Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mernis Adresini Sildiren Borçlu Nereye Şikayet Edilir?

Yanıt
Old 28-01-2017, 12:26   #1
AV.SAFİYE

Varsayılan Mernis Adresini Sildiren Borçlu Nereye Şikayet Edilir?

Sayın Meslektaşlarım,

Borçluya tebligat yapma sürecinde mernis adresine tebligat gönderildi iade oldu.Bu süreçte mernis adresi sistemde mevcuttu daha sonra sildirdiler.Başka da adresi bildirilmedi.Savcılığa mı yoksa Nüfus Müdürlüğü'ne mi şikayet etmeliyiz?
Old 11-02-2017, 12:40   #2
GÜLSÜM ÖNAL

5490 sayılı kanuna muhalefet nedeni ile Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundum...Ancak idari yaptırım olarak değerlendirildi ve sonuçsuz kaldı.........
Old 13-02-2017, 10:53   #3
GÜLSÜM ÖNAL

Mernis adresi olmasına rağmen tebligat yapılamaması halinde de 5490 sayılı kanunun 67/1 maddesine göre Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulunduğumda ise Asliye Ceza Mahkemesinde yapılan yargılama neticesinde 6 ay hapis cezası ile HAGB kararı verildi.
Kanun 50.md,67.ve 68.madde hükümleri birlikte değerlendirildiğinde Adres bildirim yükümlülüğü mevcut ancak idari yaptırımı söz konusu..Gerçeğe aykırı bildirimde ise cezai yaptırım düzenlenmiş...
Old 17-02-2017, 16:32   #5
GÜLSÜM ÖNAL

T.C.
ANTALYA
…ASLİYE CEZA MAHKEMESİ H.A.G.B
DOSYA NO : 2014/… Esas
KARAR NO : 2015/…
C.SAVCILIĞI ESAS NO : 2014/……
GEREKÇELİ KARAR
T Ü R K M İ L L E T İ A D I N A
-----------
Yukarıda açık kimliği yazılı sanık hakkında mahkememizde yapılan duruşma sonunda
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesiyle Müşteki vekilinin Cumhuriyet Başsavcılımıza vermiş olduğu şikayet dilekçesinde, şüpheli ……….. hakkında Serik 1. İcra Müdürlüğünün…. / …..esas sayılı dosyası ile kambiyo senetlerine mahsus haciz yolu ile icra takibine başladıkları, şüpheli borçlunun 5490 Sayılı Yasanın 50 ve 51. Maddelerine uygun olarak belirttiği mernis adresine çıkartılan tebliğatların tebliğ edilemediğini bu nedenle gerçeğe aykırı beyanda bulunan şüpheli hakkında kamu davası açılmasını talep ettiği,kolluğa yaptırılan araştırma sonucunda düzenlenen tutanağa göre şüpheli ………'in mernis kaydında belirtmiş olduğu ………………Muratpaşa/ANTALYA adresinde yapılan araştırmada şüphelinin tanınmadığı iş yeri sahibi …………. ile görüşüldüğünde ise ……… isimli bir kişiyi tanımadığını beyan ettiğine dair tutanak tutulduğu görülmüş olup,
Şüphelinin alınan savunmasında; belirtilen adreste kiracı olarak oturduğunu, aleyhine yapılan icra takibinde belirtilen adresten iki yıl önce taşınarak İstanbul'a gittiğini, adres değişikliğini ise bildirmediğini, bunun suç olduğunu bilmediğini söylediği, Yukarıda belirtilen şekilde şüphelinin gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunarak hiç ikamet etmediği bir adresi ikamet adresi olarak göstermek suretiyle üzerine atılı suçu işlediği iddiasıyla kamu davası açılmıştır.
Sanık " müşteki benim aleyhime icra takibi başlatmıştı. Ben 2 yıl Antalya muratpaşa da oturdum. Ve adresimi de resmi kurumlara bildirdim. Daha sonra İstanbula taşındım. Ancak adres değişikliğimi muhtarlığa ya da nüfus müdürlüğüne bildirmek zorunda olduğumu bilmiyordum. Müşteki ile aramızdaki bu senet düzenlendiği tarihte ben muratpaşa da oturuyordum ve oradaki adresimi bildirmiştim . Suç işleme kastım yoktur. " biçiminde kendini savunmuştur.
Yapılan yargılama sonunda toplanan delillere, tüm dosya kapsamına, özellikle sanığın kaçamaklı ikrrına; mernis kaydına, kollukça yapılan araştırmaya göre sanığın gerçeğe aykırı olarak beyanda bulunarak hiç ikamet etmediği hiçbir zaman konut olarak kullanılmamış bir işyerini ikamet adresi olarak göstermek suretiyle üzerine atılı suçu işlediği sabit olmakla sanığın aşağıdaki biçimde cezalandırılmasına karar vermek gerekmiştir.
HÜKÜM: Yukarıda Açıklanan Gerekçelerle:
1- Sanığın eylemine uyan 5490 sayılı yasanın 67/1 maddesi uyarınca suçun işleniş biçimi, sanığın kişisel ve sosyal durumu gözönüne alınarak takdiren 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına,
Cezanın sanık üzerindeki olası etkisi gözönüne alınarak sanığın cezası TCY:nın 62. maddesi uyarınca takdiren 1/6 indirilerek 5 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına,
Sanığın geçmişteki hali, sabıkasız oluşu, giderilmesi gereken maddi zarar bulunmayışıgöz önüne alınarak ileride tekrar suç işlemeyeceği konusunda mahkememizde olumlu kanı oluştuğundanCMY.nın 231/5 maddesi gereğince HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASINA,
CMY.nın 231/8 maddesi gereğince sanığın 5 YIL DENETİM SÜRESİNE TABİ TUTULMASINA,
……..ilişkin katılan vekilinin yüzünde diğer tarafların yokluğunda açık duruşmada karar verildi.. ……………………
Old 18-03-2020, 13:26   #6
çarşı1903

Alıntı:
Yazan GÜLSÜM ÖNAL
5490 sayılı kanuna muhalefet nedeni ile Cumhuriyet Başsavcılığına şikayette bulundum...Ancak idari yaptırım olarak değerlendirildi ve sonuçsuz kaldı.........

Bunun örneğini ekleme şansınız var mı ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi