Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma davasının reddinden sonra üç yıl geçmeden açılan yeni dava(ACİL)

Yanıt
Old 13-02-2007, 16:06   #1
altiokebru

 
Varsayılan Boşanma davasının reddinden sonra üç yıl geçmeden açılan yeni dava(ACİL)

Evlilik birliği içinde bir başka kadınla evlilik dışı ilişkisi olan müvekkilim için boşanma davası açtım. Davanını reddedileceğini biliyorduk fakat müvekkilim en azından bu davanını reddinden sonra üç yılyıl sürede ortak hayatın kurulamaması sebebine dayanarak boşanma davası açmak istediği için davanını açılmasını istedi. Davalı kadın karşılık dava açmaksızın başka kadınla ilişki nedeni ile boşanmayı kendisinin de istediğini beyan etti. Ancak karşılık dava açılmamış olduğundan ve müvekkilim de tam kusurlu bulunduğundan boşanmaya karar verilmedi. Biz kararı temyiz ettik ve dosya henüz kesinleşmeden kadın tarafından aynı sebeplere dayalı boşanma davası açıldı. Bu davada yasal 10 günlük cevap süresi içinde derdestlik itirazında bulunmayı ihmal ettik. Dosyaya bakan hakim ilk davaya ilişkin kararın dönüşünün beklenmesine karar verdi. Yarın ikinci celsesi var ve bu arada ilk davaya ilişkin karar da onanarak döndü. Derdestlik itirazını süresine yapmamış olmamıza rağmen, yasal sürede ilk davaya karşılık dava ile cevap vermeyen davalının daha sonra üç yıllık süre geçmeden aynı sebeplerle dava açmış olması nedeni ile bu davanını da reddi gerekmez mi? Bunu bizim ileri sürmemiz daha önce davayı açan ve boşanmayı isteyen taraf olmamız nedeni ile hakkın kötüye kullanılması sayılabilir mi?
Old 13-02-2007, 16:57   #2
kurt

 
Varsayılan

sayın meslektaşım belirttiğiniz gibi ilk davada müvekkiliniz kusurlu bulunduğu için davanız reddedilmiş ama bundan sonra diğer davacı eşin müvekkilinizin kusururna dayalı açmış bulunduğu davada iddiasını ispatlayabileceğini ve bu iddialarında boşanmaya sebebiyet vereceği düşünüldüğünde davacı eşin davasının kabul edileceği ve hakim tarafından ikinci davada müvekkilinizin kusurundan dolayı boşanmaya karar verilebileceği görüşündeyim.
ayrıca bu davanın vaktinden evvel açılmış bir dava olarak TMK 166/son maddesi kapsamında açılmış bir dava olarak değerlendirilemeyeceği görüşündeyim.
Old 13-02-2007, 18:20   #3
madagaskar

 
Varsayılan

Merhaba

İlk davayı siz açmışsınız, karşı tarafında boşanmayı kabul etmesine rağmen tam kusurlu olan eşin/müvekkilinizin boşanma davası açma hakkı olmadığından dava reddedilmiş...davanın red gerekçesine göre İlk davada kusursuz davalı eş aldatma olayından bahsetmiş davacı müvekkilinizin tam kusurlu eylemi nedeniyle evlilik birliğini kendisinin de yürütmek istemediğini dile getirmiş ve ortada eşinin davranışlarını affettiğini gösterir bir davranış ta yoksa sırf ilk davada karşı boşanma davası açmamış olması nedeniyle aynı sebeplere dayanarak yeni bir boşanma davası açamayacağı düşüncesinin yanlış olduğu kanaatindeyim.

Aksi düşünüldüğünde;
"hiç kimse kendi kusuruna dayanarak hak elde edemez ilkesi" kötüniyetli/tam kusurlu/gerçekte boşanmak istemeyen eşin lehine olur ki bu durumunda hak ve iyiniyet kuralları ile bağdaşmayacağı kanaatindeyim.

ve açılacak ikinci davada,üç yılın dolmadığı, aynı nedenlerle açılan (müvekkiliniz tarafınızdan açılan) boşanma davasının reddedildiğini bu davada karşılık boşanma davası açılmayarak bu hakkın kullanılmadığını bu nedenle davanın reddine karar verilmesini istemeniz yine bana göre hakkın kötüye kullanılmasıdır)
Saygılarımla,
Old 13-02-2007, 18:28   #4
recepbarlas

 
Varsayılan 3 Yil Şart

Kesinlikle hakkın kötüye kullanılması olmaz.Yasanın açık hükmü var. 3 Yıl geçmeden açılamaz.Re sen gözetilir.
Old 13-02-2007, 20:01   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım,

Zinayı öğrenmesinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra aynı nedene dayalı olarak kadının açtığı boşanma davası haklı görülemez.

Müvekkilinizin açtığı davada zinadan haberim var demiştir. İlk dava temyize gidip onanıp dönene kadar herhalde 6 aydan daha fazla bir zaman geçmiştir. Kadın bu süre içinde , zina nedenine dayalı davasını açmalıdır.

Alıntı:
Madde 161 - Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Kanımca m.161(f.2,c.ilk) gereği, davacı kadının açtığı davada dava hakkı düşmüştür, bu nedene dayanamaz.

Ama işin bir diğer yönü, müvekkiliniz zaten boşanmak için uğraşmakta olduğuna göre, işin vicdani boyutunda da kusurlu olan taraf olduğuna göre, tazminatlardan kaçınmak gayesi ile 3 yılın sonunu beklemeyi tercih edeceğine, boşanmak istediği eşinin mağduriyetini gidererek, anlaşarak boşanabilme yönünde davacı kadına adım atmalıdır, diye düşünüyorum.

Saygılarımla...
Old 15-02-2007, 13:20   #6
altiokebru

 
Varsayılan

Öncelikle yanıtlayan tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Büromda çok kısıtlı süreler kalabildiğim için yanıt yazmakta gecikiyorum. Soruyu sorduktan sonraki gün duruşmamız vardı ve daha ilk dosyada bildirdiğimiz tanığımızı usulen bu dosyaya da bildirmiştik, bu tanık dinlendi. Tanığın çok önemli bir bilgisi yoktu ve kadın eşin ilk boşanma davasından önceki bazı kusurlu davranışlarını aktardı. Zaten bu davranışlardan sonra hemen boşanma davası açılmayıp birliktelik devam ettiği için bunlar affedilmiş oluyor. Yalnız hakim özellikle ilk boşanma davasından sonra tarafların hiç bir araya gelip gelmediğini ve yeni bir olay yaşanıp yaşanmadığını sordu. Tabi ki bir araya gelmek sözkonusu değil ve tanık da bu yolda cevap verdi. Hakimin bu soruyu sormuş olması, davanını reddinden sonra yeni boşanma sebepleri doğup doğmadığı ve davanını bu sebeplere dayanıp dayanmadığını araştırmak gayesine matuftu sanırım. Davanın reddedilebileceği kanaatine vardım bu nedenle.. Ama bunun yanısıra hakim da çocukları dinleme yönünde de karar verdi. Velayetle ilgili dinleyecekse sanırım davayı kabul yönünde karar verecek. Yani kısacası sonucu şimdilik kestirememekle birlikte, ilgilenen tüm arkadaşlara yeniden teşekkür ediyorum. Sonucu merak eden arkadaşlara buradan tekrar yazarım. Saygılar ve iyi çalışmalar.
Old 06-01-2010, 13:12   #8
altiokebru

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan ALAMUT
sonuç ne oldu ebru hanım

Sn.Alamut, boşanma davası kabul edildi, müvekkilim aleyhine taznimata da hükmedildi. Kararı temyiz etmedik.. Aşamalardan bilgi vereceğimi yazıp sonra ihmal etmişim, ilgilenen arkadaşlardan özür dilerim..
Saygılar
Old 07-01-2010, 18:51   #9
ALAMUT

 
Varsayılan mrb ebru hanım

anladığım kadarıyla sizin açtığınız boşanma davası rededilince siz temyiz ettiniz ve bu süreçte karar kesinleşmeden karşı eş başka bir boşanma davası açtı. muhtemelen derdestlik itirazında bulunsaydınız da kabul edilmezdi. aynı sebepten dava açılsa bile dava dilekçesindeki olayalrın farklı oluşu derdestlik itirazını boşa çıakrıyor. buna ilişkinyargıtay kararı da var.
bir de benimmerak ettiğim davacı erkeğin açtığı dava reddedilse, 3 yıl beklemeden aynı davayı açabilir mi?
özüre hacet yok bu arada herkesin meguliyeti kendisine yettiği bir zamandayız iyi çalışmalar
Old 12-07-2011, 18:02   #10
duyguisler

 
Varsayılan

sevgili meslektaşlarım bir yargıtay kararına ihtiyacım var şimdiden hepinize teşekkürler.. olay; taraflar arasında şiddetli geçimsizlik nedeniyle görülen boşanma davası reddedilmiş. taraflardan herhangi biri üç yıl dolmadan şiddetli geçimsizlik nedeniyle yeni bir boşanma davası açıyor. bu davanın üç yıl yasağı nedeniyle reddi gerekir mi? buna ilişkin yargıtay kararı mevcut mu?teşekkürler..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Taraf ehliyeti olmayana açılan dava Av.Elvan Akkaya Meslektaşların Soruları 23 29-12-2008 15:51
İki Ayrı Şehirde Açılan Boşanma Davası İsmailhan VURAL Meslektaşların Soruları 15 14-11-2007 09:55
Boşanma Davasının İlk Duruşmasında Tedbir Talep Edilebilir mi? Kavaz Meslektaşların Soruları 5 26-09-2006 15:23
şiddetli geçimsizliğe dayalı dava kesinleşmeden yeni bir dava açılabilirmi? avukatyildiz Meslektaşların Soruları 17 25-09-2006 13:56
Genel Kurul Kararı Olamdan Açılan Dava hikmet Hukuk Soruları Arşivi 1 01-03-2002 22:52


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03984904 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.