Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapuda intikal işlemi sırasında mirasçılara hatalı pay verilmesi ve yanlış tapu kaydı ile verilen İştirakin müştereke çevrilmesi davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2016, 13:18   #1
yurdumsun ey ucurum

Varsayılan tapuda intikal işlemi sırasında mirasçılara hatalı pay verilmesi ve yanlış tapu kaydı ile verilen İştirakin müştereke çevrilmesi davası

Değerli meslektaşlarıma iyi günler diliyorum.

"Paylı Mülkiyete Çevirme Davası"nda hatalı bir veraset ilamına dayanarak verilen karardan sonra bana başvuruldu. Toplam 43 mirasçı var, arazi 7.5 dönüm, birçoğunun payı yanlış hesaplanarak arazi paylı mülkiyete çevrilmiş.

Şimdi; veraset ilamının iptali davası açacağım ancak paylı mülkiyete çevrilme kararını da aynı anda temyiz etmem gerekiyor. Bunlar arasında bir sıra gözetmem yada temyizde bu davanın açılacağını belirtmem gerekir mi? Veraset ilamının iptalini ayrıca dava etmesem de, "temyiz neticesinde zaten bu durum düzeli" diye düşünsem doğru olur mu?

Son olarak da; ben varislerden 4'ünün vekiliyim, veraset ilamının iptali davasının dava masrafı ne kadar olur, talep etmem gereken makul vekalet ücreti ne olmalıdır? Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-02-2016, 12:37   #2
detay82

Alıntı:
Yazan yurdumsun ey ucurum
Değerli meslektaşlarıma iyi günler diliyorum.

"Paylı Mülkiyete Çevirme Davası"nda hatalı bir veraset ilamına dayanarak verilen karardan sonra bana başvuruldu. Toplam 43 mirasçı var, arazi 7.5 dönüm, birçoğunun payı yanlış hesaplanarak arazi paylı mülkiyete çevrilmiş.

Şimdi; veraset ilamının iptali davası açacağım ancak paylı mülkiyete çevrilme kararını da aynı anda temyiz etmem gerekiyor. Bunlar arasında bir sıra gözetmem yada temyizde bu davanın açılacağını belirtmem gerekir mi? Veraset ilamının iptalini ayrıca dava etmesem de, "temyiz neticesinde zaten bu durum düzeli" diye düşünsem doğru olur mu?

Son olarak da; ben varislerden 4'ünün vekiliyim, veraset ilamının iptali davasının dava masrafı ne kadar olur, talep etmem gereken makul vekalet ücreti ne olmalıdır? Değerli tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Veraset ilamının iptali davası, matbu harca tabi bir davadır. Ancak, tüm mirasçıları davaya dahil etmeniz gerekeceğinden, tebligat masrafları fazla olacaktır. İnternette ve uyapta hesaplama yöntemlerini görebilirsiniz. Ancak müvekkillerinizin fazlalığı, işin mahiyeti gereği, ayrıca belli bir tutar masraf avansı alın örneğin 500 TL.

Ben yerinizde olsam, veraset ilamının iptali için dava açar, temyiz ederken de bu davanın bekletici mesele yapılmasını söylerdim.

Ücret olarak da, ortaklığın giderilmesi davası için en azından peşin 10.000 TL, mirasçılık belgesinin iptali davası için de 7.000 TL isteyiniz (Çıtayı her zaman yüksek tutun!) . Daha sonra pazarlık yapılacaktır, ama hemen inmeyin biraz kendinizden bahsedin tok ve emin bir ses tonu ve vücut diliyle, toplamda 10.000 TL-13.000 TL ücret alabilirseniz iyidir.
Old 05-02-2016, 16:06   #3
yurdumsun ey ucurum

Meslektaşım ilginiz için teşekkür ediyorum. Ama dosyayı incelediğimde şunu gördüm ki sorun hatalı veraset ilamı değilmiş. 1979 yılında doğru bir veraset ilamı verilmiş ama tapuya işlenirken torunlar çocuk gibi yazılmış ve 5 kişi olan 1. zümre mirasçılarından ölen iki tanesinin 9 tane çocuğu da 1. zümre mirasçısı gibi sayılıp 12 tane 1. zümre mirasçısı yazılarak diğer mirasçılar mağdur edilmiş. Üstelik bu hatalı intikale dayanarak müşterek mülkiyete çevrilme kararı da 5 gün önce verildi.

Şimdi üzerinden 39 yıl geçen bu hatalı tapu işlemini hangi dava ile iptal ettirebilirim? Tapu iptali ve tescil mi yoksa tapu kaydının düzeltilmesi mi?
Old 21-02-2016, 02:38   #4
yurdumsun ey ucurum

Varsayılan İntikal Sırasında Payların Yanlış Yazılması

60 yıl önce vefat eden murise ait değerli bir taşınmaz, tapuda mirasçılara intikal ettirilirken bazılarına fazla pay yazılmış. 40 yıldır tapuda bu kişilerin payları 1/12 görünüyor, 1/48 olmaları gerekirken. Taşınmazın dosyasını inceledim, doğru veraset ilamına rağmen paylar tapuya yanlış işlenmiş ve şimdi fazla pay alanlar da paylı mülkiyete çevirtmişler, tapuda malik görünüyorlar ama paylarını haricen de satmışlar.

Şimdi bu durumda hangi davayı açmalıyım? Davalı olarak fazla pay yazılan mirasçıları mı yoksa tapu müdürlüğünü mü göstermeliyim? Arazinin değeri eski parayla 1 trilyon, bu davanın harcı ne kadar olur? 40 varis var, ben 10 tanesinin vekiliyim, diğer 30'u yüksek pay alanlar ve çocukları zaten. Yüksek bir harç çıkarsa bu davayı nasıl açabiliriz? Yardımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi