Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kabahatler Kanunu Çözümsüz Bir Sınav Mı?

Yanıt
Old 21-02-2007, 16:23   #1
Almıla

 
Varsayılan Kabahatler Kanunu Çözümsüz Bir Sınav Mı?

5326 sayılı kanun yürürlüğü anından itibaren SSK'nın yaptığı ve usulsüz olduğunda şüphemin bulunmadığı işlemlerin iptali taleplerim red ile sonuçlanıyor...

Sıkıntı ise evrak üzerinde sulh cezalarda tamamlanan bu yargılamanın temyiz yolunda miktar sınırlandırmasına takılarak kesinleşmesi.... SSK ..vs kanunlarının karışıklığı da doğru kararların çıkmasını engelleyen diğer bir faktör tabi...

Reddi gerçekleşen kararın konusu SSK'nın nevi değişikliğine giden (LTD iken A.Ş. olan) müvekkil şirketin nevi değişikliğinin işyerinin devri gibi değerlendirilerek kesmiş olduğu idari para cezası idi.... acaba yaptığım işlemde bir hata mı var? diye düşünmeye başladım.

Talebimin yahut değerlendirmemin hatalı bir tarafı var ise bu hususta deneyim kazanmış meslektaşlardan yardımlarını ve önerilerini talep ediyorum. İyi çalışmalar
Old 24-02-2007, 19:24   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Katkı

Sayın Almıla,

İdari işlemin denetimi niteliğinde olan idari para cezasına itirazın incelenmesinde, adli yargı mercilerinin yasayla görevlendirilmiş olması; yapılan işleme adli bir işlem niteliği vermemektedir.
İdari para cezalarının denetlenmesinde adli yargı mercii olan Sulh Ceza Yargıcının denetimi, yalnızca, idari işlemin yasaya uygun yapılıp yapılmadığı ile sınırlıdır.

İdari para cezasının alt ve üst sınırının kanunda gösterildiği kabahatler dolayısıyla verilmiş idari para cezasına karşı başvuruda bulunulması halinde, mahkemenin idari para cezasının miktarında değişiklik yaparak da başvurunun kabulüne karar verebilmesi (5326, m.28 -9-Ek fıkra: 5560 - 6.12.2006 / m.35) kanımca yine de yukarıda saptanan sınırlama içindedir.

İdari bir işlemin denetlenmesinin de idari nitelikte olması gerektiği düşüncesiyle, bu tür bir işlemin adli yargıya ilişkin olağan veya olağanüstü yasa yolu denetimine tabi tutulup tutulması da tartışma götürür.

İdari para cezasına yönelik itirazların Sulh Ceza Yargıcı tarafından incelenmesi sonucunda verilen ve (parasal sınır nedeniyle) kesin olan kararlar hakkında, olağanüstü bir yasa yolu olan KANUN YARARINA BOZMA (CMK.m.309,310) yolu da (yine) tartışılmalıdır.

Anibal’in deyişiyle “ya kendimize bir yol bulmalı, ya da bir yol açmalıyız”.

Kolay gelsin
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kabahatler Kanunu Sınavı Av.Armağan Konyalı Meslektaşların Soruları 21 15-11-2009 18:09
Kabahatler Kanunu Av.Can Meslektaşların Soruları 4 11-02-2007 23:10
Kabahatler Kanunu Uygulaması oceans17 Hukuk Soruları Arşivi 1 23-12-2006 11:41
Kabahatler Kanunu Madde 43 Av. Galip DAĞTEKİN Hukuk Soruları Arşivi 2 17-10-2006 16:41
Kabahatler Kanunu ile ilgili Anayasa Mahkemesi Kararı 1. Bölüm Av.Engin Özoğul Hukuk Haberleri 0 24-07-2006 21:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02431607 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.