Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

trafik cezalarına af geliyor

Yanıt
Old 03-03-2007, 16:54   #1
niles82

 
Varsayılan trafik cezalarına af geliyor

Hükümet, Birikmiş Trafik Cezalarına Af Getirmeye Hazırlanıyor. Ancak, Herkes Umutlanmasın. Bu Af Tüm Cezaları Kapsamıyor. Hükümet, çeşitli nedenlerle tebligatın geç yapılmasından kaynaklanan "birikmiş trafik cezalarına" yönelik af hazırlığında. AKP İstanbul Milletvekili ünal kacır'ın hazırladığı yasa teklifine göre, "31 Aralık 2006 tarihinden önce 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na göre yazılmış ancak 1 Ocak 2007'den sonra tebligatı yapılmış cezaların affı, eline tebligat ulaşıp cezalarını ödeyenlere ise, ödedikleri miktarın 30 gün içerisinde iadesi" öngörülüyor.Kacır, Karayolları Trafik Kanunu'nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin gerekçesinde, birikmiş trafik cezalarına dikkat çekti. Kacır, "Karayolları Trafik Kanunu'na göre sürücüsü tespit edilemeyen ya da durdurulamayan araçların tescil plakalarına ceza veya suç tutanağı düzenlenmektedir. Tescil plakasına göre düzenlenen cezalar çeşitli nedenlerle ilgililerine tebliğ edilememekte ve birikmektedir. Tebliğ işlemini geciktiren nedenler ortadan kalktığında cezaların tebliği toptan yapılmaktadır. 2004-2005-2006 yıllarına ait cezalar 2007 yılı başında tebliğ edilmeye başlanmış, vatandaşlarımız 3 sene önce işledikleri trafik suçuyla 3 sene sonra karşı karşıya kalmışlardır" dedi.

DEVLETE GÜVEN AZALIYOR

Teklif gerekçesinde, araçların bazılarının el değiştirdiğini, tescil plakasına yazılan cezaların tahsilinin fiilen imkansız hale geldiğini belirten Kacır, şunları kaydetti:

"Bazı araçlar için çok sayıda tutanak düzenlenmiş araç sahipleri ödeme gücünü kat kat aşan cezalarla karşılaşmışlardır. Şoför çalıştıran işyeri sahipleri dolmuş ve taksici esnafı artık kendileri ile çalışmayan şoförlerinin suçlarını üstlenmek zorunda kalmışlardır. Yetkili mahkemelere yapılan itirazlar yargının iş yükünü arttırmaktadır. Esas itibariyle idarenin kusurundan kaynaklanan gecikmiş tebligatlar vatandaşlarımızın devlete bağlılık ve güvenlerini azaltmaktadır."

AF GETİRİYOR

Kacır'ın verdiği yasa teklifinde, söz konusu yasanın 116. maddenin ikinci fıkrası değiştirilerek, "tescil plakasına göre düzenlenen ceza ve suç tutanaklarının tutanakların düzenlenmesinden itibaren 30 gün içerisinde işleme konulması" öngörülüyor. Böylece vatandaşların 2-3 yıl sonra gelen trafik para cezaları ile karşı karşıya kalmaması amaçlanıyor. Teklif, "31 Aralık 2006'dan önce yazılmış ancak 1 Ocak 2007'den sonra tebligatı yapılmış cezaların affını" öngörüyor. Düzenleme ayrıca, "eline tebligat ulaşıp cezalarını ödeyenlere ise, ödedikleri miktarın 30 gün içerisinde iade edilmesi hakkı" sağlıyor.(ANKA) (Ankara Haber Ajansı)

http://www.haberler.com/trafik-cezan...-yolda-haberi/
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Trafik Idari Para Cezalarına İtirazda Yetkili Merci avukat152 Meslektaşların Soruları 18 17-06-2013 09:04
Trafik Cezalarına İtiraz gunolcamlibel Hukuk Soruları Arşivi 5 09-11-2007 21:05
İdari Para Cezalarına İtirazda Son Durum Nasıldır? Milano Meslektaşların Soruları 19 31-08-2007 13:13
Kapıkule Cezalarına Onama Viyola Hukuk Haberleri 0 28-12-2006 08:30
İdari Para Cezalarına İtiraz İçin Son Üç Gün Av.Armağan Konyalı Meslektaşların Soruları 0 14-06-2005 13:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02624297 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.