Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay Kararı Arıyorum(Denetçilik Kurumu Hk.)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2010, 14:37   #1
brcgl

Varsayılan Yargıtay Kararı Arıyorum(Denetçilik Kurumu Hk.)

Anonim şirketlerde denetçilerin genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırabilecekleri hususunda Yargıtay 11. HD. 08.11.1982 tarih E.3858 K.4511 sayılı kararını arıyorum. Kazancıda bulamadım.Ayrıca denetçilik görevinin ifasının engellenmesi ile ilgili açılan bir dava ve örnek karar da bulamadım.Yardımcı olabileceklere şimdiden müteşekkirim
Old 11-06-2010, 16:38   #2
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Aradığınız karar Sinerji'de yok ama "Anonim şirketlerde denetçilerin genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırabilecekleri hususunda" aşağıdaki karar işinize yarayacaktır sanırım:

Alıntı:
T.C. YARGITAY
11.Hukuk Dairesi

Esas: 2004/2347
Karar: 2004/11577
Karar Tarihi: 29.11.2004

Dava: Taraflar arasında görülen davada A____ Asliye Ticaret Mahkemesi'nce verilen 12.12.2003 tarih ve 2003/1353-2003/1304 sayılı kararın Yargıtay'ca incelenmesi müdahil ve davalı Bakanlık vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi D____ B____ tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

Karar: Davacı, dava dışı R____ Tur. A.Ş.nin murakıbı olduğunu, şirketin 2002 yılı olağan genel kurul toplantısını en geç Mart/2003 son gününe kadar yapması gerektiğini, şirket denetçisi olarak şirketi olağanüstü toplantıya davet ettiğini, 18.10.2003 tarihinde yapılan toplantıda yönetim kurulu üyesi M____ K____ın istifası nedeniyle bakanlık temsilcisi tarafından toplantının yapılmasına izin verilmediğini, M____ K____ dışındaki yönetim kurulu üyelerinin yabancı olması nedeniyle yönetimin içinde olmadıklarını, şirketin kamuya ( SSK ) ya olan borçlarını şahsen ödemek durumunda kaldığını ileri sürerek, şirketi yönetenler hakkında dava açmak, tasfiye dahil şirketin günlük işlemlerini yürütebilmesi, resmi kararlar alması için 18.10.2003 tarihli gündemi görüşmek üzere genel kurul toplantısının yapılması yönünde karar verilmesini talep etmiştir.

M____ K____ vekili, müvekkilinin 2000 yılından itibaren şirketin yönetim kurulu üyesi ve yöneticisi olarak çalıştığını, yönetici görevinden 05.11.2002 tarihinde istifa ettiğini, bu tarihten sonrada hiçbir işleme imza atmadığını, savunarak, davanın reddini talep etmiştir.

Mahkemece, iddia, savunma ve tüm dosya kapsamından, davanın kabulüne karar verilmiştir.

Kararı, müdahil M____ K____ ve davalı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı vekili temyiz etmiştir.

1- Dava, TTK.nun 355 ve 365 nci maddeleri uyarınca anonim şirketin denetçisi tarafından açılan genel kurula çağrı konusunda yetki verilmesi istemine ilişkindir. Anılan maddeler uyarınca, denetçiler zaruri ve müstacel sebepler çıktığı takdirde genel kurulu olağanüstü toplantıya davete mecburdurlar. Bir başka deyişle, denetçinin genel kurula çağrı yetkisi kanunla tanınmış bir yetkidir. Bu itibarla, mahkemece, davacın denetçinin talebinin dava yoluyla görülüp incelenmesi mümkün bulunmadığından davanın reddine karar vermek gerekirken, işin esasına girilip karar verilmesi doğru görülmemiştir.

2- Yukarıda açıklanan bozma şekil ve sebebine göre M____ K____ vekili ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı vekilinin temyiz itirazlarının incelenmesine yer olmadığına karar vermek gerekmiştir.

Sonuç: Yukarıda ( 1 ) numaralı bentte açıklanan nedenlerle kararın BOZULMASINA, ( 2 ) numaralı bentte açıklanan nedenlerle bozma şekil ve sebebine göre Mesut K vekili ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı vekilinin temyiz itirazlarının incelenmesine yer olmadığına, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz eden müdahil Mesut K'a iadesine, 29.11.2004 tarihinde oybirliği ile karar verildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi