Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

görevlendirme ücretine hak kazandım mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-11-2016, 12:46   #1
Av.Sait Köseoğlu

Varsayılan görevlendirme ücretine hak kazandım mı?

Değerli meslektaşlarım bağlı bulunduğum baro tarafından ağır ceza mahkemesinde görülecek uyuşturucu suç konulu dava dosyası sebebiyle tarafıma görevlendirme verilmiş ilgili görevlendirme uyarınca ilk duruşma için duruşma günü ve saatinde mahkeme salonunda hazır bulundum. Saat 9.00 sularında hazır olduğum duruşmaya (duruşma saati 10-11 arası idi) saat 15.30'da sonuncu dosya olarak girdim. Bir meslektaşımız dosyaya vekalet sunarak görevlendirildiğim kişinin avukatı olduğunu beyan etmiştir. Bunun üzerine duruşmaya katıldığım ve sunulan vekalet sebebi ile görevimin sona erdiğini beyan edip zapta geçirerek duruşma salonundan ayrıldım. Bu durumda görevlendirme ücretine hak kazanıp kazanmadığım sorusu oluştu daha önceleri aynı olay sebebiyle herhangi bir beklememin olmaması ve önceden tarafıma bildirilmesi sebebiyle baroma görevlendirmemi iptal ettirmiştim ancak bu kez bu kadar çok beklemek ve daha önceleri aynı sebepten ücret ödemesi yapılmasından ötürü ücret talebinde bulunarak listeye ekledim ancak bu talebim reddedildi yazılı dilekçe ile cmk yönetmeliğinin 11. maddesinde bir oturuma katılarak ücrete hak kazandığım açıkça belirtildiğinide yazarak dilekçe ile başsavcılığa yaptığım başvuru tekrar reddedildi. Bu konuda siz değerli meslektaşlarımın fikri, tutumu nedir? araştırmama rağmen herhangi bir emsal kararda bulamadığım bu konuda düşüncelerinizi bekliyorum.
Old 03-11-2016, 19:08   #2
a.emresendag

Sayın meslektaşım görevlendirme ücretine hak kazanmış olmanız lazım. Ben bu tarz durumlarda ödemeyi hep aldım. Gerekirse durumu TBB bildirin.
Old 04-11-2016, 11:08   #3
Emine Yıldız Balkan

İzmir Barosu aynı şartlarda ödemiyor meslektaşım..Bir dönem ödüyorlardı sonradan fikir değiştirdiler..Özel vekil varsa ödeme yapmıyorlar.
Old 04-11-2016, 15:15   #4
Av.Burak06

Ceza Muhakemesi Kanunu Gereğince Müdafi ve Vekillerin Görevlendirilmeleri ile Yapılacak Ödemelerin Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelik madde 10/9 " Kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi nedeniyle görevi sona eren müdafi ya da vekile Tarifede yazılı ücret ödenir. " demektedir.

Eğer siz duruşma zaptına özel vekil gelmesi sebebiyle cmk görevim sona ermiştir şeklinde beyanınızı geçirdiyseniz bu yönetmelik gereği ücrete hak kazanmışsınızdır.

Baronuzun CMK merkeziyle görüşmeniz halinde sorununuz çözülecektir diye düşünmekteyim.
Old 05-11-2016, 17:52   #5
Av.salih588

Benzer bir durum yaşadım sabah kalktım iyi hazırlandığım Cmk dosyasının duruşması için adliyeye gittim duruşma saat 10daydı ancak mübaşir, duruşmanın saat 9 da yapıldığını şehir dışından bir avukatın vekalet sunduğunu belirtti peki beni neden haberdar etmiyorsunuz, ben geldim ve saatinde buradaydım ama tutanağa dahi geçirilmeyecek böyle keyfilik olmaz vs. Dedim. Mübaşir hakime hanım yeni henüz bilmiyor dedi ben gittim sildirdim baronetten ancak zaten tutanağa dahi geldiğim geçmediği için ücrete hak kazanamadım. Bir de bana arsızca dilekçe verin sizi dosyadan silelim diyor katip? Ne yapmam gerekirdi ki bu durumda
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi