Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ayni Işverene Ait Farkli Işyerlerinde Çalişma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-01-2016, 10:03   #1
ALAHUKUK

Varsayılan Ayni Işverene Ait Farkli Işyerlerinde Çalişma

İyi Günler,
Bir konuda yardımınıza ihityacım var. Müvekkilin 18 yıllık kıdemi var ancak bu süre aynı işverenin ortak olduğu 4 farklı şirkette geçiyor. İşveren giriş-çıkış yapmak suretiyle işçinin sigorta primini farklı şirketlerinden yatırmış. İşçi hiçbirinde kıdem tazminatı almamış. Asıl sorun işçinin sigorta priminin yattığı son şirketin tasfiye edilmiş olması. Bu halde davalı olarak 4 şirketin tamamını göstersek, tasfiye edilmemiş olan ve işçinin en son çalıştığı şirket değil de diğer şirketlerin birinden kıdem tazminatını alma hakkımız olur mu?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 14-01-2016, 19:31   #2
ekinheval

İşverenler arasındaki organik bağı ispat ederek ve tümünü taraf göstererek dava dilekçenizde de işçilik alacaklarının tüm davalılardan MÜŞTEREKEN ve MÜTESELSİLEN tahsilini talep edebilirsiniz. Farklı işyeri SGK giriş çıkışlarının işçilik alacaklarını azaltmak maksadı ile yapıldığını da ileri sürebilirsiniz. SGK giriş çıkış bordrolarındaki imzanın da müvekkilinize ait olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.
Old 14-01-2016, 23:15   #3
sare_

Benzer bir dava grubum var. İşçilerin fiilen çalıştığı işyeri ile sigortalı gösterildikleri işyerleri farklı. Ve ben ilk başta sadece fiilen çalışılan yeri davalı göstermiş idim, husumet itirazından sonra birleştirme talepli ek dava açtım. Davalı olarak işçinin sigortalı gösterildiği farklı işyerlerini yazdım ve bu işyerlerinin sahiplerinin sahiplerinin farklı fakat akraba olduklarını söyledim soyadları sebebiyle. Davalı ısrarla husumet itirazı diyor, fakat hakim davalıya "davacı organik bağı ispatlamaya çalışıyor" şeklinde cevap verdi.

ekinheval'in dediği gibi hepsini davalı gösterip müştereken ve müteselsilen sorummlu tutmak ve organik bağı göstermek gerekiyor.

kolaylıklar dilerim.
Old 15-01-2016, 12:01   #4
Av.09

Bazı durumlardan işçi 6-7 farklı iş yerinde çalışmış görünüyor. Hepsini davaya dahil etmek zor ve oldukça masraflı. Yalnızca asıl işvereni davalı göstermek mümkün olamaz mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi