Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Evlilik dışı doğan çocuk, Bakım gözetimin Babaya verilmiş olması

Yanıt
Old 25-03-2018, 10:01   #1
Aydntlcn

 
Varsayılan Evlilik dışı doğan çocuk, Bakım gözetimin Babaya verilmiş olması

İyi hafta sonları.
Müvekkilimin evlilik dışı çocuğu, bir süre Çocuk Esirgeme Kurumunda kaldıktan sonra müvekkilimin de töre korkusu sonucu kabulü ile Çocuk Mahkemesi tarafından davalı babanın bakım ve gözetimine veriliyor. Kanunen çocuğun velayeti müvekkilim annede. Davalı, çocuğu hiç bir şekilde anneye göstermiyor, müvekkilim çocuğunu her görmek istediğinde de darp edilmiş, hastanelik olmuş ve bu hususlar savcılık kayıtlarında da sübut bulmuş, soruşturmalar henüz devam ediyor.
Tüm bu olaylardan sonra müşterek çocuğun anneye verilmesine yönelik nasıl bir yol izlenebilir.
Old 25-03-2018, 18:18   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Bakım ve gözetim hakkının kötüye kullanılması sebebiyle, evlilik dışı doğan ortak çocuğun bakım ve gözetim hakkının babadan alınıp anneye verilmesi ve çocuğun yasal veli anneye teslimi şeklinde bir dava açılabilir ve Eğer bu talep mümkün görülmezse annenin çocukla kişisel ilişki günlerinin ve sürelerinin belirlenmesi talep edilmelidir. Ki anne en azından ilamlı takip ve yasal prosedür ile çocuğunu görebilsin.

Savcılık soruşturma dosyaları ve tanık beyanlarıyla da hakkın kötüye kullanıldığı kanıtlanabilir. Nasıl ki velayet hakkı kendisine bırakılan ebeveynin çocuğu diğerine göstermemesi velayetin kötüye kullanılması ve velayetin değiştirilmesi sebebi ise burada da bakım ve gözetim hakkının anneye çocuğu hiç göstermeyerek ve anneye şiddet uygulamak biçiminde kullanılması, hakkı kullanacak tarafın değiştirilmesi sebebidir.

Annenin korku ve baskı gördüğü için ilk davada babaya bu hakkı bıraktığının altı çizilmelidir. Gelişmeler de zaten bunu doğrulamamtadır. Şiddet uygulayan bir baba çocuğun gözetimini de üstlenmemelidir. Ayrıca çocuğun annenin yanında kalması, çocuğun üstün yararlarına da uygun olduğua, annenin çocuğa karşı ihmali ve zararının bulunmadığı kanıtlanmalıdır.Çocuk kendini ifade edebilecek yaştaysa görüşü alınır. Anne şefkatine ilgisine muhtaç yaştaysa da anne bakım ve gözetim hakkkı için öncelikli düşünülmelidir. Bilirkişi raporu da aldırılabilir.

Saygılarımla
Old 26-03-2018, 08:45   #4
Aydntlcn

 
Varsayılan

bu davayı, müşterek çocuk için iştirak nafakası da talep edecek olursak aile mahkemesinde mi açmalıyım
Old 26-03-2018, 09:10   #5
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Tabii Ki...aile Mahkemesinde Dava Açmalisiniz...
Old 26-03-2018, 11:06   #6
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye ait olmakla beraber
çocuk baba tarafından kaçırılmış ve fiilen baba yanında kalıyorsa anneye teslimi için aile mahkemesine dava açılabiliyor. Bu konudaki Yargıtay kararını Av. Ufuk Bozoğlu benzer bir konuda paylaşmıştı :
2.Hukuk Dairesi
Esas: 2012/17750
Karar: 2013/8314
Karar Tarihi: 27.03.2013

Dava: Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen, yukarıda tarihi ve numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle, evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Olayları açıklamak taraflara hukuki niteleme hakime aittir (HMK.33). Her ne kadar evlilik dışı doğan çocuğun velayeti anneye ait ise de (TMK.md.337) çocuğun baba yanında alıkonulduğu, davanın çocuğun teslimi talebini de içerdiği anlaşılmaktadır. Mahkemece bu yön nazara alınmadan yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.

Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda gösterilen sebeple BOZULMASINA, temyiz peşin harcının yatırana geri verilmesine, işbu kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere oybirliğiyle, karar verildi. 27.03.2013
Old 27-03-2018, 08:47   #7
Aydntlcn

 
Varsayılan

Sayın meslektaşım,
1.Müşterek çocuk, Çocuk mahkemesi kararı ile bakım gözetimi babaya verilmiş bile olsa bu kararın kaldırılması ile birlikte İştirak Nafakası da talep edeceksek davayı, Aile mahkemesinde açmalıyız diyorsunuz.
2.Biz daha önce velayet ve iştirak nafakası talep ettik, mahkeme velayet kanunen annede olduğu ve bakım gözetimi de babaya ait olduğu için davayı usulden reddetti. Paylaştığınız Yargıtay kararına göre de burada hakim hukuki nitelendirme ile bağlı olmadan velayetin tespiti, bakım gözetim kararının kaldırılması ve iştirak nafakası kararı kurması gerekmez miydi. İlginiz için teşekkür ederim.
Old 27-03-2018, 09:52   #8
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Mahkemenin Aynen Dediğiniz Gibi Karar Kurmasi Gerekirdi.velayetle Ilgili Kararlar Kesin Hüküm Teşkil Etmezler. Her Zaman Yeni Bir Başvuru Yapilabilir. Siz Babaya Verilen Bakma Gözetme Hakkinin Kaldirilarak Çocuğun Müvekkilinize Teslimi Ve Iştirak Nafakasi Için Yeni Bir Dava Açabilirsiniz...
Old 27-03-2018, 13:31   #9
Aydntlcn

 
Varsayılan

red kararına karşı istinafa başvursam mı ki
Old 27-03-2018, 14:42   #10
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Zaman probleminiz yoksa istinafa başvurabilirsiniz. Ama konunun biran önce sonuçlanmasını isterseniz istinafa başvurmadan yeni dava açabilirsiniz...
Old 27-03-2018, 15:15   #11
Av. Erdem Akçay

 
Varsayılan

Anladığım kadarıyla Çocuk Mahkemesi, 5395 sayılı kanun uyarınca koruyucu ve destekleyici tedbir almış. Aynı kanunun 7/7 maddesi uyarınca Çocuk Mahkemesi, nafaka hususunda da yetkili. Dolayısıyla kararı veren mahkemeden, evvelki kararını kaldırmasını, çocuğun anneye teslimini ve babanın nafaka ödemesini talep etmek mümkündür.

Ancak baba bu talebe karşı, talebin reddini, velayetin de kendisine verilmesini talep edebilir(yine 7/7 uyarınca). Zira bakım ve gözetim kararında baba tercih edilmişken, velayetin de kendisine verilmesi doğru olacaktır. Tabii babanın, TMK 337/1'in eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ileri sürmesi de gerekir.
Old 28-03-2018, 15:14   #12
Aydntlcn

 
Varsayılan

İstinaftan pek ümitli değilim. Orası biraz muğlak. Yeni davayı da adli yardım dosyası olduğu için yeni görevlendirilecek olan meslektaşım ilgilensin. Cevaplar için teşekkür ederim. İyi çalışmalar!
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Evlilik Dışı Doğan Çocuğu Velayetinin Babaya Verilmesi İstemi Av.Balboa Meslektaşların Soruları 11 01-02-2018 15:21
ikinci evlilik ve evlilik dışı doğan çocuk Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 3 30-11-2011 15:53
Evlilik Dışı Doğan Çocuk Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 27-08-2010 21:39
Evlilik dışı doğan çocuk Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 2 04-03-2010 23:10
Evlilik dışı doğan çocuğun velayetinin babaya verilmesi avca Meslektaşların Soruları 4 06-02-2008 14:44


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05089998 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.