Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras kalan taşınmaz kiracı tahliyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-01-2023, 00:12   #1
av.seenerb

Varsayılan Miras kalan taşınmaz kiracı tahliyesi

Merhabalar,
Mirasbırakan yıllar önce vefat etmiş,ancak mirasçılar intikali gerçekleştirmemişler.Sadece veraset ilamı çıkartmışlar. TBK 347'ye dayanarak 10 yıllık uzama süresi sonunda tahliye davası açabilirler mi? Ve TBK 347'ye dayanarak açılacak tahliye davasında bir süre var mıdır?
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-01-2023, 15:03   #2
Admin

Kira sözleşmelerinde malikin (tapu kaydının) bir önemi yok aslında, kiralayanın kim olduğunun önemi var. Sizin olayınızda örneğin kiralayan malik olmayadabilirdi. Bu nedenle intikalin gerçekleşmemiş olmasının bir önemi olmadığına inanıyorum, veraset ilamıyla bence bu dava açılabilir.

Süreden kastınızı tam anlayamadım ama sözleşme bitiminden 3 ay ihtar eline geçecek şekilde uyarı yaptıysanız, sözleşme sonuna kadar davayı açabilirsiniz.

Usuli sıkıntı çıkmaması açısından, veraset ilamında adı yazılı tüm mirasçıların hem ihtarın keşidecisi olmasını, hem de davanın davacısı olmasını öneririm.
Old 09-01-2023, 11:47   #3
av.seenerb

Alıntı:
Yazan Admin
Kira sözleşmelerinde malikin (tapu kaydının) bir önemi yok aslında, kiralayanın kim olduğunun önemi var. Sizin olayınızda örneğin kiralayan malik olmayadabilirdi. Bu nedenle intikalin gerçekleşmemiş olmasının bir önemi olmadığına inanıyorum, veraset ilamıyla bence bu dava açılabilir.

Süreden kastınızı tam anlayamadım ama sözleşme bitiminden 3 ay ihtar eline geçecek şekilde uyarı yaptıysanız, sözleşme sonuna kadar davayı açabilirsiniz.

Usuli sıkıntı çıkmaması açısından, veraset ilamında adı yazılı tüm mirasçıların hem ihtarın keşidecisi olmasını, hem de davanın davacısı olmasını öneririm.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Haklısınız süre ile alakalı sorum fazla açıklayıcı olmamış. Sormak istediğim şuydu; kira sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren 1 aylık dava süresi bu olay açısından geçerli midir?
Old 10-01-2023, 17:28   #4
Admin

Alıntı:
Yazan av.seenerb
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Haklısınız süre ile alakalı sorum fazla açıklayıcı olmamış. Sormak istediğim şuydu; kira sözleşmesinin bitim tarihinden itibaren 1 aylık dava süresi bu olay açısından geçerli midir?

Davanızın hukuki dayanağı BK 347 ve bu maddede de 1 aylık bir dava süresi öngörülmüş değil. O nedenle ihtarınız süresindeyse, sözleşme sonuna kadar davayı açabileceğinizi düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi