Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kocanın 7 çocuklu bir annenin ailesine gelin kızınızı alın demesi [1.5dan 16 yaşına kadar]

Konuyu Kilitleyin
Old 23-02-2019, 08:47   #1
Konuk rober

 
Varsayılan kocanın 7 çocuklu bir annenin ailesine gelin kızınızı alın demesi [1.5dan 16 yaşına kadar]

merhabalar iyi çalışmalar başlıkta belirttiğim gibi koca tarafı evliliğin bitmesini isteyen taraf ben konuyu duyunca sizin bilgilerinize danışmak istedim, kocanın 7 çocuklu bir anneyi yaşadığı evden ve çocuklarından ayırabilirmi bugün aile büyükleri toplantı yapacakmış sanırım koca tarafı bu konuda aynı davranışı sergileyecekler kadın hangi haklara sahip, ha deyince evden alın kızınızı diye evden ve çocuklarından ayrıltılırmı teşekkürler iyi çalışmalar
Old 23-02-2019, 16:40   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

Koca ve kocanın ailesi kadını evden çıkmaya zorluyorlarsa bu şiddettir. Kadın, eşine ve eşinin ailesine karşı en yakın aile mahkemesinden şiddete yönelik eylemlerine son vermelerine yönelik koruma tedbir kararı isteyebilir. Savcılığa SUÇ duyurusunda da bulunabilir. Koruma kararları isteyebilir. Polisi ve jandarmayı da arayabilir. Amaç kadına yapılan şiddeti, eziyeti engellemektir.

Kadının ailesi kızlarını almak zorunda değillerdir. Onlar da suç duyurusunda bulunabilirler. Eziyeti bilen herkes aile mahkemesine ihbarda bulunabilir.

Bir anne veya eş, evden uzaklaştırılmaya zorlanamaz.

Kadın boşanmak istiyorsa, evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle bir boşanma davası açabilir, çocuklarının velayetlerini, kendisi ve çocukları için dava süresince nafaka, bu nafakaların boşanmaya karar verilip kesinleşmesi halinde de devamını, maddi tazminat ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilir.

Boşanma davası açtığında gidecek yeri yoksa, halen oturdukları evin ve ev eşyalarının kendisinin ve çocuklarının kullanımına bırakılmasını aile mahkemesinden isteyebilir.

Boşanmak istemiyorsa, sadece NAFAKA davası da açabilir. Bu davada eşinin kendisine ve çocuklarına bakmadığını, ihtiyaçlarını karşılamadığını kanıtlamalıdır.

Kadının anne ve babası dahil en yakın akrabaları açacağı tüm davalara tanıklık yapabilir. Kardeşleri, arkadaşları vs.. taraflar arasında yaşanan olayları ve kocanın, kocanın ailesinin kusurlu tutum ve davranışlarını mahkemede anlatabilirler.

Daha ayrıntılı bilgi için mutlaka doğrudan avukat desteği alınız. Acil durumlarda, polis ve savcılık durumdan haberdar edilebilir. Davaların avukat eliyle takip edilmesinde yarar vardır.

Kadının durumu avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bulunduğu yer barosuna yazılı olarak başvurabilir ve davasını takip için ücretsiz avukat atanmasını isteyebilir.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çocuk 3 yaşına gelince eşim velayeti alabilir mi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 10-02-2015 08:41
Birgün Gazetesi: Türk Hukuk Sitesi 10 yaşına girdi Y£LİZ Hukuk Haberleri 1 13-02-2007 16:33
SSK nun 121/2 maddesi ile ilgili yersiz ödendiği anlaşılan SSK aylıklarının geri alın asimince Meslektaşların Soruları 2 29-09-2006 11:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03666091 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.