Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiracı Tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-09-2021, 14:03   #1
Av.Ozan Solak

Varsayılan Kiracı Tahliye

Merhaba meslektaşlarım iyi günler.Bir işyerinden kiracıyı tahliye edeceğim kira bedelini ödememesi nedeniyle tahliye davasını açtım.Bu süreçte kiracı işyerindeki eşyaları çıkarttı ancak anahtar teslimi daha yapmadı.Anahtarı teslim etmesi konusunda ana anahtarı vermek istemesine rağmen yedek anahtarı teslim etmek istememekte veya bu yönde bahane uydurmaya çalışmaktadır.(Yedek anahtarı kendisi yaptırmış anladığım kadarıyla)Zilyetliğin teslimi için iki anahtarında teslimi gerekmez mi?Tutanak düzenlemeyi düşünmekteyim.Ancak kiracı kendisi değil tanıdığı olan bir avukattan teslim etmek istemekte anahtarı bu kişiden imza karşılığı alsam sorun yaşayabileceğim kannatindeyim.Bu yöndede kararsızım(Dosyada bu avukatın vekaleti yok.)Tutanağı istediğim şekilde düzenleyemezsek size kötüniyetli almamaktan mahkeme aracılığıyla teslim etmek istediklerini beyan ediyorlar.Bu durumda ne yapmalıyım.
Old 06-09-2021, 12:59   #2
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım yerinizde olsam, tutanak düzenleyerek anahtarı imza karşılığı meslektaştan alır, işyerinin anahtarını değiştirirdim. Şartlarda bir eksik yoksa zaten davada tahliye kararı çıkacaktır. Lehinize karşı vekalet ücreti doğacaktır.

Eğer anahtarı almazsanız, davadan sonra tahliye için icra ile uğraşmanız, tahliyeye gitmeniz, vs gerekecek. Bunların hepsi masraf olacak.

"Kötüniyetli almamak" doğru veya geçerli bir ifade değil. Anahtarı teslim etmek isteyen noter aracılığıyla kolaylıkla teslim edebilir.
Old 06-09-2021, 13:06   #3
Av.Ozan Solak

Teşekkür ederim,İŞyeri anahtarını değiştirmeyi düşündüm.Ancak konut dokunulmazlığını ihlalle ilgili sorun yaşar mıyım?
Old 06-09-2021, 13:15   #4
Av. Erdem Akçay

Anahtarı teslim aldıktan sonra konut dokunulmazlığının ihlali söz konusu olmayacaktır. Elinizde tutanak olacak.

Üstteki mesajımda, teslimden sonra dahi davada tahliye kararı verileceğini söyledim. Bir davamda karar böyle çıktığı için öyle yazdım. Aslında dava konusuz kalmakta. Sadece yargılama giderleri için bir karar vermek gerekmekte.
Old 06-09-2021, 13:21   #5
Av.Ozan Solak

Bende konusuz kalacağını düşünmekteyim teşekkür ederim.O zaman ben teslim alıp tutanak düzenleyeyim.(Bu arada tutanakta yedek anahtarla ilgili bir şey geçmeyecek.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi