Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karsılksız cek ve adli sicilin silinmesindeki prosedür?

Yanıt
Old 28-02-2007, 19:59   #1
Av.Ayse E.

 
Varsayılan karsılksız cek ve adli sicilin silinmesindeki prosedür?

sayın meslektaslarım..karsılıksız cekten huküm giyilmesi halinde....adli sicil kaydının silinmesi icin ne kadar süre gecmesi gereklidir...bu konuda izlenecek yöntem nedir...sımdıden tesekkurler...ıyı calısmalar

not:mahkemece verılen karar kesınlesmıs para cezası odenmıstır...
Old 01-03-2007, 09:35   #2
Noyan Yiğit

 
Varsayılan

Sorunuza 5352 sayılı Adli Sicil Kanunu ve Adli Sicil Yönetmeliğinde cevap bulabilirsiniz. Somut olayınızda cezanın keşinleştiği tarihten itibaren 5 yıl sonunda Cezayı veren Mahkemeye bir dilekçe ile müracaat ederek,cezanın keşinleştiğini ve infaz edildiğini ve bunun üzerinden 5 yıl geçtiğini bildirerek adli sicil kaydının silinmesini talep ettiğinizde,(elinizde mahkeme kararı var ise bunuda dilekçenize ekleyerek)Mahkeme adli sicil kaydının silinmesine ve kararın bir suretinin adli sicil Genel Müdürlüğüne göderilmesine karar verecektir.Mahkeme resen kararı Adli Sicil Genel Müdürlüğüne gönderiyor, ama takip etmekte fayda var.
Old 01-03-2007, 09:46   #3
bozoli

 
Varsayılan

Adli Sicil Genel Müdürlüğüne silinmesi amacıyla mahkemeye başvurulmadan da dilekçe ile başvuruda bulunulabiliniyor.
Old 01-03-2007, 12:22   #4
av.semire nergiz

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım; Adli sicil yönetmeliğinde yapılan değişiklikle silinme işlemi prosedürü şu şekilde yapılmaktadır. Adlî sicil bilgilerinin silinmesi Madde 11 - Adlî sicildeki bilgiler; cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması, ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık, ceza zamanaşımının dolmasına ilişkin bildirme fişinin Genel Müdürlükteki merkezi sisteme girilerek güncellenmesini müteakip Genel Müdürlük tarafından silinerek arşiv kaydına alınır. Genel af halinde silme işlemi Genel Müdürlükçe re'sen yapılarak kayıtlar arşive alınır. İlgilinin ölümü halinde, kişinin ölümünü tevsik eden resmî belgenin Genel Müdürlüğe ulaşmasını müteakip adlî sicil kaydı tamamen silinir. Ceza infaz kurumlarındaki hükümlü ölüm bilgileri ise nüfus kayıt bilgileri ile birlikte en geç üç gün içinde ilgili Cumhuriyet başsavcılıklarınca Genel Müdürlüğe bildirilir. Türk vatandaşları hakkında yabancı mahkemelerce verilmiş olup Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendine göre adlî sicile kaydedilen hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkûmiyet hükümleri, kesinleştiği tarihten itibaren mahkûmiyet kararında belirtilen sürenin geçmesiyle, Genel Müdürlükçe adlî sicil kayıtlarından çıkartılarak arşiv kaydına alınır. Adlî para cezasına mahkûmiyet hükümleri ile cezanın ertelenmesine ilişkin hükümler, adlî sicil kaydına alınmadan doğrudan arşive kaydedilir. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 01-03-2007, 13:39   #5
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

ADLİ SİCİL YÖNETMELİĞİ
07.09.2005 Çarşamba Sayı: 25929 (Asıl)
Adli sicil bilgilerinin silinmesi
Madde 11- Adli sicildeki bilgiler; cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması, ceza mahkumiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık, ceza zamanaşımının dolmasına ilişkin bildirme fişinin Genel Müdürlükteki merkezi sisteme girilerek güncellenmesini müteakip Genel Müdürlük tarafından silinerek arşiv kaydına alınır.

(C.Başsavcılığı adli sicil konusunu takiple görevli olduğuna göre, bu kanal kullanılabilir. C.başsavcılığına hitaben:
.... Asliye Ceza Mahkemesinin .. tarihli kararı ile verilen ve yerine getirilen mahkumiyetime ilişkin adli sicil kaydımın silinebilmesi için EK-3 Yerine Getirme Fişi’nin düzenlenerek ilgili adli sicile bildirilmesine karar verilmesini.. şeklinde bir talep düşünülebilir.)
Saygılarımla...
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=9379
Old 01-03-2007, 17:31   #6
ANTEPLİ

 
Varsayılan adli sicil kaydının silinmesi

arkadaşım Adli Sicil Yasası uyarınca cezanın infazından sonra cezazamanaşımı süresi geçirildiğinde ki sizin olayınızda bu süre 5 yıl Adli Sicil İstatistik Genel Müdürlüğüne yapacağınız müracaat sonucu kayıt silinmekte.Bu kuruma hitaben yazacağınız dilekçenizi bulunduğunuz yer C.savcılığı aracılığıyla gönderebilirsiniz.iyi çalışmalar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Adli Tatil Av. Hulusi Metin Hukuk Sohbetleri 8 29-08-2011 13:57
biodizel üretiminde hukuki prosedür av.sinem malgaç Meslektaşların Soruları 3 20-12-2006 10:02
Adli Biyoloji Adli Genetik ve Gen Hukuku Derneği (ABGEDER) Av.Ali Osman Özdilek Hukuk Haberleri 2 30-09-2006 23:44
Adli Tıp Raporu hande Hukuk Soruları Arşivi 2 22-10-2004 14:19
Adli Tatil renata Hukuk Soruları Arşivi 0 21-07-2003 09:55


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04136300 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.