Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Basit yaralama cismani zarar kapsamında mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-05-2016, 17:11   #1
tegese

Varsayılan Basit yaralama cismani zarar kapsamında mıdır?

Sayın meslektaşlarım

Müvekkil e karşı basit yaralama ve hakaret suçlarından hüküm kurulan sanığa karşı manevi tazminat davası açmak için hazırlık yapıyorum.

Malumunuz cismani zarar nedeni ile açılacak tazminat davalarında harç oranı 1/20 oranında.

Sizce Basit yaralama ve hakaret nedeniyle açacağım manevi tazminat davasını cismani zarar olarak açmam mümkün müdür?

Teşekkürler
Old 06-05-2016, 17:53   #2
Av.salih588

'Manevi zarar, malvarlığı dışında kalan değerlerin yani kişi varlığı değerlerinin zedelenmesi sonucu doğan rahatsızlık, duyulan elem ve acı (ızdırap) olarak gözükmektedir. Manevi tazminat ise, zarar görenin kişi varlığı değerlerindeki zedelenme sonucu oluşan elem ve acının (rahatsızlığın) genellikle ödenen bir tazminatla değerlendirilmesinden ibarettir.[1] Manevi tazminat manevi zararın bir giderim biçimidir. Herkese karşı korunan kişilik hakkının kapsamına giren değerlerden birinin ihmali halinde doğan mutlak bir haktır. [2]Zarar, zarar görenin iradesi dışında kişilik haklarında bir eksilme oluşur. Tazminat işte bu eksilmeyi telafi amacı güder.[3] O halde tazminatın hareket noktası ‘manevi zarardır’ ve zararın gerçekleşmesi şarttır.[4] “Zarar” kişinin iç huzuru ve manevi bütünlüğünün ihlal edilmesinin ve yaşama zevkindeki azalmanın mecazi ifadesidir. ' Bahsettiğiniz durum manevi tazminat davasının ruhuna tamamen aykırı olduğunu düşünüyorum
Old 06-05-2016, 18:00   #3
Av.salih588

Manevi tazminat davasının ruhuna aykırı olacağını düşünüyorum.
Old 08-05-2016, 21:41   #4
tegese

Sayın meslektaşım

Manevi tazminat talep etme konusunda çekişme olacağını düşünmüyorum.

Müvekkilin hem yaralama hem de hakaret neticesinde hukuken korunan tüm değerleri zarar görmüştür.

Benim cevabını aradığım soru ise basit yaralamanin cismani zarar olarak nitelendirilmesinin mümkün olup olmadığıdır?
Old 20-05-2016, 20:59   #5
tegese

Sayın meslektaşlarım

Cismani zarar kavramının, vücut bütünlüğünun ihlali olarak nitelendirilebilecegi, bu anlamda bir kimseye tokat atmak kadar, akli dengesinin bozulmasına sebep olmanın da cismani zarar olarak değerlendirilebileceğini yaptığım araştırmalar neticesinde tespit ettim.

Bu anlamda magdur Müvekkilin hem saçını çeken hem de hakaret eden sanık hakkında manevi tazminat davasını açarken bu fiilleri cismani zarar olarak nitelendirip harcı düşük ödemek mümkün müdür?

Hagb nedeniyle sanığın cezasız kaldığı inancinda olan, manevi olarak bu durumdan rahatsiz olan ve maddi anlamda imkanları sınırlı olan müvekkilim için çözüm önerilerinizi bekliyorum. Saygilar
Old 20-05-2016, 21:15   #6
olgu

Yaralamanın boyutunu bilmemekle beraber. Amerikan haberlerinden etkilenmemenizi öneririm. Ortalama gelir düzeyine sahip taraflar açısından 1000-1500₺ den fazla manevi tazminat çıkacağını düşünmüyorum.
Old 20-05-2016, 21:55   #7
tegese

Müvekkilin beklentisi çok yüksek değil zaten. Hagb neticesinde Müvekkilin nezdinde hiçbir yaptırıma maruz kalmayan sanığın bir şekilde zarar görmesini istiyor.
Sizin ongorunuze göre 10.000 tl talepli bir dava neticesinde hukmedilecek tazminat miktari 1500 tl olursa, birde karsi vekalet ucreti odemek zorunda kalirsa bu işten zararlı çıkacaktır. Ben 3000- 3500 tl civarında bir tazminata hukmedilecebilecegini düşünüyorum.
Elbette tecrübe sahibi meslektaşlarimin yorumları benim için çok önemli. Teşekkürler
Old 20-05-2016, 22:52   #8
olgu

Kırık, yüzde kalıcı iz, daimi malüliyet varsa tazminat yükselir. Ancak btm ile 3-5 günde iyileşir bir yaralama mevcutsa zor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi