Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat karşılığı inşaat, eksik ifa, sözleşmeye aykırılık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2016, 21:18   #1
bohti przr

Mesaj Kat karşılığı inşaat, eksik ifa, sözleşmeye aykırılık

Merhabalar sayın meslektaşlarım.Taşınmaz sahibinin kat karşılığı sözleşme yapmış olduğu bir müteahhit, sözleşme konusu binaları yapmış bulunmaktadır.Müteahhit hem yer sahibine hem de kendisinin temelden satmış olduğu daireleri satın alan kişilere kat irtifakı tesisi şeklinde tapuda teslim etmiştir.Ancak daha sonra yapının projeye uygun olmadığı belediyece ileri sürülüp iskan izni verilmemiş dolayısıyla müteaahit daire sahibi alıcılara ve taşınmaz sahibine kat mülkiyeti konusu bağımsız bölümlerin tapusunu çıkaramamıştır.Söz konusu yapıyı 4 sene boyunca ruhsata uygun hale getirmemiş ve halen iskan izni alınmamıştır.Yer sahibi ve diğer daire sahipleri adına dava açmayı düşünüyoruz.Öncelikle tamamının sözleşmesi yok bir kısmında sözleşme var ve bundan anlaşıldığı üzere tapu teslim yapılması gerektiği için eksik ifa var.Burada açacağımız davada hangi taleplerde bulunabiliriz ve tüm hak sahipleri tek dava halinde dava açabilir mi? şimdiden teşekkür ederim.
Old 03-11-2016, 13:59   #2
Av. B. Çetin

Meslektaşım ben taşınmazda bulunan eksiklikleri giderebilmeniz için nama ifaya izin ve geç teslim edilen daireler için kira kaybı bedeli talep edebileceğinizi düşünüyorum
tüm hak sahipleri tek davada dava açabilir
Old 05-11-2016, 11:27   #3
bohti przr

Alıntı:
Yazan Av. B. Çetin
Meslektaşım ben taşınmazda bulunan eksiklikleri giderebilmeniz için nama ifaya izin ve geç teslim edilen daireler için kira kaybı bedeli talep edebileceğinizi düşünüyorum
tüm hak sahipleri tek davada dava açabilir
Öncelikle teşekkür ederim yanıtınız için meslektaşım.Müvekkiller dairelerde hali hazırda oturmakta oldukları için kira bedeli isteyebileceğimizi düşünmüyorum ancak yüklenicinin ayıplı olarak bıraktığı birtakım işleri yer sahibi ve bağımsız bölümleri satın alanlar ortak olarak yapmış bulunmakta olup bunun bedelini talep edceğiz.Bir başka husus var kafama takılan nama ifaya izin davaları ile ilgili içtihadlara baktğımızda sürekli yer sahibinin bu davayı açtığı anlaşılıyor biz yer sahibi ile beraber yükleniciden payları temlik alanları da davacı göstermeyi düşünüyoruz umarım doğru hareket ediyoruzdur.
Old 26-11-2019, 19:01   #4
Hukuk Sevdalısı

Varsayılan Merhabalar

Meslektaşım benzer bir uyuşmazlık benim de önüme geldi. Aynı şekilde arsa maliki ve daireleri sonradan edinen daire malikleri söz konusudur. Ayrıca tamamlanmayan işler var ve yapı kullanma izin belgesi alınmamış. Sizin uyuşmazlığın son durumunu merak ettim. Ne tür bir dava açtınız? Neler talep ettiniz? Davacı olarak kimleri gösterdiniz?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi