Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Osmanli Tapusu Olan Yer Hazineye Geçmiş

Yanıt
Old 03-03-2007, 22:40   #1
Av.Ozan Kayahan

 
Varsayılan Osmanli Tapusu Olan Yer Hazineye Geçmiş

Sayın meslektaşlar

Babaannemin dedesi izmir karaburunda Osmanlı zamanında kaymakammış. 2. Abdülhamit , 1905 te babaannemin dedesine 1400 dönüm vermiş. Osmanlı tapusunda bu açıkça görülüyor. Sökonusu araziye mirasçılardan kimse sahip çıkmamış. Arazi hazineye geçmiş. (Geçiş sebebini araştırıyoruz.) Şu an boş bu arazi. Sadece içinden İzmir Mordoğan yolu geçiyor. Bu arazinin tapu iptali talebiyle davası halinde sizce dacayı kazanma şansım var mı? Bu konuda nelere dikkat etmeliyim?
Old 03-03-2007, 22:54   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Arazi hazineye geçmiş dediğinize göre kadastro tespiti ve tapulaması yapılmış. Bunun yapılmadığı durumlarda şans olabiliyor ancak sizin olayınızda zamanaşımı koşulları gerçekleşmiş olabilir. Öncelikle kadastro ve kadastronun kesinleşme tarihini öğrenmenizde fayda var.

Saygılarımla.
Old 04-03-2007, 01:25   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan Osmanli Tapusu Olan Yer Hazİneye GeÇmİŞ

Sayın Demirel'e genel anlamda katılıyorum Ancak olayın somutunu bilmiyoruz.

MK gereğince 30 ve 20 yıllık zamanaşımı süreleri düzenleniştir (kadastro için 10 yı) Ama tapulu gayrimenkullarin zamanaşımı ile kazanılamayacağına ilişkin hükümler de var.

MK nın eşya hukukuna iyice bir göz atın.

Saygılar
Old 04-03-2007, 02:26   #4
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

Kadastro tespitine itiraz olmaksızın geçilen 10 yıl, hak düşürücü süre olup, zamanaşımı ile iktisapla bir ilgisi yoktur. Yerin hazine adına kadastro tespiti yapılmak suretiyle tescili söz konusu ise 10 yıllık hak düşürücü sürenin dolması ile dava açılamayacaktır. Boş arazide hazinenin malik sıfatıyla kullanma gibi bir sebebe dayanarak zamanaşım ile iktisap davası açma yoluna gitmeyeceği düşünüldüğünde, muhtemelen kadastro tespitiyle hazine adına tescil edilmiştir. Ancak kadastro sırasında yapılan işlemlerde bir usulsüzlük tespit edilmesi halinde belki oradan zorlanabilir. Daha olmadı AİHM yolları taştan...
Old 04-03-2007, 08:36   #5
Av.Ozan Kayahan

 
Varsayılan

Haklısınız Av.Can Doğanel. AİHM konusunda sonuç alınabileceğini düşünmeye başladım. Devlet benim tapulu arazimi ne hakla elimden alabilir ki...
Old 04-03-2007, 12:33   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın Ozan Kayahan,

AİHM ye başvurabilmeniz için, başvuru şartlarında aranan bir hak ihlaline maruz kalmanız, iç hukuk müracaat yollarını tüketmeniz, sonra da 6 ay içinde Mahkemeye başvurmanız gerekir.

Yukarıdaki mesajımda, kadastronun ne zaman geçtiğini, ne zaman kesinleştiğini, tapulamanın ne zaman yapıldığını öncelikle öğrenmeniz gerekliliğini belirtmiştim.

Kadastro geçmemiş olsa idi, yolumuza devam edecektik. Osmanlı tapusunun işaret ettiğiniz arazi ile örtüşüp örtüşmediği, çevirisi vs. vs. (Bilmiyorum çeviriyi yaptırdınız mı ama bir tarihte ben eski osmanlıca bilen çevirmen bulamayıp, haftalarca arayıp, sonunda İstanbul Türk Tarih Vakfında derdime derman buldum)

Her ne kadar yukarıda sehven zamanaşımı demişsem de, sayın muzaffererdoğanın isabetle düzelttiği üzere, "hak düşürücü süreden" bahsettim. Aleyhinize ibaresi yazmadığım için yanlış algılandı. 10 yıllık hak düşürücü süre geçmişse, hukuk düzeni içerisinde açabileceğiniz tapu iptal ve tescil davası hak düşürücü süre yönünden reddedilecektir. Bu durumda AİHM ye giderken hangi ihlalden söz edeceksiniz? Adil yargılanmadım, diyemeyeceksiniz en basitinden.

Oralara kadar gitmeden, önce kadastro tespit ve sonrası tescil tarihlerini öğrenmeniz gerekli.

Saygılarımla...
Old 04-03-2007, 13:02   #7
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=11916

Bu linkte kamulaştırmasız elatma nedeniyle verilmiş bir AİHM kararından bahis var. İşinize yarayabilir mi bilmem?
Saygılarımla...
Old 26-08-2008, 15:27   #8
ezellioğlu

 
Varsayılan

İstanbulda Osmanlı Tapularını Sultanahmette Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğünde çalışan arkadaşlar çözebiliyor.
Old 28-08-2008, 10:13   #9
law in law

 
Varsayılan

Tapuda niteliği olarak ne yazılı , edinme sebebi ve tarihi ne görmek lazım.
Çalılık, taşlık olarak hazine adına tapu kaydı oluşturulmuş ise ve kadastrodan sonra 10 yıl geçmiş ise davanız hak düşürücü süreden ilk celse reddedilecektir.
Osmanlı tapusu kadastro yapılırken ibraz edilir yada 10 yıllık süre içinde açılan tapu iptal davasında delil olarak kullanılır.İzmirde kadastro üzerinden çok zaman geçmiştir.
AİHM nin kararları genelde kadastro sırasında özel şahsa yazılıpta sonradan kıyıda kalan yada orman olduğu için iptal edilen tapu kayıt maliklerine tazminat hakkı için verilen bir karardır.
Tapu kaydının özelliğini yazarsanız yeni yanıt verebilirim.
Şansınız yok gibi görünüyor.
kolay gelsin.
Old 25-09-2011, 22:12   #10
Almıla

 
Varsayılan gelişmeyi öğrenebilirmiyiz?

Gayrimenkul huk. ilişkin davalar uzun yıllarda şekillenebiliyor malesef . Meslektaşımızın hak aramadaki hukuki süreci hakkında bilgi alabilir miyiz?
Old 15-09-2015, 17:14   #11
Av~Emine

 
Varsayılan

Say'ın meslektaşlarım merhaba; meslekte oldukça yeniyim ve elimde çok önemli bir dava var. Bu sebeple; görüş, öneri ve hukuki değerlendirmeleriniz benim için çok önemli.

Osmanlı Tapusu ve tapunun iki adet yeminli tercümandan çevirisi mevcut. Yerini tespit ettim, Maliye Hazinesi adına kayıtlı ve beyanlar hanesinde "1. Ve 2. Derece korunması gerekli kültür Varlığı" olduğu belirtilmiş ve söz konusu taşınmazda milli savunmaya intifa hakkı tanınmış. Kendimce en önemli kısma gelirsek de, Maliye Hazinesi'nin burayı edinme tarihi 2010 yılı ve edinme sebebi Imar (TSM).

Bu bilgiler ışığında, sizce nasıl bir yol izlemeliyim.

Fikirleriniz benim için çok önemli, şimdiden çok teşekkür ederim.Konunun üzerinden oldukça zaman geçmiş; ama dava açtınız mı, neler oldu, ne gibi işlemler yaptınız çok merak ediyorum, bilgilendirirseniz çok sevinirim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sahiden orman mı burası? (Tapulama ve orman kadastrosu geçmiş) ibreti Meslektaşların Soruları 7 30-12-2009 18:25
Hazineye karşı davalarda yetki mustafaaladag Meslektaşların Soruları 1 11-11-2006 13:57
Belediye Tapusu Olan Yere Haciz altınöz Hukuk Soruları Arşivi 0 15-03-2005 12:50
İhtiyati Haciz Nedeniyle Hazineye Karşı Tazminat saime erdoğan Meslektaşların Soruları 1 14-03-2002 23:46


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03329301 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.