Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mesleğe Yeni Başlayan Avukatlar gelir vergisi muafiyeti varken gider bildirebilir mi?

Yanıt
Old 06-03-2020, 12:35   #1
Av. Onur Deveci

 
Soru Mesleğe Yeni Başlayan Avukatlar Gelir Vergisinden Müstesna Olmakla Birlikte Gider Bildirmeli mi?

Merhaba,

THS'nin avukatlık mesleğine yeni adım atmış üyelerinden biriyim.

Başlangıç olarak da kendi ofisimi kurmayı planlıyorum. Bu nedenle, site içerisindeki, kendi ofisini kuracaklara tavsiyeler minvalindeki konuları elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Buna rağmen, danışmak istediğim konu, daha önceden tartışılmış ve gözümden kaçmışsa öncelikle hepinizin affına sığınıyorum.

2016 yılında yürürlüğe giren düzenleme uyarınca, adını ilk defa gelir vergisi mükellefi olarak kaydettirecek olan serbest meslek mensuplarının, kazançlarının 75.000 TL'sine kadar olan kısmı, üç vergi dönemi boyunca gelir vergisinden müstesna tutuluyor.

Ben de bürosunu yeni kuracak bir avukat olarak, büro için birtakım harcamalar yapacağım. Bu durumda sorum şu: "Büromu kurmak için yapacak olduğum harcamaları gider kalemi olarak bildirmemin somut bir avantajı olacak mı?"

Zira bu soruyu, gelir vergisinden müstesna olmanın ne gibi pratik sonuçları olduğunu bilmediğimden soruyorum. Bir başka deyişle, gelir vergisinden üç dönem boyunca müstesna olmak demek aynı zamanda beyan verme yükümlülüğümü de ortadan kaldıran bir durum mu, beyan bildirme yükümlülüğüm ortadan kalkmayacaksa dahi zaten ödemekten istisna tutulacağım bir vergi dolayısıyla gider bildirmemin bir anlamı olup olmadığı hususunda bilgi ve görüşlerinize ihtiyacım olduğundan böyle bir soru soruyorum.

İlgiyle okuduğunuz ve cevaplamak için vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Old 10-03-2020, 10:21   #2
Av.Barulay

 
Varsayılan

Meslektaşım, beyan verme yükümlülüğü her ay devam ediyor bu nedenle her ay beyanname vermeniz zaten şart.
KDV ve ofisinizin kira stopajı bu muafiyete dahil değil. Bu nedenle her halükarda KDV'nizden düşecek giderleri beyan edin.
Özellikle CMK ile alınan görevlerde KDV ödeme yükümlülüğü size ait olduğundan makbuz kestiğinizde aldığınız ücretin bir de KDV'sini ödememek adına gider kalemlerini bildirmekte fayda var.
Old 11-08-2020, 10:43   #3
Adem Gdk

 
Varsayılan

Yeni başlayan bir avukatın gelirinin önemli bir kısmını CMK ve Adli Yardım işleri oluşturduğundan, bu işlerin ücretleri de gelir vergisi stopajlı olarak ödendiğinden, gelir vergisi muafiyetinin uygulamada neredeyse hiç bir faydası yok. Biraz zaman geçip işler artmaya başlayınca muafiyet bitiyor.
Old 15-08-2020, 03:59   #4
Mesut Gündüz

 
Varsayılan

1 yıl boyunca bağkurunuzuda sgk karşılıyor. yıl sonlarında kar çıktığında 75.000 tlya kadar vergiden indirilip stopaj iadesi alabiliyorsunuz. Değerlendirilmesinde fayda var kesinlikle. Saygılarımla,
Old 29-08-2020, 11:48   #5
Adem Gdk

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Mesut Gündüz
1 yıl boyunca bağkurunuzuda sgk karşılıyor. yıl sonlarında kar çıktığında 75.000 tlya kadar vergiden indirilip stopaj iadesi alabiliyorsunuz. Değerlendirilmesinde fayda var kesinlikle. Saygılarımla,
Sadece beyan ettiğiniz giderlere tekabül eden gelir vergisini ve oran farkından dolayı(%20-%15) fazla tahsil edilen gelir vergisi miktarını iade alabilirsiniz.
Kanunda ek hüküm var, iş sahipleri tarafından stopajla adınıza tahsil edilen gelir vergisi muafiyet kapsamında değildir. Dolayısıyla tümden iadesi mümkün değildir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mesleğe Yeni Başlayan Meslektaşlar Açısından Ocas Sistemindeki Dezavantaj ve Adaletsizlik Av.Veysi ÇETİN Meslektaşların Soruları 1 18-01-2017 11:16
Mesleğe yeni başlayan bir avukat kendini hangi dalda geliştirmeli ? Av.Raşit Konumuz : Hukukçular 2 28-02-2011 12:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03752494 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.