Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası açılmadan kardeşlerimin okulunda nasıl değişiklik yapabiliriz?

Konuyu Kilitleyin
Old 05-08-2018, 13:13   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası açılmadan kardeşlerimin okulunda nasıl değişiklik yapabiliriz?

annem ve babam 23 senelik evli. Babam okul servisi tasiyor. Annem ev hanimi.Tokatta yaşıyoruz. 4 kız kardeşiz. Ben 22 digerleri de 17 15 ve 5 yaşında. 17 yaşındaki kız kardeşim babamın facebook hesabına giriş yapmış ve kendi okulundan 17 yaşında bir kızla mesajlasmalarini görmüş. Birtanem hayatim gibi kelimeler kullanmışlar birbirlerine ve bu konuşmalar şu an bizim elimizde. Annem bosanma karari aldi ve kardeşlerimle beraber evi terk edip İstanbul'a geldik annemin ailesinin yanına. Annemin şimdiye kadar herhangi bi sigortası üzerine kayıtlı bir mal varlığı yok. Dahası cebinde 1 lira dahi yoktu. Avukat ücretini karsilayamayacagimiz için adlı yardım talebinde bulunduk ancak 15 gün olmasına rağmen kimse aramadı. Kardeşlerimin okulunu İstanbul'a aldırmak istiyoruz fakat velileri babam olarak göründüğü için onun imzası gerekiyor nakil için. Babam kesinlikle imzalamayagini söyledi. Biz henuz avukatla gorusemedik ve tatilde olduğumuz için herkes boşanma davası açıldığında en erken eylüle ya da ekime tarih verilebilecegini söylediler. Bu durumda velayet ne olur? Nafaka alabilir miyiz? Dava babam boşanmak istemediği için ne kadar uzayabilir? En önemlisi kardeşlerimin nakil işlemleri için önemli olan imzayı nasıl alabilirim? Arkadaşlar lütfen yardımcı olun. Kendimce çıkar yol aramaya çalışıyorum ama bulamıyorum.* Bir de babamla bu kızın bir münasebeti oldu mu bilmiyoruz. Sadece mesajlasmalar boşanma için yeterli olur mu? Kız ya da babam normal bir şekilde hayatlarına devam edebilecek mi ? Herhangi bir ceza uygulanır mi?
Old 06-08-2018, 15:29   #2
Av. Hatun Olguner

Boşanma davası açarak veya açmadan çocukların okul kayıtlarının taşınması için aile mahkemesinden ihtiyati tedbir kararı(izin verilmesi)verilmesini isteyebilirsiniz. Öncelikle anneniz nüfus kaydındaki adresini İstanbula taşısın.

Velayet konusunda çocukların isteği önemlidir. 5 yaşındaki çocuk ta kardeşlerinden ayrılmaz. Büyük kardeşler kimi isterse 5 yaşındaki çocuğun velayeti de o tarafa verilir.
Anneniz Babanızdan tedbir nafakası ve boşanma olursa iştirak nafakası,koşulları oluşursa yoksulluk nafakası (ve tazminat )alabilir.

Babanızın annenizi aldatması suç değildir. Bu nedenle babanız ve aldattığı kız ceza almazlar.

adli yardım talebiniz konusunda olumlu olumsuz bir cevap verilecektir...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi