Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kefalet-Alacağın Temliki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2010, 22:20   #1
HÖmerK

Varsayılan Kefalet-Alacağın Temliki

Olay: A, B ye kefil oluyor..B borcu ödeyemiyor.A ödüyor.B iflasın eşiğinde olduğundan A ya C deki alacağını noterde düzenlenen gayri kabili rücu şartlı alacağın temliki sözleşmesi ile devrediyor.Tekrar ediyorum; B, C deki alacağını kendisine kefil olan A 'ya temlik ediyor.A C ye karşı takip yapıyor ancak hiçbir şey alamıyor.Bu arada B maddi durumunu düzeltiyor.A B ye karşı ne yapabilir?
Old 09-02-2010, 12:40   #2
Av.Şevval

buna çok benzer bir dosyam var.Sonucu kestirememekle beraber araştırmama göre edindiğim bilgiyi aktarmak istedim.
Yasa temlikin ivazlı ve ivazsız olmasını farklı şekilde düzenlemiş.Bizim dosyamızdaki temlikler borç nedeniyle yapıldığından ivazlı,bu tartışmalı değil.
İvazlı temlikte temlik eden temlik zamanında alacağın mevcut olduğundan sorumludur.Temlik zamanında alacağın varlığında bir sorun yok.
Temlik ister ivazlı ister ivazsız olsun temlik eden borçlunun ödeme kabiliyetinden sorumlu değildir.
Yalnız bu sorumluluk ayrıca taahhüt edilebilir.Sizin dosyanızda B ayrıca taahhüt etmemişse C'nin acze düşmesinden ve dolayısıyla borçtan artık sorumluluğu kalmıyor.
Buraya kadar basit ancak kafa karıştıran husus ifa yerine temlik ve ifa uğruna temlik konularında başlıyor.
İfa yerine temlikte,borçlu temlik ile borcundan kurtuluyor.Artık bir sorumluluğu söz konusu değil.
İfa uğruna temlikte ise risk temlik eden üzerinde de devam etmekte tahsil edilemeyen borçtan sorumlu olmaktadır.
Burada temlikin ifa yerine mi ifa uğruna mı olduğu önem kazanıyor.Temliknamenin incelenmesi gerekli.
Benim dosyamda temliknamede "A borcuna karşılık C'deki alacağını temlik etmiştir"denilmiş.Ben buradaki borcuna karşılık ibaresinden ifa yerine temlik olduğunu düşünüyorum.
Sizin dosyanızda da temlikname incelenmelidir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi