Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İlamsız icra takibi

Konuyu Kilitleyin
Old 28-10-2021, 23:43   #1
Konuk

 
Varsayılan İlamsız icra takibi

Merhabalar, tedbir nafakamı ödemeyen davalı eşime karşı ilamsız icra takibi başlatıldı. Avukatı müvekkilimin borcu yoktur, takip usulsüzdür şeklinde itiraz etmiş ve takip durdurulmuş. Mahkemenin verdiği nafaka kararına nasıl ‘’borcu yoktur’’ şeklinde bir dilekçe ile takibi durdurtabiliyor? Nafakamı üzerinden 1 ay geçti alamadım 2. Nafaka geldi o da yok, çocuğumla mağdur bir şekilde borç içinde bekliyorum. İnternette nafaka ödemeyen eş hapis cezası alır gibi bilgiler yazıyor ancak iş uygulamaya gelince müvekkilimin borcu yoktur diyorlar ve ortada bariz bir şekilde ara karar nafaka kararı varken icra dairesi takibi durduruyor, bu şekilde ben hiç nafaka alamayacak mıyım? Bu bir hukuk boşluğu mudur?
Old 01-11-2021, 17:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı,

Ara kararla belirlenen nafaka ilamsız takip yolu ile icraya konu edilir. İlamsız takipte borçlu taraf hiç bir gerekçe göstermese dahi itiraz ettiğinde yasa gereği takip durur.

Yapılması gereken icra hukuk mahkemesine başvurarak itirazın kaldırılması davası açılmasıdır. Mahkemece itiraz kaldırıldığında icra takibi kaldığı yerden devam eder.

İtiraz kaldırıldıktan sonra nafaka ödememek sebebi ile icra ceza mahkemesine şikayet mümkündür.

Sonuç olarak takibe yapılan itirazı kaldırmadığınız sürece nafaka tahsili mümkün görülmemektedir.

Doğrudan bir avukattan hukuki destek almanızı, mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza avukat atanmasını istemenizi öneriyoruz.
Old 01-11-2021, 18:58   #3
Konuk

 
Varsayılan İcra mahkemesi

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki borç inkar tazminatı gibi bir hakkım da var mıdır?
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
önceden Açilan Ilamsiz Icra Takibi Dosyasi üzerinden Ilamli Icra Takibi Yapmak AHMET01 Meslektaşların Soruları 5 02-08-2021 11:48
Devlet Üniversitesi - İlamsız icra takibi başgil Meslektaşların Soruları 3 16-06-2016 09:55
İşçi Alacağının İlamSız İcra yolu İle Takibi Av.Ali ÇİTİL Meslektaşların Soruları 14 27-07-2012 15:01
Aynı Alacaktan Dolayı İki İlamsız İcra Takibi AV. İLKER VURAL Meslektaşların Soruları 4 05-09-2011 17:48
İlamsız tahliye takibi.. Av. Aylin Kaya Meslektaşların Soruları 3 26-04-2007 10:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03929806 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.