Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Iskan Ferdi Iskan Alma

Yanıt
Old 22-09-2020, 18:01   #1
Av.enesturhan

 
Önemli Iskan Ferdi Iskan Alma

Saygılarımı sunarım sevgili meslektaşlarım.
Arsa sahibi müvekkil zamanında bir müteahhitle anlaşmış ve inşaat oturulacak duruma geldiğinde tapular belli kişilere devredilmiş. Bir konutta müteahhit adına.
Müteahhit konutun iskanını almada güçlük çıkarıyor. Bizde müteahhidi devreden çıkarmak ve iskan başvurularını kendimiz halletmek istiyoruz.
Mahkemeden bu konuda yetki alabilir miyiz? Aynı binada müteahhitin evi de var ona tedbir koydurabilir miyiz ?
Bu konuda bilgisi olan meslektaşlarım var mıdır ?
Nasıl bir yol izlemek gerekir?
Old 23-09-2020, 18:16   #2
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

İmar K.m.31'e göre "inşaatın bitme günü, kullanma izninin verildiği tarihtir." inşaatın iskan ruhsatının alınması görevi yükleniciye ait bir görev sayılmaktadır. Yüklenicinin eseri "fiilen teslim" etmesi yeterli olmayıp, aynı zamanda "hukuki teslim" anlamında iskan ruhsatını da alması gerekir.

Sözleşmede, iskan ruhsatının alınması işi yükleniciye yüklenmiş yada "anahtar teslimi inşaat, ayıpsız eksiksiz teslim" gibi ifadeler kullanılmış ise bu husus davanın ispatında kolaylık oluşturur. Aksi halde yükleniciye ihtar çekilerek temerrüte düşürülmesinde yarar bulunmaktadır.

Bu koşullara göre ,yüklenici aleyhine " iskan ruhsatı giderlerinin tespit edilip miktarın depo edilmesi için süre verilerek ve bu zorunluluk yerine getirilmez ise; yükleniciye ait binanın satılarak , ruhsat giderlerinin satış parasından karşılanmak üzere iskan ruhsatının alınabilmesi yönünden", nama ifaya izin davası açılabilir. Böyle bir dava açıldığında yükleniciye ait bina davanın konusuna dahil edilmiş olacağından "binanın devir ve temlikinin ve üzerinde aynı veya şahsi hak tesisinin önlenmesi için " ihtiyati tedbir talebinde bulunulabilir.Diye düşünüyorum.
Old 23-09-2020, 19:38   #3
Av.enesturhan

 
Varsayılan

Üstadım çok teşekkür ederim benimde aklıma yattı bu şekilde bir dava ikame ettirilebilir diye düşünüyorum bende.
Peki size sormak istediğim daha önce nama ifa davası açmışsanız, bu dava davacı olarak bütün tapulu kat malikleri birlikte mi bulunmak zorunda yoksa iş sahibi kendisi bu davayı davacı olarak açabilir mi ? Diğer kat malikleri davada tanık olarak yazılabilir mi ?
Harç ve masrafları ne kadar tutar ?
Old 23-09-2020, 20:31   #4
Yücel Kocabaş

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.enesturhan
Peki size sormak istediğim daha önce nama ifa davası açmışsanız, bu dava davacı olarak bütün tapulu kat malikleri birlikte mi bulunmak zorunda yoksa iş sahibi kendisi bu davayı davacı olarak açabilir mi ? Diğer kat malikleri davada tanık olarak yazılabilir mi ?
Harç ve masrafları ne kadar tutar ?

Ben emekli Hakim olduğum için, çok sayıda bu gibi davalara baktım. Nama İfaya İzin davasını sözleşmenin tarafı olan arsa sahibi açabilir. Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin tarafı olmayan kat malikleri açamaz, dolayısı ile davacı olamazlar. Tanık olarak dinlenebilirler. Dava masrafları dava değerine göre ödenecek harç ile keşif giderleri, bilirkişi ve tanık ücretleri ve teminatlı ihtiyati tedbir kararı verilirse alınacak teminat miktarı kadar olur.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
iskan av.yağmur deniz Meslektaşların Soruları 0 18-05-2011 12:31
iskan kanunu avmehmetkaramanli Meslektaşların Soruları 0 27-10-2009 16:01
iskan ruhsatı asyadan Meslektaşların Soruları 1 13-07-2008 16:26
Kat karşılığı inşaat sözleşmesinde iskan alma yükümlülüğü B.N Meslektaşların Soruları 4 08-11-2007 18:36
iskan ve tapu tescili bahar kesici Meslektaşların Soruları 3 01-11-2006 14:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03763700 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.