Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın adreste bulunmaması muhtara tebligat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-07-2017, 15:13   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Avukatın adreste bulunmaması muhtara tebligat

Büro adresimi değiştirdim. Muhtara kaydımı yaptırmak için başvurduğumda bana bir takım evraklar verdi ve formu doldurmam yöneticinin imzası ve kaşesi ile muhtarlık kaydımı yapabileceğini söyledi. Kapıcı yöneticinin yazlıkta olduğunu ve Kurban Bayramından sonra geleceğini bildirdi. İki işçinin işe iade kararlarını noter marifetiyle işverene göndererek işe başlatması için ihtarname gönderdim. Uzun süre bir cevap gelmedi ve daha sonra işveren vekil olarak tarafıma bir ihbarname gönderdi. Noterden işçilerin işe başlamaları için taşındığım büro adresine ihbarname göndermişler ve süresi içerisinde işçiler işe başlamadıkları gerekçesiyle iş akitleri fesh edilmiş. Önceki gönderdikleri ihbarnamenin tarih ve yevmiye numarası yazılı. Notere gittim ve gerçekten bana ihbarname göndermişler ve tebliğ şerhinde adresim kapalı olduğu için kapıcıya bilgi vererek taşındığım ancak muhtarlık kaydım olmayan muhtara ihbarnamenin bırakıldığı ve kapıya not yapıştırıldığı yazılıydı. Kapımda hiçbir not görmedim. Derhal işverene önceki ihbarnamenin tarafıma ulaşmadığı işçilerin işe başlamaya hazır olduğunu ihtarname çekerek işverene bildirdim ve işçilere yarın hemen işyerine çalışmaları için gitmelerini bildirdim. İşçiler işe gittiler ancak iş akitlerinin fesh edildiğini bildirmişler. Dava açtım. Bilirkişi raporunda, usulüne uygun tebligata rağmen işçilerin işe başlamadığından davanın reddi gerektiği yazılı. Rapora itiraz edeceğim. Cevabını net bilmediğim 1. Muhtarda kaydım olmamasına rağmen muhtar tebligatı alabilir mi? (Eski büro adresimin bağlı bulunduğu muhtarlıkta halen kaydım varken yani işyeri Mernis kayıtlarım eski muhtarlıkta)
2. Kapıcıya bilgi verilip muhtara mı tebligat bırakılır, yoksa kapıcı tebligatı almak istemezse mi muhtara bırakılır, özellikle değişiklikten sonra yönetmelikte önce kapıcı yönetici vs kişilerin tebligatı almamış olması gerekmiyor mu?
Old 17-07-2017, 10:22   #2
nknknk

Varsayılan cvp

Sayın meslektaşım,
Böyle bir tebligat yapılabilmesi için tebliğ adresinin mernis adresi olması gerekiyor. zarfın üzerinde mernis adresi olduğu ve tebligat kanunu 21/2'ye göre tebliğ edileceği yazmalı. bu durumda kapıya ihbarname, kapıcıya komşuya haber ve muhtara teslim prosedürü işler.

adresiniz mernis adresi değil ise ve zarfta tebligatın 21/2'ye göre yapılacağı yazmıyor ise usulsüz olur diye düşünüyorum.

Ve 21/2'ye göre tebligat yapılabilmesi için öncelikle normal tebligat yapılması bunun bilatebliğ dönmesi gerekiyor.
Tabiki farklı bir hüküm yok ise mevzuatta, olayın özelliğine göre..
İyi günler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi