Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçinin Tester Ürünü Kullanması Nedeniyle İş Akdinin Feshi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2016, 19:47   #1
FiNaZZi

Varsayılan İşçinin Tester Ürünü Kullanması Nedeniyle İş Akdinin Feshi

Sayin meslektaslarim, muvekkilin 5 yillik kidemi olup, magazada bulunan tester(misteriler icin kullandirilan ucretsiz urun) urunu parfumu isyerinde kullandigi icin is akdi feshedilmistir. Isverenin feshi hakli midir?
Old 17-02-2016, 20:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Aktin feshinin haksız olduğunu düşünüyorum. Kullanılan malzeme deneme ürünüdür. İş yerinde kullanılmıştır. Bu ürünlerin amacı zaten müşterinin dikkatini çekebilmek, denemeye teşvik etmektir. Bence işçi sattığı ürünlerin deneme ürünlerini üzerinde teşhir etmişse bunda kişisel çıkardan çok işletmesel yarar vardır diye düşünüyorum.

Öte yandan işçi öncesinde uyarılmadan yapılan bu fesih işçiyi çıkarma amacında olan işverenin bahanesidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla,
Old 18-02-2016, 10:03   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu

Öte yandan işçi öncesinde uyarılmadan yapılan bu fesih işçiyi çıkarma amacında olan işverenin bahanesidir diye düşünüyorum.

Sayın Bozoğlu, işverenin uyarmadığını nereden biliyorsunuz ?

İş Kanunun 25/II-e fıkrası gereği işçinin davranışı, işverenin güvenini kötüye kullanmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranış olarak da nitelendirilebilir.

Kolay gelsin...
Old 18-02-2016, 10:23   #4
Av. V. Gözde Arıkaya

İyi günler; öncelikle, tester ürünler, müşterilerin denemesine sunulan ürünlerdir. Özellikle parfüm ve kozmetik ürünlerde, şahsen, ürünün testerının olmaması durumunda o malı almaktan o an vazgeçerim. Bu sektörlerde tester ürünün olmaması o ürünün satışını doğrudan etkileyen bir faktördür. İşçinin yoğun ve makul sayılabilecek sınırları aşan kullanımı sonucu tester ürünün bitmesi gibi bir durum söz konusu ise haklı fesih oluşturabilir.

Burda önemli olan, işçinin tester ürünleri ne sıklıkla ve yoğunlukta kullandığıdır. Yukarıda meslektaşımın dediği gibi İş kanunu 25/3-e gereği haklı fesih olabilir. Ancak; olmayabilir de...
Old 18-02-2016, 20:02   #5
FiNaZZi

Öncelikle değerli düşünceleriniz için tşk ederim sayin meslektaşlarım..
Aslında olayımızda müvekkilin sürekli kullanımı söz konusu değil. Av.ve.gozde hanımın dediğine katılmakla birlikte diğer işçilerin de bu tester ürünleri kullanmasına işverenin göz yumup yummadigi da dikkate alınmalı, 5 yıllık kıdemı olan müvekkile isnat edilen suçlama ile fesih arasında açık orantisizlik oluşturduğunu düşünüyorum. .
Old 26-02-2016, 13:53   #6
Av. YKA

Merhabalar,

5 yıl aynı mağazada görev yapan ve hangi malzemeyi(özellikle tester gibi kozmatik sektöründe önem arz eden bir malzeme olduğunu varsayarsak) ne zaman kullanıp kullanmadığına vakıf olacağını düşünüyorum.

İşveren haklı nedenle fesih için biraz zorlama bir yöntem izlemiş. Tanık beyanları ile davayı kazanacağınızı düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi