Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

uzmanlaşma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-02-2007, 15:15   #1
zafercoban

Soru uzmanlaşma

herkese merhaba
ben 3.sınıf hukuk öğrencisiyim. okulu bitirdiğim zaman ne yapacağım konusunda belirsizlik içindeyim. aslında hukukun bir alanında uzmanlaşmak istiyorum. uluslararası hukuk ya da deniz hukuku alanlarına ilgim var.
bana bu konuda ne tavsiye edebilirsiniz acaba şu an boş bir düşünce ve uğraş içerisinde miyim?
Old 13-02-2007, 10:11   #2
Av.Duygu Keleş

gelecekte neler yapabilirm kaygısı içine düşmek bana göre boş bir düşünce ve uğraş değildir.Çünkü bunları hemen hemen hepimiz yaşamış bulunmaktayız.
Benim size nacizane tavsiyem okulu bitirip staj yapmaya ve pratik namına birşeyler öğrenmeye başladığınız zaman karar vermenizdir.Zira teorinin dışına çıkıp uygulayıcı olduğunuzda hangi alanda başarılı olabileceğinize karar verirsiniz.Kendimden örnek vermek gerekirse üniversitede ceza hukukunu çok severdim ve başarılı olduğum bir derstti.İcra hukukundan ise hiç hoşlanmazdım zor va ağır gelirdi.Fakat çalışmaya başladığımda ceza davalarının daha yıpratıcı olduğunu,zor olduğunu ,icra konularının ise bir okadar kolay ve kendi adıma söylüyorum zevkli olduğunu farkettim ve seçimimi ona göre yaptım.

Okul ve meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Old 21-02-2007, 18:29   #3
Av.Demet

Sayın Meslektaşıma katılıyorum...Benim stajım yeni bitti ve daha ancak bir kaç aylık avukatım..Her ne kadar size tavsiyelerde bulunacak kadar tecrübe sahibi olmasam da size söyleyebileceğim tek şey, eğer gerçekten avukatlık yapmayı düşünüyorsanız kendinizi geliştirebileceğiniz ve dava çeşidi bol olan ve icra alanında uygulamalara rastlayabileceğiniz bir avukat arkadaşımızın yanında staj yapmanızdır. Bu şekilde hukuk uygulamasının çeşitli alanlarını görüp tarzınıza ve kişiliğinize uygun alanı tespit edebilirsiniz...Sonsuz başarılar...
Old 24-02-2007, 14:18   #4
berkiten

burada değerli büyükleriminde bahsetmiş olduğu gibi,ilk önce sevdiğimiz ve üstesinden gelebileceğimizi düşündüğümüz hukuk dallarını tercih etmeyi ve hukuk öğrencileri olarak ileride hangi dalda uzmanlaşmamız gerektiğinede bizzat görerek,yaşayarak sağlıklı bir karar vermemizi sağlayacak en iyi yer staj yaptığımız yer olduğu görüşündeyim.saygılarımla....
Old 17-03-2007, 16:32   #5
Ramazan Dönmez

Sayın Zafer Çoban,
Henüz bir son sınıfı öğrencisi olmama rağmen, bu konuda görüşlerimi bildirmekte yarar gördüm, umarım yardımcı olur.

Öncelikle tercih etmek istediğin alanlarla ilgili yorum yapmak isterim: Deniz Ticareti konusunda Türkiye'de iş yapmanın zor olduğu kanısındayım. Türkiye Avrupa'da bir kara taşımacılığı devi, Deniz taşımacılığında ise Yunanistan. Armatörlerle ailesel/bireysel ilişkin var ise veya lisansüstü düzeyde kendini geliştirirsen bu alanda kendini tatmin edebilirsin kanımca.

Uluslararası hukuk alanında ise yine lisansüstü eğitimin faydalı olacağını, özellikle yurtdışı eğitimin faydalı olacağını düşünüyorum. Türkiye'de uluslararası çapta hukuk bürolarıyla partnership ilişkileri içerisinde olan hukuk büroları var, oralardan daha fazla bilgi alabilirsin.

Uzmanlaşmak ne kadar gerekli olur sorusuna gelince: Bir alana tamamen hakim olmak her şeyden az bilgi sahibi olmaya yeğdir. Ancak bir avukatın her alanda belli bir miktar bilgisi olması gerektiği kanısındayım. Örneğin; taşınmazın aynına ilişkin bir dava kazanıldı, işgal bedeline hak kazanıldı diyelim. Bu konuda uzmanız ve işimizi layığıyla yaptık. Peki mahkemeden aldığımız ilamı çerçeveletip duvara mı asacağız yoksa icraya mı koyacağız? Yani İcra'yı da bilmek gerekecek.

Avukatlık mesleğini icra ederken uzmanlaşmanın en iyi yolu ortak sayısının fazla olduğu bir hukuk bürsounda çalışmak olduğu kanısındayım. Yakinen tanıdığım kişilerden gördüğüm budur. Çok iyi bir Ceza Hukukçusu o büronun sadece Ceza davaları ile ilgileniyor, diğer işler ile o alanlarda uzman olan avukatlar.

Umarım bir miktar ışık tutmuşumdur yolunuza.
Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02551508 saniyede 12 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.