Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kamulaştırmasız el atma davasında husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2016, 16:02   #1
av.ayşeak

Varsayılan kamulaştırmasız el atma davasında husumet

Merhaba iyi günler herkese,
İlkokul ve lise yapılmak suretiyle el konulan taşınmazla ilgili kamulaştırmasız el atma davası açmayı düşünüyorum. Bu dava da husumet olarak hangi kurumu göstereceğim? ( Milli Eğitim Bakanlığı diye düşünüyorum, fakat ilkokul ve lisenin aynı taşınmaz üzerinde olması farklılık arz eder mi? ) Açıkçası bu husumet neye göre değişiyo pek de idrak edemedim. Meslekte de yeni olduğum için sizlerinde görüşlerini almak istedim. Şimdiden teşekkürler.
Old 15-03-2016, 16:34   #2
GoodNews

Merhaba, ben de buna benzer bir dava açma hazırlığı içerisindeyim. Ancak bizim olayda, okul alanı olarak ayrılmış ve okul yapılmamış dolayısıyla bir hukuki el atma var.

Ancak husumetin Milli Eğitim'e yöneltilmesi gerektiği kanaatindeyim. İlkokul ya da lise bu açıdan farketmez. Ancak Bakanlık mı yoksa il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü mü olur o konuda pek emin değilim.
Old 16-03-2016, 10:32   #3
atrocity

Merhaba;

Belki usulüne uygun olmasa da alınan bir kamulaştırma kararı vardır. Bu sebeple öncelikle ada-parsel bilgilerinden kamulaştırma kararına ulaşmanızı tavsiye ederim.
Old 16-03-2016, 10:44   #4
Av. Selçuk KOSİF

Merhaba;
Bence husumeti dava açtığınız sıradaki tasarruf yetkisini elinde bulunduran kuruma açın. Kamulaştırmayı yapan kurum dava açma anında tasarruf yetkisine sahip olmayabilir. Ancak burada Milli Eğitim Bakanlığı zannımca kendisi kamulaştırmış ve yine kendi tasarrufu altında olan bir yerdir. atrocity nin de dediği gibi kamulaştırma kararında ulaşın oradan bir fikir edinirsiniz. İlkokul ve lise Meb'in kamulaştırması ile olmuştur. Biri başka biri başka olmaz heralde. O yüzden husumet Meb olması gerek. Siz yine de kamulaştırmaya bir bakın. Düşük bir ihtimal başka bir bakanlık kamulaştırma yapmış ama okul için kiraya vermiş de olabilir.
Old 16-03-2016, 10:55   #5
av.ayşeak

Herkese cevaplar için teşekkürler.
Bizim olayda herhangi bir kamulaştırma kararı mevcut değil.
Old 16-03-2016, 20:58   #6
Yücel Kocabaş

Liselerin yapımı ve kamulaştırmasından Milli Eğitim Bakanlığı, İlk Öğretim Okullarının yapımı ve kamulaştırmasından İl Özel İdaresi sorumludur.

Kural olarak husumetin Lise binası yeri için Milli Eğitim Bakanlığına, İlk Öğretim Okulu yeri içinde İl Özel İdaresine yöneltilmesi gerekir.

Ancak; Büyükşehir Belediyelerinin bulunduğu illerde 6360 sayılı kanunla İl Özel İdareleri kaldırılmış, 3/2 maddede “ kanunlarda İl Özel İdaresine yapılan atıfların, ilgisine göre Bakanlıklar. Hazine, Valilik ,Büyükşehir ve İlçe Belediyerine yapılmış sayılacağı" öngörülmüştür. Diğer kurumların okul yapımı ile ilgisinin bulunmadığı cihetle , Büyükşehir Belediyesinin bulunduğu illerde de İlk Öğretim Okulları ile ilgili husumetin Milli Eğitim Bakanlığına yöneltileceğini düşünüyorum
Old 02-08-2016, 12:29   #7
Avukat1122

Sayın Meslektaşlarım,
İmar planı ile Emniyet Müdürlüğü'ne tahsis edilen bir taşınmaz söz konusu. Ancak taşınmazla ilgili hiçbir işlem yapılmamış yaklaşık 10 yıldır. Bu sebeple ikame edeceğim davada hasım olarak yalnızca belediyeyi mi göstermeliyim? Yoksa İçişleri Bakanlığı'nı da göstermeli miyim? Değerli görüşlerinizi bekliyorum;saygılarımla...
Old 03-08-2016, 18:53   #8
Yücel Kocabaş

İmar planındaki düzenlemeden yararlanan idare (İçişleri Bakanlığı) aleyhine açılır. Planı yapan idare (Belediye) aleyhine açılmaz. Diye düşünüyorum.
Old 03-08-2016, 20:38   #9
halit pamuk

Kanaatimce, idari yargıda hukuki el atmadan doğan tazminat davası açacaksanız; yararlanan idareyle birlikte, İlçe Belediyesine ve Büyükşehir Belediyesi'ne karşı husumet yöneltmeniz gerekir. Uygulamada İdare mahkemeleri bu şekilde hasım düzeltme kararları vermektedir.
Old 04-08-2016, 11:16   #10
Avukat1122

Cevaplarınız için teşekkür ederim. İmar planında yer almasına rağmen taşınmazla ilgili uzun yıllardır hiçbir işlem yapılmamış. Bu yüzden yararlanacak idareye de husumet yöneltme konusunda kararsız kaldım.
Old 05-08-2016, 10:35   #11
Av. Oktay

halit_pamuk meslektaşıma katılıyorum. Kamulaştırmayı yapması gerekli olan idare ile imar planlarını onaylayan idare aleyhine dava açmalısınız.
Old 23-09-2016, 12:14   #12
antipersonel

Bağlı bulunduğunuz yer Milli Eğitim Müdürlüğünü izafeten Valiliğini dava etmelisiniz. Bununla beraber el atma tarihinden itibaren ecri misil talebinde de bulununuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi