Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Unutuyoruz İnsanlığa Borcumuzu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-12-2006, 15:33   #1
güler ataş

Varsayılan Unutuyoruz İnsanlığa Borcumuzu

Nasılsın diyorsun.
Olabildiğince iyiyim
İyiyim iyi
Bu ülkede ne kadar iyi olunabilirse!
En iyisinden
Biraz hafızamdan kaygılıyım..

Sanki uzun yıllar olmuş
AĞCA’ nın yanlışlıkla salıverilmesi!!
?????
Memleketteki ikinci dilin
Naylondan kabul görmesi!!
Ben mi çabuk unutuyorum ?
Yoksa toplumsal bir kayboluş mu ?

Sanırım bir yıl sonra
BEHİÇ AŞÇI’yı de unutacağız!!
O kadar konuştuk ki
Biz konuşmaktan
O onurundan ölecek..
Ne çok imza attık
Ne çok yürüdük oysa..
Üç kapı, üç kilit
Beş yıldızlı
F tipi !!
Ah be BEHİÇ, sıcacık duruyorken
Hala uğruna ölmeyi göze aldığın
İnsan onuru davası..
Bu gün bile unutuyoruz
Ölüm oruçlarını..

Adliye koridorlarının
301 numaralı odalarında
Ne çok tehdit aldı elimiz, dilimiz..
Nasılsın diyorsun!!
İyiyim iyi..
Hatta baro basılmış
Hukuksuzluk hukuk’a
Kurşun sıkmış
Demokrasi morgda kalmış ..
Düşünsene, iyiyim ..
Sana yazdıkça
Hafızam yenileniyor..

Erdal öz de denizlere gitmişti
Onların bizden alındığı gün değimli ?
Ne çok çocuk ölmüştü
Hatta çocuklar kaybolmuştu
Güvenli ellerin marifetiyle..
Bak unutmuşum, sahi ne oldu
O çocukların akıbeti?
İyiyim iyi

İsrail’de Lübnan’ı bu yıl ziyaret etmişti..
Üstelik daha Amerikanın
Irak seyahati bitmeden..
Nasıl’ mıyım?
Bilmiyorum ya.
Bir sürü vs.
Şimdi anladım
İyi olmamalıymışım.
HALA İNSANLIĞA BORÇLUYUM

29 / 12/ 2006
MERSİN
Old 01-01-2007, 16:59   #2
yağmurdamlası

Varsayılan Kayboluştayız...

Hayatın akışkan bir yapısı var ama bu akışkan süreçte neler akıyor neler götürülüyor ya da nelerin girmesine göze alıyoruz acaba bunları saymaya kalksak da beceremeyebilriz saymayı çünkü o kadar çoğaldı ki bunlar...Sevmek o muhteşem şey ,yapmasını kolay olduğu ama yapmamak için sanki kendimizi zorlayarak yapmadığımız şey.Sevmeden insan yaşayabilir mi sevgi denen mucizeyi içinde taşımayan insandan bir şey beklenemez.İnsanlık kişiliklerinden çok şeyleri feda ediyor bencil olan bizler daha da bencil olmayı başardık ne yazık ki.Eleştirilerim hepimize......Acılar daha çabuk unutulur oldu sevgi paylaşımı ise az denecek kadar az.Dostluklar çürüdü bayramları tadı neden yok?Kendimize gelmeliyiz hayattaki bize verilen rol ne acaba?Belki komşumuzun hasta halde yatağında yattğında bizizm görevimiz onu doktora götürmek biliyor muyuz bunu?Yaşamda kendimizi yüceltmek de yerin dibine indirmekte aslında bizim elimizde değil mi?ELİMİZDE..İşe yarar olmak kadar haz verici duygular vardır ama bir iş başarmak çok haz verici bence...Neden hayvanları bu kadar sevmeye başladı bu toplum dilleri yok diye mi kafamız mı şişti bu kadar boş konuşmalardaan boş vır vırlardan falan(ben de ara sıra yapıyorum )O zaman buna susarak ama yaptıklarımızla davranışlarımızla bir ses vermeliyiz...Kainattaki en zeki varlık biz insanlar değil miyiz?Sorunlar bizi neden yıkabilsin ki....?El ele verdikten sonra...
HER ŞEY GÜZEL OLACAK...BUNA İNANALIMMMM...
Old 01-01-2007, 20:50   #3
anti-leviathan

Varsayılan insana değil, insanlığa borçlu olma duygunuz..

Sayın güler ataş,
insana değil, insanlık olgusuna karşı borçlu olma duygusu içindeliğinizi insanlığa çok yakışır buldum..
insanız ve en başta insanlığımıza borçluyuz, insan oluşumuzu..
sizin gibi bir yüreğe sahip insana 'nasılsın?' diye sormanın anlamı olacaktır, 'iyi olmak için sebeplerimiz olmalı, kötü olmamak için ise hissiyatımız, borcuna sadık bir borçlununki gibi olmalı..
olgulara borçlanmak, borçlu olduğunu hissetmek hayattaki en büyük erdem, 'ben' değil 'biz' cümleleri kurabiliyorsak, o zaman belki 'iyiyiz' de diyebiliriz..
Old 02-11-2012, 13:11   #4
osmanyıldız

Güzel bir başlık
Umarım içini gerçekten insanlığa borçlu olduğumuz bilincini taşıyanlar doldurur. Umarım insanlığa borçlu olduğumuz olgusu bile insanlığı aldatmak için kullanılmaz. Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi