Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mazeretli Hakimin Gelmediği Dosyayı Düşürmesi

Yanıt
Old 11-05-2023, 13:51   #1
ersinulug

 
Karar Mazeretli Hakimin Gelmediği Dosyayı Düşürmesi

Herkese merhabalar, bugün Sulh Hukuk Mahkemesinde açmış olduğumuz kira tespit davasının ilk duruşması için adliyeye gittiğimde mahkeme kalemi hakimin mazeretli olması sebebiyle duruşma yapılmayacağını iletmiştir. Bunun üzerine diğer duruşmama geçmek üzere oradan ayrıldım. Dosyaya mazeret dilekçesini ise aynı gün içinde ancak duruşma saatinden sonra UYAP'tan sundum. Mazeret dilekçesinde hakimin mazeretli olduğunu belirttim.

Ayrıca bu duruşma, dava dosyasının ilk duruşmasıydı ve dava tarihimizden 8 ay sonrasına verilmişti. Sonrasında ilk duruşmanın yapılamaması sebebiyle yakın tarihe gün verilmesini de beyan dilekçemle talep ettim.

Ancak dava tarihinden 5 gün sonra dosyaya kaydedilen duruşma zaptına baktığımda gelen olmadığının belirtildiğini ve mazeret dilekçemin ise duruşma saatinden sonra sunulması sebebiyle dosyanın düşürülmesi yönünde karar verildiğini gördüm. Burada mahkeme hakiminin mazeretli olmasına rağmen HMK 150. madde uyarınca düşme karar verilmesi mümkün müdür? En azından mahkeme kaleminin beni arayarak mazeret dilekçesini sunmamı istemeleri gerekmez miydi? Görüşlerinizi merak ediyorum.
Old 12-05-2023, 11:13   #2
avktderya

 
Varsayılan

merhaba
Hakimin mazeretli olması sebebiyle duruşmaya başka bir hakim çıkmıştır, duruşmayı aldığında mazeret yoksa dosyayı düşürmüştür. kalem personeli de hakimin olmadığını öğrendiğinizde verdiğinizi , verilmemesi durumu içinde dosyayı isteyerek müracaata bıraktığınızı düşünmüş olabilir
saygılarımla
Old 15-05-2023, 10:59   #3
ersinulug

 
Varsayılan

Teşekkür ederim meslektaşım. Buradaki sıkıntım müstemir hakimlerin dosyalarda hiçbir ilerletici işlem yapmayıp dosyada düşme kararı verebilmesi. Aynı gün mazeret dilekçem dosyasına kaydedilmesine karşın 5 gün sonrasında e imzalı duruşma zaptı sisteme yüklendi. Aynı gün arayıp mazeret dilekçesi sunmamı da isteyebilirlerdi. Ama hem dosyayı düşürüp hem de yeni duruşma gününü aralık ayının son iş gününe atılması ayıp. Tam 15 ay sonra dosyanın ilk duruşması yapılacak. Şöyle bir şey yaşandıktan sonra yakın bir güne verme nezaketi bile göstermediler. Tamamen art niyetli bir yaklaşım söz konusu.
Old 15-05-2023, 15:39   #4
Av. Erdem Akçay

 
Varsayılan

Başıma gelmediği için bilemiyorum ancak duruşma saatinden sonra sunulan mazeretleri, UYAP'taki kayıt saati yüzünden kabul edememiş olabilir. Ne olursa olsun, doğru değil tabii.

İşlemden kaldırılan dosya için neden duruşma vermiş meslektaşım?
Old 18-05-2023, 09:02   #5
ersinulug

 
Varsayılan

Dosyaya hemen yenileme talebi attık meslektaşım. Yenilendikten sonra tensiple 2023 aralık ayına attılar duruşmayı. Ancak mazeretli hakim sebebiyle duruşma yapılmamış ve böyle bir şekilde düşürülen dosyada en azından biraz daha yakın tarihe duruşma günü verilmesini beklerdim. Onu dahi yapmadılar. Bizim gösterdiğimiz saygıyı göremediğimiz binlerce örnekten birisini de ben yaşamış oldum.
Old 22-05-2023, 22:28   #6
Av. Tolga Ersoy

 
Varsayılan

Hakimin mazeretli olduğu çoğu durumda duruşmalar fiili olarak yapılmıyor genelde. Gerçekten duruşma salonunda duruşma yapılmamışsa düşme kararı verilmesi hatalı. Bazen UYAP'tan sununca da geç işlenebiliyor mazeretler. En doğrusu bu gibi durumlarda hakim yokluğu hususu da belirterek CELSE programı üzerinden mazeret göndermek, çünkü kalemin onayı gerekmeden dosyaya doğrudan işleniyor. Geçmiş olsun meslektaşım.
Old 23-05-2023, 11:42   #7
ersinulug

 
Varsayılan

Teşekkür ederim meslektaşım. Yazı işlerinde memur arkadaşım da var ve bu durumlarda avukatlarla iletişime geçtiklerini bizzat söylüyor. Biraz daha çözüm odaklı ve nezaketli yaklaşılması gerekiyor. Bu gibi durumlarda ''yaptım oldu bitti yaklaşımı'' yargının bütün bileşenlerinin motivasyonunu düşürmekten başka hiçbir işe yaramıyor.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
evden uzaklaştırma aldım eve gelmediği için gelirimiz kesildi..Ne yapmalıyım? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 27-02-2013 19:43
Değerlendirme-3 Hakimin Yasaklılığı- Hakimin Reddi- Hakimin Hukuki Sorumluluğu halit pamuk Medeni Usul, İcra ve İflas Hukuku Çalışma Grubu 4 25-12-2012 13:44
hakimin davalıya verilen kesin süre bitmeden dosyayı karara bağlaması SAKE Meslektaşların Soruları 2 22-02-2012 14:58
Hakimin Ara Karar Almadan Dosyayı Bilirkişiye Göndermesi _serap_ Meslektaşların Soruları 1 02-07-2011 10:35
Mazeretli Hakimler Avukat Tekin Hukuk Sohbetleri 9 11-01-2009 13:02


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04295707 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.