Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Zapta karşı tekeffül

 
Old 18-02-2007, 00:03   #1
serkandeu

 
Varsayılan Zapta karşı tekeffül

Alt satıcı ana satıcıdan satmak için sıfır telefon alıyor. Alt satıcı bu telefonu birisine satıyor. Daha sonra telefonun çalıntı olduğu ortaya çıkıyor. Karakolda telefona el konuyor. Alt satıcı da telefonu sattığını söylüyor karakolda. Herhalde telefonu çalınan kişi şikayetçi olmadığı için dava açılmıyor. Alt satıcı ana satıcıdan parasını istiyor fakat ana satıcı, "Telefonu getir paranı vereyim." diyor.

Bu durumda zapta karşı tekeffül hükümlerine dayanarak alıcının alt satıcıya dava açması gerekiyor. Ondan sonra da alt satıcının ana satıcıya dava açması gerektiği düşünülmekte. Sormak isrediğim, alıcının direk ana satıcıya dava açıp açamayacağı.
Old 18-02-2007, 00:43   #2
Kemal Yıldırım

 
Varsayılan

Alt satıcı ile ana satıcı arasında farklı bir sözleşme, alt satıcı ile alıcı arasında farklı bir sözleşme bulunmaktadır. Alıcı alt satıcıya karşı zapta karşı tekeffül hükümlerine göre yönelebilecek, alt satıcı da ana satıcı ya karşı yine zapta karşı tekeffül hükümlerine göre yönelebilecektir.

Ana satıcı ile alıcı arasında bir sözleşmenin olmadığını da göz önünde bulundurursak, alıcının direk ana satıcıya yönelmesi mümkün gözükmemektedir.

Saygılar...
Old 21-02-2007, 20:56   #3
serkandeu

 
Varsayılan

Teşekkür ederim. Peki alıcı ile alt satıcı anlaşsa ve alt satıcı alıcının istediği parayı ödese, alt satıcının ana satıcıya dava açma şansı olabilir mi?
Old 21-02-2007, 23:43   #4
Kemal Yıldırım

 
Varsayılan

Zapta karşı tekeffülde satıcı, 3. kişilerin malda hak iddia etmeyeceklerini taahhüt etmektedir. Fakat zapta karşı tekeffül hükümlerinin uygulanabilmesinin şartlarından biri de alıcının malın zaptedilebileceğini bilmemesidir. Örneğin alıcı malın çalıntı olduğunu bilmekte ve fakat buna rağmen almakta ise; bu durumda satıcı özel olarak bir taahhütte bulunmuşsa sorumlu olacaktır.

Alt satıcı alıcı ile anlaşıp malı satmış olsa da, alt satıcıyı zapta karşı tekeffül hükümlerinden yararlandırmak gerekir. Tabi bu yukarıda da belirttiğim gibi alt satıcının malın zaptedilebileceğini bilmemesine bağlıdır. Eğer bilmiyorsa (iyiniyetli ise diyebiliriz) zapta karşı tekeffül hükümlerinden yararlanabilir. çünkü aynı şekilde alıcı da zapta karşı tekeffül hükümlerine göre alt satıcıya başvuracaktır.

Saygılar...
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
taşınmaz satışında ayıba karşı tekeffül altiokebru Meslektaşların Soruları 8 27-06-2014 09:44
Ayıba karşı tekeffül (Finansal Kiralama Sözleşmesinde) ibreti Meslektaşların Soruları 11 26-04-2010 10:20
borçlar kanunndaki ayıba karşı tekeffül ile ilgili yargıtay kararı arıyorum...? av_mesutkaya Borçlar Hukuku Çalışma Grubu 12 04-02-2010 09:11
ayıba karşı tekeffül bedel iadesi talebi emrahcevik Meslektaşların Soruları 4 17-02-2007 23:31
ticari satımda ayıba karşı tekeffül avserdarozan Meslektaşların Soruları 2 12-12-2006 16:12


THS Sunucusu bu sayfayı 0,07105303 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.