Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İdari Yargıda Maddi ve manevi Tazminat

 
Old 01-02-2007, 14:51   #1
beliktay

 
Varsayılan İdari Yargıda Maddi ve manevi Tazminat

merhaba;
İdari davayı esastan kazanan bir kişinin, dava konusu işlemin açıkça kanuna aykırı olduğu karar metninde yazılmış olması, davayı kazanan tarafın davalıya (İdare veya bu kanunsuzluğa neden olan memur) hakkında maddi ve manevi davası açma süresi nedir? Tazminat miktarının belirlenmesi için basit bir formül oluşturulabilirmi? Yani maddi ve manevi zararın tesbit yönteminde hangi kriterler dikkate alınmalıdır? Bilirkişinin çalışma yöntemi nasıldır? Cevap vereceklere şimdiden teşekkür ederim.
Old 01-02-2007, 21:33   #2
carnerion

 
Varsayılan Tam yargı davası

idari yargıda tam yargı davası açarak zarar ve ziyanınızı talep edebilirsiniz. Bu davayı açma süresi ise zararın meydana gelmesinden itibaren bir yıldır.
Old 02-02-2007, 01:01   #3
Av. Can DOĞANEL

 
Varsayılan

İptal davasının ardından açılacak (idareye karşı) tam yargı davasının süresi iptal kararının tebliğinden itibaren 60 gündür. Memura karşı dava açılması istisnai bir haldir ve zarar doğuran fiili işleyen memurun kusurlu davranışıyla zarara sebebiyet vermiş olması gerekir. Dava adli yargıda açılır ve süresi 5 yıldır. Ancak her durumda açılmaz. Olayın özelliklerini bilmediğimiz için hangi zararın nasıl hesaplanacağını ve bilirkişinin nasıl çalışacağını bilmemiz mümkün değildir. İdare Mahkemesinde idareye karşı dava açılacaksa mutlaka zarar tam olarak talep edilmelidir. Zira idari yargıda davanın açılmasından sonra ıslah yoluyla veya başka bir yolla talebin arttırılması mümkün değildir.
Old 02-02-2007, 03:50   #4
beliktay

 
Önemli

Cevap veren forum üyelerine teşekkür ederim. Gelen cevaplara göre bir kaç sorum olacak; Yargı kararının İdareye tebiğ edilen tarihten 60 gün süre geçmiş olması Maddi ve manevi dava açma süresi bitmiş mi olacak? O zaman Adli yargıda mı dava açılması gerekir? Olaya sebebeiyet veren memurlar hakkında doğrudan maddi ve manevi tazminat davası açılması için adli yargıda yani Asliye Hukuk Mahkemelerinde mi davanın açılması gerekecek? Peki İdare karara karşı Danıştay'da temyiz talebinde bulunmuş ise temyiz kararın İdareye tebliğ edildikten sonra idareye karşı tam yargı davasının açılabilmesi için tekrar 60 günlük süre mi doğar, yoksa dava açma süresi bitmiş mi olur?
Old 02-02-2007, 21:03   #5
mutlakadalet

 
Varsayılan

Alıntı:
Yargı kararının İdareye tebiğ edilen tarihten 60 gün süre geçmiş olması Maddi ve manevi dava açma süresi bitmiş mi olacak?

Alıntı:
Yazan Şeref Gözübüyük, Yönetsel Yargı 24.Bası, 280
Bir yönetsel işleme karşı, önce iptal, sonra tam yargı davası açılması durumunda, dava açma süresi, iptal davasını sonuçlandıran kararın yazılı olarak bildirimini izleyen tarihten itibaren, altmış gündür.

Sayın beliktay, dava açma süresinin kaçırılması durumunda, maddi ve manevi dava açma süresi bitmiş olacaktır.

Alıntı:
O zaman Adli yargıda mı dava açılması gerekir?

Dava açma süresinin kaçırılması durumunda, adli yargıda dava açılabileceğine ilişkin bir kural yoktur. Zaten söz konusu uyuşmazlık, idari yargının alanında olduğundan, dava açma süresinde dahi adli yargıya gitseniz, adli yargı, görevsizlik kararı verecektir.

Alıntı:
Olaya sebebeiyet veren memurlar hakkında doğrudan maddi ve manevi tazminat davası açılması için adli yargıda yani Asliye Hukuk Mahkemelerinde mi davanın açılması gerekecek?

İlgili memurlara karşı adli yargıda dava açabilmeniz, sayın Doğanel’in de belirttiği üzere istisnai bir haldir. Bizatihi memurlara dava açabilmeniz için bazı kriterler vardır:

Alıntı:
Yazan Şeref Gözübüyük, Yönetsel Yargı 24.Bası, 300

Suç niteliği taşıyan kusurlar
Ağır kusurlar
Kasıtlı kusurlar


Söz konusu olayla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgiler verir iseniz, kişisel kusurun olup olmadığı konusunda daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz.

Alıntı:
Peki İdare karara karşı Danıştay'da temyiz talebinde bulunmuş ise temyiz kararın İdareye tebliğ edildikten sonra idareye karşı tam yargı davasının açılabilmesi için tekrar 60 günlük süre mi doğar, yoksa dava açma süresi bitmiş mi olur?

Şayet ilgili karar temyiz edilmiş ise, temyiz sonucunda verilecek kararın tebliği ile birlikte, tekrar 60 günlük süre başlar. Nitekim Gözübüyük Hoca:

Alıntı:
Yazan Şeref Gözübüyük, Yönetsel Yargı 24.Bası, 280

İptal davası sonucu verilen karar temyiz edilmiş, ya da kararın düzeltilmesi yoluna gidilmiş ise, tam yargı davası açma süresi, bu kararların ilgiliye yazılı bildirim tarihini izleyen günden itibaren işlemeye başlar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Saygılarımla
 


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
boşanma maddi ve manevi tazminat av.asen öznur Meslektaşların Soruları 2 28-02-2009 17:21
maddi-manevi tazminat olcsvl Meslektaşların Soruları 5 14-05-2007 13:56
Tren Kazası/Adli-İdari Dava/Bşv.Usulü/Maddi-Manevi Tazminat Jeanne D'arc Meslektaşların Soruları 28 06-10-2006 09:23
Boşanmada Maddi Ve Manevi Tazminat sumru Hukuk Soruları Arşivi 4 17-10-2003 11:00
Maddi Ve Manevi Tazminat Davası kamilserdar Hukuk Soruları Arşivi 1 17-02-2002 00:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03289795 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.