Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tensip zaptı hazırlanmadan duruşma günü verilmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-10-2021, 00:04   #1
av.ceylanily

Varsayılan Tensip zaptı hazırlanmadan duruşma günü verilmesi

Meslektaşlarım merhaba. Adli yardım bürosundan aldığım dosyanın sekiz gün önce adli yardım talepli yardım nafakası davasını açtım. Henüz tensip zaptı UYAP’ta görünmüyor,tarafıma da zaten tebliğ edilmedi ; ancak bugün UYAP’ta Şubat 2022’ye duruşma günü verildiğini gördüm. Yine yüklenen herhangi bir evrak yok. Sadece “duruşma günü kaydedildi” diye evrak işlemi yapılmış. Bu durum normal midir? Tensip hazırlanmadan,dilekçe aşaması gerçekleşmeden hedef süre göz önüne alınarak mı böyle bir tarih giriliyor anlamadım açıkçası.
Old 05-10-2021, 12:59   #2
furugferruhzad

Duruşmaya hazırlık işlemleri tamamlanmadan cevap ve cevaba cevap dilekçeleri ve delil dilekçeleri verilmeden, ilgili kurumlardan müzekkere ile bilgiler toplanmadan dosya duruşma yapmak için olgunlaşmadığından duruşma günü verilmemelidir.
Old 05-10-2021, 13:02   #3
av.ceylanily

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Duruşmaya hazırlık işlemleri tamamlanmadan cevap ve cevaba cevap dilekçeleri ve delil dilekçeleri verilmeden, ilgili kurumlardan müzekkere ile bilgiler toplanmadan dosya duruşma yapmak için olgunlaşmadığından duruşma günü verilmemelidir.

Teşekkür ederim, ben de böyle düşünüyordum. Kalemle görüşeceğim bu durumu.
Old 05-10-2021, 15:45   #4
brn

Nafaka davaları basit yargılama usulüne tabidir (HMK m.316/1-ç). Dolayısıyla cevaba cevap ve ikinci cevap aşamaları yoktur. Tüm iddia ve delillerin dava ve cevap dilekçesi ile ibrazı gerekmektedir. Aksi takdirde hak kaybına uğrayabilirsiniz. Uyapta duruşma günü verildi yazıyor ise tensip zaptı düzenlenmiş ancak hakim onaylamadığı için siz Avukat Portal da göremiyor olabilirsiniz. Daha önce buna benzer olaya çok denk geldim. Muhtemelen tensip zaptını hakim onayladıktan sonra (yani muhtemelen bir kaç gün içinde) siz de uyapta görebilirsiniz. yukarıda da bahsettiğim gibi davanız basit yargılama usulüne tabi olduğu için tensiple duruşma günü verilmesi normaldir, tüm delillerinizi zaten duruşma gününe kadar toplayacaktır mahkeme.
iyi çalışmalar
Old 05-10-2021, 16:38   #5
av.ceylanily

Alıntı:
Yazan brn
Nafaka davaları basit yargılama usulüne tabidir (HMK m.316/1-ç). Dolayısıyla cevaba cevap ve ikinci cevap aşamaları yoktur. Tüm iddia ve delillerin dava ve cevap dilekçesi ile ibrazı gerekmektedir. Aksi takdirde hak kaybına uğrayabilirsiniz. Uyapta duruşma günü verildi yazıyor ise tensip zaptı düzenlenmiş ancak hakim onaylamadığı için siz Avukat Portal da göremiyor olabilirsiniz. Daha önce buna benzer olaya çok denk geldim. Muhtemelen tensip zaptını hakim onayladıktan sonra (yani muhtemelen bir kaç gün içinde) siz de uyapta görebilirsiniz. yukarıda da bahsettiğim gibi davanız basit yargılama usulüne tabi olduğu için tensiple duruşma günü verilmesi normaldir, tüm delillerinizi zaten duruşma gününe kadar toplayacaktır mahkeme.
iyi çalışmalar

Çok teşekkür ederim. Tebligatımız yurt dışına gönderileceği için Şubat’a kadar dönmez diye düşünüyordum ancak dediğiniz gibi sisteme düşmesini bekleyeceğim.
Old 05-10-2021, 20:36   #6
Y.Bayrak

Duruşma günü verilmeden, bir dosyanın takibi mümkün olmadığından, zorunlu olarak duruşma günü verilmektedir. Aksi halde siz takip etmezseniz dosyanız unutulur gider. Yalnız duruşma günü çok uygunsuz ise mahkemeden bunun değiştirilmesini istemeniz yerinde olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi