Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

İddet kuralı, töre cinayeti ile infaz sebebimiz olabilir

Konuyu Kilitleyin
Old 12-07-2018, 01:04   #1
Konuk

Varsayılan İddet kuralı, töre cinayeti ile infaz sebebimiz olabilir

Yakın zamanda boşandığım eski eşim beni aldatmış, kendisi ve ailesi şiddet, küfür hakaret ile uzun zaman bana ve çocuklarıma hayatı dar etmiştir. Dini olarak defalarca beni boşadı. son dört yıldır kendisinden kurtulmak için çocuklarımla yurtlarda, sığınma evlerinde bile kaldık, ailem de bize sahip çıkmadı, eski eşim sırf pislik olsun diye boşanmayı kabul etmedi. Bu süre zarfında eski bir arkadaşımla tekrar karşılaştık. Beni ve çocuklarımı yurtan kurtardı. Ev tuttu, çocukları tekrar okula yazdırdı. Hayatımız normale döndü. Dinen eski eşimle boş olduğumuz için bu arkadaşla dini nikahla evlendik. Boşanma davası neticelenmeden birkaç ay evvel bir çocuğumuz da dünyaya geldi. Şu an eski eşimle boşanmış başka bir şehirde yaşamaktayız.

Bebeğimize kimlik çıkarmada zorlanmaktayız.

Bu yeni birlikteliğim ve boşanmadan evvel dünyaya gelen çocuğum eski eşim ve ailesi tarafından duyulursa,
doğulu eski eşim ve ailesi bizi öldüreceklerdir.
Daha evvel benzeri bir olayda kendi teyzelerini hunharca katletmiş ve suçu bir çocuğa üstlendirmişlerdir. Onların kulağına gitmeden bebeğimin kimliğini benim ve yeni eşimin adına nasıl çıkarabiliriz bilmiyorum. Maddi olarak ta çok sıkışık durumdayız, devletin yardımlarıyla geçiniyoruz. Gizlilik ve koruma kararım var.
iddet reddi davası açarsam bu dava eski eşime bildirilir mi, bunu öğrenir mi? Lütfen yardım edin. BİZ ÖLMEK DEĞİL, YAŞAMAK İSTİYORUZ
Old 21-07-2018, 11:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bekleme süresi içinde doğan çocuk nüfusta önceki eş hanesine kaydedilmektedir.

Uygulamada bu durumun pek çok soruna hatta hayati tehlikeye yol açtığı da doğrudur.

Bu nedenle hayati sorun yaşayanlar yasal düzenlemeye aykırı olarak çoklukla çocuğu bekleme süresi geçtikten sonraki bir tarihte doğmuş gibi nüfusa kaydettirmekte ve daha sonra da nüfus kaydında doğum tarihinin düzeltilmesi davası açmaktadır. Bu tür davalarda sonraki eş olan biyolojik babası ,çocuk ve anne Adli Tıp kurumuna sevk edilip çocuğun sonraki eş olduğu yönünde rapor geldiğinde çocuğun doğum tarihi düzeltilmektedir.

Asıl çözüm yasanın ilgili maddesinin acilen kaldırılmasıdır.

Bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 04-08-2018, 02:44   #3
Konuk

Avk.Hanım cevabınızda "Bu nedenle hayati sorun yaşayanlar yasal düzenlemeye aykırı olarak çoklukla çocuğu bekleme süresi geçtikten sonraki bir tarihte doğmuş gibi nüfusa kaydettirmekte..." derken,bunu yapanlar bekleme süresi geçtikten sonra mı yoksa geçmeden evvel de nüfusa ileri trhte doğmuş gibi kaydettirebiliyorlar mı? Cvplarsanız minnettar olurum. Tşk ederim.
Old 07-08-2018, 17:37   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Bekleme süresi içinde doğan çocuğun nüfusa kaydı halinde, çocuk önceki eş hanesine kaydedilecektir. Bekleme süresi içindeyken ileri tarihli bir doğum kaydı alınmayacaktır.

Bekleme süresi dolmadan nüfus kayıt halinde zorunlu olarak soybağının reddi davası açılmalıdır. Bu davada çocuğa kayyım atanmalıdır. Yapılacak DNA testi sonrası davanın kabulüne karar verildiğinde çocuğun baba hanesi kaydı iptal edilir ve anne kaydına geçer.

Bu aşamadan sonra biyolojik baba istese nüfusta veya noterde çocuğu tanır. Bu halde çocuk kaydı tanıyan babanın nüfus hanesine geçer.

Hukuki destek için bir avukattan doğrudan yardım almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi