Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapunun çocuklardan biri üzerine devredilmesi

Yanıt
Old 17-09-2019, 11:35   #1
acemihukukçu

 
Varsayılan Tapunun çocuklardan biri üzerine devredilmesi

Merhaba

Benim bir müvekkilim var. Kendisinin biri kız biri erkek iki çocuğu var. Kız olanı kumarbaz bir adamla evli. Bu nedenle evini erkek olan çocuğun üzerine devretmek istiyor. Kız da bunu kabul ediyor. Bu bağlamda:

1) Kızın baba ve anne ölmeden mirasın reddi yapması mümkün mü?

2) Eğer oğluna devretse ya da sattı gösterse, kızından ne tür bir evrak alarak bu satışa daha sonra itiraz etmemesini mümkün kılabilir?

Kız bugün tapunun diğer çocuğa devredilmesine razı ancak daha sonra damadın kızın fikrini değiştirmesinden endişe ediyorlar.

Bu tür durumda yapılabilecek en iyi yol haritası ne olabilir? Yardımlarınızı bekliyorum.
Old 17-09-2019, 15:20   #2
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Medeni kanun madde 528 e göre noterde mirastan İvaz mukabili feragat sözleşmesi yapılabilir.
Old 18-09-2019, 09:53   #3
Av. Hatun Olguner

 
Varsayılan

Tapunun erkek kardeşine devri nedeniyle mirasbirskanin ölümünü müteakip muvazaa nedeniyle tapu iptal veya tenkis davası acamayacagina dair bir feragatname imzalaması ise gecersiz olacaktır...zira doğmamış dava hakkından feragat geçersizdir..
Old 18-09-2019, 11:44   #4
Avukat75

 
Varsayılan

Tapuda devir yapılması ihtimali için, satış suretiyle devir yapılırsa, muvazaa davası sonucu satışın iptali durumunda, mirasçı kız kardeş miras payının tamamını elde eder. Ancak tapuda bağış suretiyle devir yapılırsa, muvazaa olmaması sebebiyle muvazaa davasına karşı korunulmuş olur. Yalnız, tenkis davası açılır ve dava sonunda mirasçı kız kardeş miras payının yarısını elde eder. Yani tapuda yapılacak devrin bağışlama sebebine dayanması daha mantıklı diye düşünüyorum.
Old 18-09-2019, 18:21   #5
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Avukat75
Tapuda devir yapılması ihtimali için, satış suretiyle devir yapılırsa, muvazaa davası sonucu satışın iptali durumunda, mirasçı kız kardeş miras payının tamamını elde eder. Ancak tapuda bağış suretiyle devir yapılırsa, muvazaa olmaması sebebiyle muvazaa davasına karşı korunulmuş olur. Yalnız, tenkis davası açılır ve dava sonunda mirasçı kız kardeş miras payının yarısını elde eder. Yani tapuda yapılacak devrin bağışlama sebebine dayanması daha mantıklı diye düşünüyorum.

Bağış suretiyle yapılan temlikler, muris, sağlığında, yapılan temlikin ölünce iadeye tâbi olmayacağını, denkleştirme yapılmayacağını AÇIKÇA BELİRTMİŞ OLMADIKÇA, bağış yapılanın miras payına mahsuben yapılmış sayılır ve muris ölünce, temlikin tamamı denkleştirmeye tâbi tutulur.
Sizce, murisin bu AÇIKÇA BELİRTMESİ nasıl gerçekleşecektir?
Tapucu, kayıtsız şartsız bağış diyor ve açıkça belirtmiyor. Uygulama ise, kayıtsız şarsız bağışın tek başına yeterli olmadığına işaeret ediyor. Ne düşünüyorsunuz ?
Kolay gelsin.
Old 19-09-2019, 08:34   #6
Av. Kuddusi Mutu

 
Varsayılan

Merhaba,

En güvenli yol; kız çocuğuyla Medeni Kanun M.528'de belirtildiği üzere mirastan feragat için bir sözleşme yapılması.

Aynı zamanda da erkek çocuğa taşınmaz, bağış yoluyla verilirse ileride bir muvazaa da iddia edilemeyecektir.

Saygılarımla.
Old 19-09-2019, 08:44   #7
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Kuddusi Mutu
Merhaba,

En güvenli yol; kız çocuğuyla Medeni Kanun M.528'de belirtildiği üzere mirastan feragat için bir sözleşme yapılması.

Aynı zamanda da erkek çocuğa taşınmaz, bağış yoluyla verilirse ileride bir muvazaa da iddia edilemeyecektir.

Saygılarımla.

Merhaba,
TMK, m.669.
Erkek çocuğuna yapılan bağışın aksi, miras bırakan tarafından AÇIKÇA BELİRTİLMİŞ OLMADIKÇA, yapılan tereke hesabında; o erkek çocuğun MİRAS PAYI 100 bin lira ise ve bağış yapılan taşınmazın karar tarihindeki değeri de 100 bin lira ise, erkek çocuk, terekeden herhangi bir talepte bulunanayacak, MİRAS PAYININ TAMAMINI ALMIŞ SAYILACAKTIR.
Kolay gelsin.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Kooperatifte hisse devredilmeden tapunun devredilmesi Av.Seda ALÇINAR Meslektaşların Soruları 11 23-09-2011 21:30
Tapunun Yanlış Kişi Üzerine Geçirilmesi ayşekömürcü Meslektaşların Soruları 4 31-05-2011 12:08
boşanma protokolünden önce evin çocuğun üzerine devredilmesi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 10 27-11-2010 17:54
Çek üzerine cirantalardan biri tarafından yazılan 'İPTAL'kaydı. pascalinho Meslektaşların Soruları 0 19-04-2010 17:05
Yıllık Eşimden Boşanırken Biri Benim Oburu Onun Üzerine Olan İki Arsa Nasıl Paylaşılı ayşen erdal Hukuk Soruları Arşivi 4 04-03-2002 19:48


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03700209 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.