Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

İfraz Neticesinde Oluşan Tapuların Eski Hale Getirilmesi, Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi

Yanıt
Old 18-02-2019, 12:47   #1
Av.Nur Banu Akpınar Esirci

 
Varsayılan İfraz Neticesinde Oluşan Tapuların Eski Hale Getirilmesi, Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi

Sayın Meslektaşlarım,

1.Müvekkil ile A İnşaat firması arasında 2014 yılında kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılıyor ve 9 daire vaad ediliyor (noterden değil). Sözleşme ile birlikte A İnşaat’a noterden vekalet veriliyor (vekalette ifraz yetkisi var).
2.Müvekkilin taşınmazda hali hazırda iki katlı evi var, o yıkılıyor. Ancak bugüne kadar yalnızca temel kazılıyor, ortada inşaat vs yok. Sözleşmeye göre süre ise temel ruhsatının alımından itibaren 36 ay olarak belirlenmiş. Temel ruhsatı alındı mı bilmemekle beraber temel kazıldığına göre alındığını düşünüyorum. Ancak zaten aşırı fazla süre geçtiği için sözleşmenin feshinde sıkıntı yaşamayız diye düşünüyorum.
3.Müvekkillerin hissesi 860 m2’lik bir yer ve yolun kenarında olduğu için en değerli yer.
4.Taşınmazın tamamı 70-90 hisseli bir yer ve B İnşaat firması, A İnşaat’ın işi yapamamasından faydalanarak 17 hissedarı yanına çekiyor. Bunlar, A İnşaat ile olan sözleşmelerini feshedip B İnşaat ile sözleşme yapıyor. B İnşaat aynı zamanda bazılarından da takasla başka yerde ev karşılığı, bazılarının da hisselerini satın alarak bu taşınmazda hissedar da oluyor.
5.A İnşaat, edimlerini yerine getirmeyince müvekkiller de B İnşaat firması ile görüşmeye gidiyor. Ancak, B İnşaat bunlara sadece 2 daire veriyor. Gerekçe ise sizin hisseniz taşınmaza dağılmış durumda, oldukça değersiz bundan fazlasını neden vereyim diyor.
6.Müvekkiller ancak o zaman işi anlıyor. 2015 senesinde A İnşaat, kendisine verilen vekaletler ile ifraz işlemi yaptırmış. Bizimkilerin hissesi bütün ve en değerli yerde iken 4 ayrı parselde parça pinçik hissedarlar şimdi.
7.Müvekkillerin şu anki talebi ben eski yerimi istiyorum ve A İnşaat ile olan sözleşmemi feshetmek istiyorum.
8.Piyasadan bilindiği kadarıyla da A İnşaat ekonomik olarak senelerdir çok zor durum içinde. Aynı şekilde B Firması için de battı batacak söylentileri dolaşıyor; ancak A’ya göre daha iyi durumda.

Diğer taraftan 2 ayrı dava var.
1.Asliye Hukuk’ta A İnşaat firması, B’ye karşı, kanuni ön alım hakkına dayanan tapu iptal ve tescil davası açmış. Gerekçe ise, ifraz işlemi ile A İnşaat firması da taşınmazda hisse sahibi olmuş. Buna dayanarak benim kanuni ön alım hakkım vardı, B İnşaat firmasına bu yerler satılmadan önce bana sorulmadı diyor. Davada daha çok bir aşama katedilmemiş, 2017 davası.
2.Bundan biraz sonra da Sulh Hukuk’ta B İnşaat firmasının da içinde olduğu 17 hissedar tarafından 54 kişiye karşı ortaklığın giderilmesi davası açılıyor. Ancak bu davada, Asliye Hukuk Mahkemesinin vereceği karar bekletici mesele yapılmış.

Örnek kararlara baktığımda, vekalet ilişkisinin kötüye kullanıldığı vs dile getirilerek tapunun eski haline getirilmesi talep edilebilir gibi duruyor. Ancak dava kime açılacak, tüm hissedarların dahili zorunlu mu? Ve başka nelerle karşı karşıya kalabilirim? Seneler sürecek bir dava olacak muhtemelen başka yoldan çözebilmem mümkün olur mu?

Yardımlarınız için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi Avukate Meslektaşların Soruları 3 11-08-2016 15:06
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi Sonrası Oğuzhan Dursun Meslektaşların Soruları 0 06-12-2012 13:18
Kat KArşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi Av.Mustafa Çiçek Meslektaşların Soruları 3 08-02-2011 13:01
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin Feshi AVUKATATAŞ Meslektaşların Soruları 10 13-11-2010 15:40
Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinin feshi Av. Elif Handan Meslektaşların Soruları 2 22-04-2009 17:29


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02839494 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.