Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Evlilikte Kadınla Erkek Arasındaki Yaş Farkı..

Yanıt
Old 12-03-2007, 10:52   #1
yağmurdamlası

 
Varsayılan Evlilikte Kadınla Erkek Arasındaki Yaş Farkı..

Sevgili arkadaşlar,
Bazı evlilikte ne yazık ki genelde zoraki evliliklerde aradaki yaş farklarının açıldığını görüyorum.Bu evlilikte çok büyük sıkıntı yaratabiliyor ve evliliğin bir hata olduğunu ortaya koyuyor.Bu yaş farklarını eşler aralarında nasıl halledebilirler?Evliliğin yaşam süresi uzayabilir mi sizce?Toplum bu yaş farklarını önemsemiyor mu?
Old 12-03-2007, 18:20   #2
Av.Bülent Özkan

 
Varsayılan

Kısaca;
Bence özellikle evliliklerde yaş farkı aşılamayacak bir sorundur. Evliliği yaparken bu kişilerin hangi mantıkladüşündüklerini bilemem fakat bence evlilik sevdiğin/sevebileceğin biri ile yaşlanmayı seçmektir. Daha evliliğin başında taraflardan biri zaten yaşlı ise kurulan evlilik mahkemede son bulmaya mahkumdur....

Saygılarımla....
Old 12-03-2007, 18:40   #3
MUHAMMED YILDIRIM

 
Varsayılan

Ben yaş farkı dolayısıyla evliliğin mahkemece son bulacağı görüşüne katılmıyorum. Özellikle eski tarihli evlenmelerde sanırım birçoğumuz uzaktan şahit olmuşuz yada duymuşuzdur ki herzaman yaş farkı olmuştur. Ancak boşanma sayılarına baktığımızda boşanmaların günümüze yaklaşarak arttığını görüyoruz. Tabi ki bunda toplum yaşamının değişmesi nüfus artışı gibi etkenlerde vardır. Ancak ben boşanmaların yaş farkından değil kadının toplum hayatında ki rolünün değişmesine bağlıyorum. Ekonomik özgürlüğüne kavuşan bayanların boşanmayı daha çok tercih ettiğini görüyoruz. Sakın yanlış anlaşılmasın ben bu durumu eleştiriyor değilim sadece artık en ufak bir tartışma bile mahkeme salonlarına taşınır oldu. Tabi ki kadınlarımızın haklarından yararlanıp kendilerinden çıkar sağlatmamaları (taciz, dayak,şiddet) çok doğaldır. Ancak çok zor şartlar altında kurulan yuvanın yaş farkı ya da benzeri bir basit nedenle yıkılması çok üzücüdür.
Sanırım sürdürülebilirliği sürdüğü sürece şartları iki taraflı zorlayarak yuvayı korumak en mantıklısı olacaktır.
(Bekar biri olarak bunları yazmış olmam umarım eleştirilmez, en azından ileriye yönelik düşüncelerim bunlar diyebilirim.)
Old 19-03-2007, 02:37   #4
Gülümse

 
Varsayılan

Sevgili dostlar,
Bu konuda yapilan bir arastirma var mi? Yada bir istatistik?
Old 19-03-2007, 13:29   #5
yağmurdamlası

 
Varsayılan :)

Erkekler hep büyük olsun istenir genel anlamda ama aradaki yaş önemli diye düşünenlerdenim.Bu adrese bir bakalım...http://sozluk.sourtimes.org/show.asp...a l+yas+farki Evililik hayatımızdaki alacağımız en büyük kararlardan biri umarım iyi bir karar veririz...
Old 19-03-2007, 14:14   #6
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

Alıntı:
Toplum bu yaş farklarını önemsemiyor mu?

Elbette önemsiyor.
Atasözlerine dahi geçmiştir.
Kendinden çok küçük bir kadınla evlenen erkeğe ilişkin olarak söylenmiş atasözleri, bu forumlara aktarılamayacak kadar üzüntü verici.
Tıp adamlarının yardımına ihtiyaç var bu forumda.. Ancak bize öğretilenlere nazaran erkeğin 3-5 yaş büyük olmasında yarar bulunduğunu düşünüyorum.
Bir de yöresel inanç: Evlilikte kadının yaşça büyük olması, o ailenin varlıklı olacağına işaret sayılıyor. Neden acaba dersiniz?
Saygılar...
Old 19-03-2007, 17:46   #7
ege

 
Varsayılan

Temel 40 yaşında iken kendinden 20 yaş küçük fadime ile evlenmek istemiş.
Arkadaşları toplanmışlar,
"Temel yapma etme, bak sen 40 yaşındasın o senin yarı yaşında.20 yıllık evliyim dediğinde sen 60 olacaksın ama o 40 yaşında bir kadın olacak... bir sürü problem çıkacak."

Temel düşünmüş düşünmüş düşünmüş..
"haklısınız arkadaşlar" demiş..
"20 sene sonra Fadimeyi boşayacağım demektir bu..."
rahat nefes almış arkadaşları,
Temel devam etmiş
" o zaman da 20 yaşında başka bir kızla evleneğim.. ."

Old 18-04-2007, 23:07   #8
yağmurdamlası

 
Varsayılan :)

Arada çok büyük yaş farkı olmadığı sürece sorun yok...4-5 yaş ideal....
Old 20-04-2007, 13:10   #9
suskun_juliette

 
Varsayılan

Yaş farkı bence önemli bir sorundur.Dediğiniz gibi birlikte yaşlanmak daha güzeldir.Kadın küçükse erkek büyükse,erkek kendi yaşına çekmeye çalışacaktır öyle düşünmesini diretecektir,ya da kadın kendini mecbur hissedecektir .birbirini anlayamayan iki tarafın evliliği ne kadar sağlam olabilir ki?Erkek kadından olgun davranmasını elbette bekleyecektir.ama hiçbir zaman erkek çocuksulaşmayacaktır,bu zamana kadar belirli sorumluluklar edinmiştir ve o sorumlulukları kadının da kabullenmesini isteyecektir.Annemle babam arasında 10 yaş fark var,annem şimdi babam gibi düşünebilmeye alışmış,bir şeyleri yaşamış gibi farz ediyor,zamanı erkenden eskitiyor.yıpratıyor bu işte..bir örnek vereyim:babam ben 20 yaşımdayken şöyle bir olay olmuştu hatırlıyor musun diyor,annem de 'ben nereden bileyim daha o zaman sokaklarda ip atlıyordum' diyoren basitinden örnek ve de komiken fazla 5 yaş diyorum ben...
Old 30-04-2007, 11:31   #10
Av.Zafer Erman

 
Varsayılan

Evlenilikte yaş farkı sanırım görücü usulü ile olan birbirini tanımayan evlilikler için geçerli.

Birbirini tanıyıp seven ve iyi anlaşan iki insan neden yaşlarına bakarak ilişkilerini noktalasınlar veya sürdürsünler. "Aramızda yaş farkı var biz bir araya gelemeyiz" sözü kadar saçma bir şey olur mu ?

Yaş farkı gerekçesi çok saçma bence
Old 22-05-2007, 00:59   #11
Av.Y.Selim ÜSTÜN

 
Varsayılan

Arkadaşlar. Evlilikte kadının yaşının biraz daha küçük olması gerektiği kanaatindeyim. Siz erkeklerin yaşı büyük ne olacak derken toplum başka yerlere gidiyo. Pınar Altuğ sağolsun. (Artık bu durum çevremde rahatsız edici seviyelere kadar çıktı bilhassa mesleki çevremde ama yazamıyoruz tabi ....)
Old 22-05-2007, 07:46   #12
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Turhan Demiroğlu
Evlilikte kadının yaşça büyük olması, o ailenin varlıklı olacağına işaret sayılıyor. Neden acaba dersiniz?

Kadının yaşça belli bir olgunluğa ulaşması nedeniyle evi daha iyi idare edebileceği düşünülür. Ama nerde... Babam gibi maaşını annemin eline teslim eden erkekler... Annem babamdan büyüktü. Evlendiklerinde hiçbirşeyleri olmamasına rağmen çocuklarının hepsini üniversite mezunu yaptılar. Ve sonunda "Artık ölsek de gam yemeyiz" diyebildiler.

Kadın çalışıyorsa maaş kartının erkeğin elinde olması günümüz toplumunun acı gerçeğidir. Kadın da adam yerine konulmamasının cezasını erkeği terk ederek verir. Kadın erkek beraber çalışmasına rağmen halen ev kadınlığı, annelik kadının yüküdür.

Yazılı ve görsel basında evlilik dışı ilişkilerin, aldatmaların bırakın meşru sayıldığı, özendirildiği günümüzde erkeklerimiz hatta kadınlarımız tarafından çağa ayak uydurmaya(!) çalışılmaktadır. Birilerinin dediği gibi "Bir erkeğin bir karısı, bir metresi, bir de santimetresi olmalıdır.!" Hadi ordan! Önce evdekini idare etmeyi bil, ondan sonra metrenin birimlerini öğren!

Yaş farkı bahane. Çok da önemli değil.
Old 23-05-2007, 11:24   #13
yağmurdamlası

 
Varsayılan :)

Sayın osmaniye,
Belki sizin düşüncenizde de çok doğru yanlar var gerçi yaş bir yere kadar önemli ama tabii arada uçurumlarda olmaması gerekmektedir.Anlaşabilme,birbirinin dilinden konuşabilme,sevgi,saygı vb kavramların olması çok çok daha önemlidir.Belki artık tercih meselesidir ya da isteğe bağlı bir durum olmuş da diyebiliriz bu yaş olayını...
Old 25-05-2007, 13:44   #14
thecoderman

 
Varsayılan

Eğer ki Arada Saygı Varsa; Bu saygının doğal gereklerinden olan sevgi ve sadakat da buna eşlik ettikten sonra aşılmayacak hiç bir problem yoktur..

Ama SAYGI, SADAKAT, SAMIMIYET ...

bunlar olmassa olmazlar....
Old 27-05-2007, 05:28   #15
asiyeöngü

 
Varsayılan

Sevgi ve saygıya dayalı evliliklerde yaşın önemli olduğunu sanmıyorum.
Saygılar
Old 27-05-2007, 06:01   #16
Gülümse

 
Varsayılan

Oncelikle Merhaba,

Basladigindan beri bu konu basligini buyuk ilgi ile izliyorum.. Cunki herkesin hayret icinde seyrettigi bir anne babaya sahiptim. Annem ne zaman okulla gelse "aa o annen mi ne kadar genc" derlerdi. Babam ile karsilasanlar ise "deden seni bekliyor"

Bazilarina gore capkin hizli bir babam vardi, oyle ya kizi yasinda bir karisi vardi. Ama boyle genc karisi olmanin bedelini eninde sonunda odeyecekti..

Bazilarina gore de annem acinacak durumdaydi, ya cok aci cekerek bu evlilige sonuna kadar katlanmak zorunda kalacakti ya da hic ummadigi anda daha buyuk bir husran ile evliligi bitecekti.

Neden boyle soylediklerin o zamanlar hic anlayamadim. Cunki dogdugumda buldugum annem babam onlardi ve baska bir annem babam olmasi imkansizdi.. Yani ne annem ne de babam, anne baba olmak icin yasli ve genc degillerdi. Tam olmasi gereken yastaydilar.

Peki evlilikleri derseniz, babamin kendice cevabini iletmek isterim.

"Eğer bir gun evleneceksen bil ki hayatinin kumarini oynuyorsun, ben sukur ki bu kumari kazandim" Bilmem annemin babamin bu sozlerini onayladigini belirtmeme gerek var mi?

Zaman en onemli ogretmen.. Evliligin yas ile degil, iki insanin birbirini bulmasi ile ilgili bir sihir oldugunu.. O sihri yakalamaninda yasla alakali olmadigini dusunuyorum..

Saygi ile
Gulumseyin
Old 27-05-2007, 09:40   #17
thecoderman

 
Varsayılan :)))

Alıntı:
Yazan Gulumse
Oncelikle Merhaba,

Basladigindan beri bu konu basligini buyuk ilgi ile izliyorum.. Cunki herkesin hayret icinde seyrettigi bir anne babaya sahiptim. Annem ne zaman okulla gelse "aa o annen mi ne kadar genc" derlerdi. Babam ile karsilasanlar ise "deden seni bekliyor"

Bazilarina gore capkin hizli bir babam vardi, oyle ya kizi yasinda bir karisi vardi. Ama boyle genc karisi olmanin bedelini eninde sonunda odeyecekti..

Bazilarina gore de annem acinacak durumdaydi, ya cok aci cekerek bu evlilige sonuna kadar katlanmak zorunda kalacakti ya da hic ummadigi anda daha buyuk bir husran ile evliligi bitecekti.

Neden boyle soylediklerin o zamanlar hic anlayamadim. Cunki dogdugumda buldugum annem babam onlardi ve baska bir annem babam olmasi imkansizdi.. Yani ne annem ne de babam, anne baba olmak icin yasli ve genc degillerdi. Tam olmasi gereken yastaydilar.

Peki evlilikleri derseniz, babamin kendice cevabini iletmek isterim.

"Eğer bir gun evleneceksen bil ki hayatinin kumarini oynuyorsun, ben sukur ki bu kumari kazandim" Bilmem annemin babamin bu sozlerini onayladigini belirtmeme gerek var mi?

Zaman en onemli ogretmen.. Evliligin yas ile degil, iki insanin birbirini bulmasi ile ilgili bir sihir oldugunu.. O sihri yakalamaninda yasla alakali olmadigini dusunuyorum..

Saygi ile
Gulumseyin


Saygı ile gülümsüyorum ve dedklerinizin noktasını değştirmeden katılıyorum...Madi yaş değil ruh yaşı uygunoldukça gerisinin hiç bir önemi yoktur; olamaz....
Old 27-05-2007, 22:21   #18
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Kadın Hakları HÇG den ses çıkmamış Bazen muhalif bazen sonuna dek sempatizan olarak, ben de kişisel görüşümü ekleyeyim.

5 yaşındaki bir kız çocuğu ile 20 yaşında bir erkek çocuğu arasında bir uçurum vardır, ancak bu uçurum kadının 20, erkeğin 35 yaşına varmasıyla kapanır. (Cinsler arası ters bağdaştırma olası değil! )

Pınar Altuğ örneği eleştirildi ve kadın bir sürü etiketle damgalandı.

Yaşça kendisinden çok büyük olanlarla evlenen kadın, yine eleştirildi ve yine "kadın" bir sürü etiketle damgalandı.

Örnekleri çoğaltabilirim, ama konumuzdan uzaklaşırız.

Neyin niye doğru ve kime göre doğru olduğu hakkında söz söyleme hakkını, izafiyet teorisi bunca meşhur iken, nasıl bulabiliriz? (Ama komşu Ayşe Teyzeden başlamak üzere TV ekranlarındakilere varıncaya dek söz söyleyip yorum yapma hakkını kazanmış bir milletin çocuklarıyız biz )

Oysa zaman, değişmeyen değişimler bütünüdür *

Saygılarımla...(*Alıntı: İzafiyet teorisinden )
Old 27-05-2007, 23:28   #19
thecoderman

 
Varsayılan

Bi Espri ile Biraz Tebessüm edelim..
Kadın Hakkı Diye Bir Şey Yoktur: Hakkı Erkek İsmidir...))
Herkesin cinsiyetinden değil de birey olmasından kaynaklanan haklarının olduğuna inananlardanım..

Saygılar sunar iyi geceler dilerimm....
Old 09-06-2007, 13:49   #20
medenikal

 
Varsayılan

Yaş farkı değildir önemli olan; düşünce ve uyumluluk farkı daha önemlidir.

Sorulması gereken soru şu;

a)Yaş farkı var ;ama birliktelik ,uyumluluk olduğundan evlilikte herhangi bir sorun yok.

b)Yaş farkı yok;ama çekilmez bir uyum sorunu var.


Tercih ne olmalı?

Elbetteki hem yaş yönünden yakınlığın olması aranın fazla açık olmaması yanında bir de uyumluluk yakalanmışsa ideal gerçekleşmiş olacaktır.

Ama bunun dışında uyumlu bir birliktelik yakalanmışsa yaşın bir önemi de olmaz.

Çünkü önemli olan tekşey tarafların , mutlu olup; geleceğe de umutla bakabilmesidir.
Old 15-06-2007, 01:07   #21
Doomswar

 
Varsayılan

bana göre insan hayatında 1 yıl bile bir çok şey öğretirken 10 yıl çok fazla şey öğretmiş olabilir.Bu söylemimden yola çıkacak olursak ve insanın sürekli geliştiğini göz önünde bulundurursak bence çok ciddi sorunlar yaratabilir ama tabiki bu insan kişiliklerine hayat felsefelerine ve hayatı ne kadar yaşadıklarına da bağlı olabilir.Ne olursa olsun insan mutlu oluyorsa 10 yaşında bile bir önemi olmadığı kanısındayım.Saygılarımla
Old 15-06-2007, 10:45   #23
uSaRe01

 
Varsayılan

Kadın olsun erkek olsun evleneceği kişide aradığı bazı şartlar var toplumda bunlar genel olarak ; asalet (soylu bir ailenin ferdi olması), zenginlik, güzellik-yakışıklılık, kişilik (ahlak,ağitim,vs)... Bunların hepsinin bir arada bulunması elbette zor. Ama bunların içerisinden kişiliği(eğitimi,ahlakı vs) itibarı ile iyi olan tercih edildiğinde elbette yaş farkı o kadar da sırıtmayacaktır. Ancak asalet,zenginlik,güzellik tercih edildiğinde, arada yaş farkı da varsı ileride elbette sorun ortaya çıkacaktır. Aslolan asgari müştereklerde uyuşmaktır.Ama tüm bunlara rağmen en ideali 4-7 yaş farkı ideal olanıdır diye düşünüyorum.
Old 15-06-2007, 14:25   #24
yağmurdamlası

 
Varsayılan :)

Sevin yeter.... Yaş o kadar sorun değil çok fazla uçurum olmadığı sürece...Diğer şartlarda tamam olsun...Düğüne çağırın gelelim....
Old 15-06-2007, 14:33   #25
avseher

 
Varsayılan

YaŞ Farkinin Ehemmİyetİ Bencede Yok. Yeterkİ İkİ Taraf AnlaŞsin Karakterlerİ Uysun Gerİsİ Önemsİz.
Old 15-06-2007, 16:06   #26
thecoderman

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan avseher
YaŞ Farkinin Ehemmİyetİ Bencede Yok. Yeterkİ İkİ Taraf AnlaŞsin Karakterlerİ Uysun Gerİsİ Önemsİz.
Saygı , sevgi, dürüstlüğün oldugu yerde yas mas hıkaye...
Old 15-06-2007, 16:29   #27
yağmurdamlası

 
Varsayılan :)

Evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet evet.......
Old 15-06-2007, 21:13   #28
uSaRe01

 
Varsayılan

Ahmet efendi her gün gazeteyi eline aldığında bakar
--Şekere zam gelmiş
--Suya zam gelmiş
--Benzine zam gelmiş
--Una,yağa zam gelmiş....
Her gün bir zam haberi ... Morali bozulur.. Her zam haberlerini okuduktan sonra eşini yanına çağırır sorarmış:
-- Hanım yaşın kaç söyle hele!
--18 dedikya niye sürekli sorarsın yaşımı.
-- Baksana memlekette her şeye zam geliyor. Bunların içinde zam gelmeyen tek senin yaşın vardır da ondan.
Old 16-06-2007, 13:03   #29
yağmurdamlası

 
Varsayılan :)

Ahmet bey kendi yaşına baksın hele..... Ona da zam geliyor...
Old 26-09-2007, 21:05   #30
Veysel

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
5 yaşındaki bir kız çocuğu ile 20 yaşında bir erkek çocuğu arasında bir uçurum vardır, ancak bu uçurum kadının 20, erkeğin 35 yaşına varmasıyla kapanır. (Cinsler arası ters bağdaştırma olası değil! )

Şehper hanıma aynen katılıyorum. 2 doğumdan sonra kadınla erkeğin fiziksel yaşı üç aşağı-beş yukarı eşitlenir. Bu arada erkek, her gün 300 gr. yoğurt yemişse daha genç dahi görünebilir.

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kadın erkek eşit mi ?yoksa kadın erkek kanun önünde eşit mi?hangisi? iustinianus Kadın Hakları Çalışma Grubu 30 24-04-2008 14:28
Bayanın Evlilikte Soyisim Değişikliği preator44 Meslektaşların Soruları 1 19-01-2007 15:54
Vade Farkı - Kur Farkı - İcra Takibi - İtirazın İptali Av. Hulusi Metin Meslektaşların Soruları 10 03-06-2002 12:08
Yabancı Uyruklu Bir Kadınla Evlilik murat ertok Hukuk Soruları Arşivi 3 01-03-2002 21:34
evlilikte edinilen mallarin paylasimi s.unerKonuk Hukuk Soruları Arşivi 3 11-02-2002 02:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,06042504 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.