Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Zina sebebi ile boşanmada katılma alacağı

Konuyu Kilitleyin
Old 20-05-2020, 18:26   #1
Konuk

 
Varsayılan Zina sebebi ile boşanmada katılma alacağı

Benim bir sorum olacak. Devam eden boşanma davam nihayet sonuçlandı. Mahkeme zina sebebi ile boşanmaya karar verdi. Karar kesinleşmek üzere.

Evlilik sırasında kazançlarımızla bir daire satın aldık borcunu da bitirdik. Bu daire eşimin adına tapuda kayıtlı.
Mal rejimi alacağım için dava açacağım.

Zina edenin payının azaltıldığını duydum.Benim davacı olarak malın değerinin yarısı değil de (boşanma zinadan olduğu için) daha fazlasını almam mümkün mü?

Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 20-05-2020, 19:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Katılımcı,

Evlilik içinde çalışıp kazanarak elde ettiğiniz gelirle alınan mal edinilmiş maldır. Elbette bu malın güncel değerinin yarısını katılma alacağı olarak talep ve dava edebilirsiniz.

Boşanmanın zina sebebine dayalı olarak verilmesi açacağınız davada sizin 1/2 olan alacak oranını değiştirmez.Yani sizin alacağınız artmaz.Zina yapan malın maliki ise kendi kusurundan zarar görmez.

Eğer :bu mal sizin adınıza kayıtlı olsaydı, eşiniz size karşı katılma alacağı davası açması gerekirdi. Bu durumda siz TMK 236/2 gereği eşinizin 1/2 olan alacağının zina sebebi ile azaltılmasını veya kaldırılmasını isteme hakkına sahip olacaktınız.

Kısacası payın azaltılması veya kaldırılması hem zina yapan hem de katılım alacağı davası açan hakkında bir yaptırımdır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 23-05-2020, 21:16   #3
Av.Seyhan Çoban Wiles

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,
TMK m.236/2 "Zina veya hayata kast nedeniyle boşanma halinde hakim, kusurlu eşin artık değerdeki pay oranını hakkaniyete uygun olarak azaltılmasına veya kaldırılmasına karar verebilir." şeklinde olmakla bu maddede, artık değerde payı olan kusurlu eşin payının azaltılmasını ya da ortadan kaldırılması konusunu düzenlemiştir.

Edinilmiş malın tasfiyesi sonucu ortaya çıkacak artık değerde payı bulunan eş, edinilmiş maldan şahsi alacak(para alacağı) hakkı bulunan eş, edinilmiş malın maliki olmayan eştir.

Dolayısıyla edinilmiş maldan katılma alacağı bulunan kusurlu eşin, katılma alacağının azaltılması ya da ortadan kaldırılmasına hakim karar verebilir. Bu durumda, edinilmiş mal adına kayıtlı olan malik, katılma alacağı borçlusu, zina yapan ya da hayata kast eden eşin, artık değerde payından yani katılma alacağından söz edilemeyeceğinden, bu eş hakkında TMK M.236/2 uygulanmaz.

Bir avukattan doğrudan destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Yardım/Hangi Mallar İçin Katılma Alacağı İstenir?Hangi Mallardan Katılma Alacağı İstenemez? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 16-08-2013 22:13
katılma alacağı ıslah edilmemesi ek dava - eksik harç - katılma alacağı zamanaşımı zlm Meslektaşların Soruları 9 03-06-2013 11:32
Boşanma durumunda Edinilmiş Mallara Katılma Rejiminin tasfiyesi /Katılma Alacağı/ Av.Ünzile Küçüköner Aile Hukuku Çalışma Grubu 0 26-10-2006 15:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03845096 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.