Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Önalım davasında yeniden bilirkişi talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-05-2016, 12:49   #1
Av.mehmet.av

Varsayılan Önalım davasında yeniden bilirkişi talebi

Merhaba;
Açmış olduğumuz önalım davasında bilirkişi yaptığı keşif sonucu fiili taksimin olduğu kanaatine vardı.
Rapora itirazla dosyanın başka bir bilirkişiye gönderilmesini talep ettik.
Soru:
Yeni bilirkişi yeniden keşif yapacak mı? Yoksa dosya üzerinden mi yeni bir rapor hazırlayacak?
Yargıtay'ın bu konudaki kararları ne yöndedir?
Old 06-05-2016, 15:30   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Merhaba;
Açmış olduğumuz önalım davasında bilirkişi yaptığı keşif sonucu fiili taksimin olduğu kanaatine vardı.
Rapora itirazla dosyanın başka bir bilirkişiye gönderilmesini talep ettik.
Soru:
Yeni bilirkişi yeniden keşif yapacak mı? Yoksa dosya üzerinden mi yeni bir rapor hazırlayacak?
Yargıtay'ın bu konudaki kararları ne yöndedir?

Talebiniz kabul edilirse Mahkemece yeniden keşif yapılacaktır.
Old 31-05-2016, 09:38   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Talebiniz kabul edilirse Mahkemece yeniden keşif yapılacaktır.
Hakim, keşif yapıldığından yeniden keşfe gerek olmadığına karar vermiş. Keşif yapmadan dosyayı direk bilirkişiye gönderse acaba Yargıtay aşamasında sıkıntı olur mu?
Old 31-05-2016, 09:48   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Hakim, keşif yapıldığından yeniden keşfe gerek olmadığına karar vermiş. Keşif yapmadan dosyayı direk bilirkişiye gönderse acaba Yargıtay aşamasında sıkıntı olur mu?

Keşfe gerek yok demiş ise, bilirkişiye niye gönderiyor (öyle anladım)... Önceki keşifte bulunan sayın hakim, ayrıntıları raporda okusun, kararını versin derim.
Old 31-05-2016, 10:22   #5
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Keşfe gerek yok demiş ise, bilirkişiye niye gönderiyor (öyle anladım)... Önceki keşifte bulunan sayın hakim, ayrıntıları raporda okusun, kararını versin derim.
Ben yeni bilirkişinin aynı zamanda yeniden keşif yapması gerektiği düşüncesiyle keşif talebinde bulunmuştum. Hakimin kararını ben de keşif yapıldığından yeniden keşfe gerek yok ancak dosya üzerinden yeni bilirkişi raporu alınması kararının önünü kapatmamış diye yorumladım.(yada yorumlamak istiyorum)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi