de re'sen gerekli önlemleri alır; özellikle, kısıtlanması istenen kişinin fiil ehliyetini geçici olarak kaldırabilir ve ona bir temsilci atayabilir.
Vesayet makamının kararı ilan olunur.

Bu hükme dayanarak feragatnamenin batıl olduğu hususu, duruma göre dava açma veya def'i yoluyla ileri sürülebilir.

Başka bir nokta; kişinin vesayet altına alınmasına ilişkin sürecin başladığı, kısıtlılığı gerektiren doktor raporunun feragatname tarihinden önceki bir tarihi taşıdığı, işlem tarihinde temyiz kudretinin olup olmadığı hususunun vesayete ilişkin kararın kesinleşmesini müteakip açıklığa kavuşacağı belirtilerek bu hususun bekletici mesele yapılmasını sağlayabilirsiniz.
Saygılarımla...
Old 26-02-2016, 15:39   #5
sinanben

 
Varsayılan

Sayın meslektaşlarım vasi kararı çıktı ancak vasinin vekalet çıkarması için kararın kesinleşmesi şart mı? müvekkil hükümlü daha çabuk bir yolu yok mudur?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
sigorta işlemlerinde vasinin yapabileceği ve yapamayacağı işlemler Av. Ahmet GÜÇ Meslektaşların Soruları 1 14-03-2007 14:14
Vasinin Dava Açması -MK 462/8 glossator Meslektaşların Soruları 3 26-02-2007 10:40
hukuk sağlığı ilgiden başlar faruksa Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. 3 28-11-2006 16:26
Vasinin İzin Alacağı Makam jurista Meslektaşların Soruları 2 27-06-2003 11:16
Cinsel Taciz Nerede Başlar osebnem Hukuk Soruları Arşivi 4 20-05-2003 11:04


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02949405 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.