Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

limited şirketlerinde iflas

Yanıt
Old 02-03-2007, 20:00   #1
avukat152

 
Varsayılan limited şirketlerinde iflas

Limited Şirketinin iflası halinde; sirketin vergi borçlarından ötürü şirket ortaklarının sorumluluğunun sınırı nedir? Adi haciz yoluyla takiplerde olduğu gibi; vergi borçları için de iflas yoluyla takip yapılarak ortakların menkul mallarına başvurulabilr mi? Yoksa sadece gayrimenkul mallarıyla sorumluluğu mu söz konusu olur?
İkinci sorum ise; vergi borçları için iflas yoluyla takip yapabilmek için limited şirketler içingeçerli olan zamanaşımı mı geçerlidir? Yoksa vergi borçları için zamanaşımı yok mudur?
Konu hakkında bilgisi olanların acilen cevap vermesini rica ediyorum..
Old 03-03-2007, 06:56   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Katkı

Limited şirket, iki veya daha fazla gerçek ve tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulup, iktisadi konularda faaliyet gösteren, ortaklık borçlarından sadece ortaklığın malvarlığı ile sınırlı olarak sorumlu bulunduğu, esas sermayesi muayyen ve bu sermaye ortakların sermaye paylarının toplamına eşit olan ortaklıktır. Ortakların sorumluluğu sadece ortaklığa karşıdır ve esas sermaye payı ile sınırlıdır.

6183 sayılı Yasanın 35. maddesine göre, ortak, limited şirketin ödenmeyen veya tahsil imkanı bulunmayan kamu borçlarından dolayı, limited şirkete koyduğu veya koymayı üstlendiği sermayeden ayrı olarak, ayni miktar üzerinden alacaklı Kamu İdaresine karşı sorumludur. Ortağın sermaye borcunu ödemiş olması onu bu sorumluluktan kurtarmaz.

Sermaye şirketlerinden olan limited şirketlerde ortaklar açısından sınırlı sorumluluk ilkesi geçerlidir. Ortakların sorumluluğu sadece ortaklığa karşıdır ve esas sermaye payı ile sınırlıdır. Bu ilkenin istisnalarından biri kamu borçlarından sorumluluktur. Limited şirket ortakları, şirketten tahsil imkanı olmayan kamu borçlarından sermaye hisseleri oranında doğrudan doğruya sorumludur. Ortakların bu borcu sermaye borcundan ayrı, bağımsız bir borçtur. Kamu borçlarından limited şirket ortakları sermaye miktarı ile değil, sermaye payları oranında sorumludur (Y.11.HD.,E. 2004/10822,K. 2005/7674,T. 14.7.2005).

213. s.VUK.m.114 –
Vergi alacağının doğduğu takvim yılını takip eden yılın başından başlayarak beş yıl içinde tarh ve mükellefe tebliğ edilmeyen vergiler zamanaşımına uğrar.
Şu kadar ki, vergi dairesince matrah takdiri için takdir komisyonuna başvurulması zamanaşımını durdurur. Duran zamanaşımı mezkur komisyon kararının vergi dairesine tevdiini takip eden günden itibaren işlemeye devam eder.
(Ek fıkra: 3239 - 4.12.1985) Yatırım indirimi uygulamasında yatırımcının yatırım veya işletme döneminde öngörülen özel şartları ihlal etmesi halinde, zamanaşımı bu şartların ihlal edildiği yılı takip eden yıl başından itibaren başlar. (Değişik 3. fıkra: 5228 - 16.7.2004 / m.5) Şarta bağlı istisna veya muafiyet uygulamaları sonucu kısmen veya tamamen alınmayan vergilere ilişkin zamanaşımı süresi, istisna veya muafiyet şartlarının ihlal edildiği tarihi takip eden takvim yılı başından itibaren başlar.
(Değişik fıkra: 3239 - 4.12.1985) Damga vergisine tabi olup vergi ve cezası zamanaşımına uğrayan evrakın hükmünden tarh zamanaşımı süresi dolduktan sonra faydalanıldığı takdirde mezkûr evraka ait vergi alacağı yeniden doğar.
Old 03-03-2007, 11:01   #3
avukat152

 
Varsayılan

Sorduğum soruyu biraz daha açmam gerekiyor sanırım.ltd. şirketin ortakları aleyhine şirketin iflası nedeniyle vergi borçları için iflas yoluyla takibe girişilmiş. Ortağın kendi adına kayıtlı gayrimenkulü bulunmamaktadır. Ancak ikametgah adresine menkuller için hacze gelinebilir öyle değil mi?
İflas yoluyla takip vergi borçları için tahsil zamanaşımı süresini durduruyor diye biliyorum. Peki tahsil edilemeyip aciz vesikası alındığında zamanaşımı süresi yeniden işlemeye başlar mı?
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Icra Ve Iflas Suçları-iddianame Av.Resul Hukuk Sohbetleri 2 11-02-2008 23:57
limited şirketin iflası ıhlara Hukuk Soruları Arşivi 2 08-02-2007 16:27
iflas ertelemesinde teminatın iadesi av.kanbolat Meslektaşların Soruları 2 20-10-2006 19:14
Sermaye Şirketlerinde Kayyım'ın İflas İsteme Yetkisi Hk. NEROL Hukuk Soruları Arşivi 0 25-09-2005 16:58
Sermaye Şirketlerinde;sermayenin ''döviz, Hazine Bonusu Yada Altın Olarak'' Tayini Av.Mehmet Saim Dikici Meslektaşların Soruları 0 28-03-2002 12:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02831888 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.