Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kovuşturma evresinde cmk zorunlu müdafiliği

Yanıt
Old 14-05-2020, 11:44   #1
Busr.av

 
Varsayılan Kovuşturma evresinde cmk zorunlu müdafiliği

Öncelikle merhaba,
Staj dönemini dersaneye giderek geçirmiş sonrasında 5-6 ay bir hukuk bürosunda çalışıp ardından bir yıl mesleğe ara vermek zorunda kalmıştım.Şimdi ise büromu açıyorum. Cmk zorunlu müdafiliğine bulunduğum şehirde başvurdum. Kovuşturma evresinde dosyaya hakim olmadan nasıl bir dosyanın altından kalkıyosunuz yada yeni dahil olduğunuz mahkemeden süre mi talep ediyoruz? Değerli görüşlerinize ihtiyacım var.
Old 14-05-2020, 17:16   #2
av.murat kılıç

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım,

Cmk dan dava dosyası geldiğinde dosyayı okuyup incelersiniz, önemli evraklardan fotokopi alırsınız veya uyapa kendinizi müdafi olarak kaydettirip uyaptan evrakları görebilirsiniz. Dosyayı anlayıp savunmanızı yapabilirsiniz. Bu dediğim işlemler için bir kaç saatinizi ayırsanız yeterli olacağını düşünüyorum.

Şayet siz Cmk dan görevlendirildiğiniz gün duruşma varsa o zaman yeni görevlendirildiğinizi ve dosyayı incelemek için süre istediğinizi beyan ederek mahkemeden süre isteyebilirsiniz.
Old 14-05-2020, 17:35   #3
Busr.av

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım çok teşekkür ediyorum. Soruşturma evresinde ifadesinde bulunduğunuz dosya ile ilgili kovuşturma evresinde bir öncelik tanınma durumu var mı yoksa sistem otomatik olarak atıyor mu? Ayrıca soruşturma evresinde kolluktaki ve savcılıktaki ifade ile sulh ceza hakimliğindeki sorgu aşamasında tek müdafi mi görev almakta? Saygılarımla..
Old 14-05-2020, 17:52   #4
av.murat kılıç

 
Varsayılan

Alıntı:
Sayın meslektaşım çok teşekkür ediyorum. Soruşturma evresinde ifadesinde bulunduğunuz dosya ile ilgili kovuşturma evresinde bir öncelik tanınma durumu var mı yoksa sistem otomatik olarak atıyor mu?


Baroların uygulamaları farklı olabilir; C.Savcısı dava açarsa iddianamede soruşturmadaki avukatın ismini yazıyor. Ancak kovuşturma evresinde Cmk servisi sırası gelen avukatı atıyor. Puan sistemi var. Siz soruşturmasına baktığınız dosyanın duruşmasına atanmasanız bile hak kaybınız olmayacaktır, başka bir dosyaya atanırsınız.


Alıntı:
Ayrıca soruşturma evresinde kolluktaki ve savcılıktaki ifade ile sulh ceza hakimliğindeki sorgu aşamasında tek müdafi mi görev almakta? Saygılarımla.

Evet, tek müdafi atanıyor, tek ücret oluyor haliyle. Örneğin sizin sulh ceza da sorgu sırasında işiniz çıktı ve ayrılmak zorunda kaldınız, o zaman Sulh Ceza Kalemi Cmk dan başka bir müdafi istiyor bu durumda sizin ücretinizden sanırım 1/3 kesiliyor, kesilen 1/3 yeni gelen müdafiye veriliyor. Oranlarda tam emin değilim, ama kesinti olduğunu kesin biliyorum.
Old 21-05-2020, 15:00   #5
Av. Zümer AYDIN

 
Varsayılan

Merhaba. CMK görevlendirme sistemi barodan baroya değişiklik göstermektedir. Örneğin İzmir Barosu'nda soruşturma aşamasında görev alan avukat, kovuşturma aşamasında da otomatik olarak görevlendirilir. Sırası gelene değil soruşturmayı yürüten avukata öncelik tanınmaktadır. O yüzden bu görevlendirme konusunda bağlı olduğunuz barodan bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır.
Old 21-05-2020, 15:07   #6
Busr.av

 
Varsayılan

Meslektaşım çok teşekkür ederim. Bi bilgi kirliliği vardı bu konuyla alakalı. Herkes bağlı olduğu baronun sistemine göre cevaplandırıyo o zaman. Peki Cmk görevlendirmesinin ödeme kısmıyla ilgili bilgi verebilir misiniz? Hangi belgeleri cmk servisine götürmem gerekiyo,fatura vs nasıl oluyo? Saygılarımla..
Old 27-05-2020, 15:20   #7
Av. Zümer AYDIN

 
Varsayılan

Rica ederim. Ödeme konusuyla ilgili olarak da yine baroların ayrı bir raporlama sistemi var. Almış olduğunuz görevlerle ilgili olarak bir takım evrakları toplamanız ve rapor halinde baroya vermeniz gerekiyor. Matbu olarak verilen ücret için de bir makbuz kesilmesi gerekiyor. Makbuzu da aynı şekilde baroya teslim edeceksiniz. Vergi levhasına sahipseniz kendiniz keseceksiniz, vergi levhanız yoksa olan bir avukat da sizin adınıza makbuz kesebilir. Tabi yine istenen evraklar noktasında barolar arasında farklılık olabileceğinden baronuzun CMK servisi ile görüşmeniz iyi olacaktır. Şuanki pandemi süreci sebebiyle fiziken değil de online sistem üzerinden de evrak ve makbuz kabulü yapılabiliyor. O yüzden siz baronuzla mailleşerek de yazılı olarak bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum Ek olarak ödemelerin yapılma zamanı da yine şehirden şehire yoğunluğa göre değişebiliyor. Ortalama 1-2 ay içinde hesabınıza yatırılır diye umuyorum..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
OCAS-CMK müdafiliği ödemesi üye26959 Meslektaşların Soruları 32 22-02-2020 19:20
CMK 108,Kovuşturma Evresinde Tutukluluk İncelemesi duruşmalı yapılabilir mi? cesur_yürek Meslektaşların Soruları 4 09-02-2014 23:27
soruşturma evresinde görevli zorunlu müdafiinin kovuşturma evresinde göreve devamı praeses Meslektaşların Soruları 13 05-11-2010 00:36
CMK müdafiliği ve temyiz zeynep1969 Meslektaşların Soruları 7 28-07-2010 10:08
cmk müdafiliği ve stajerlik av.mfk Konumuz : Hukukçular 2 06-04-2010 21:22


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04531598 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.