Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Serviste geçecek olan 30 iş gününün başlangıcı ve kötüniyetli servislere karşı...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-02-2009, 11:35   #1
av_abay

Varsayılan Serviste geçecek olan 30 iş gününün başlangıcı ve kötüniyetli servislere karşı...

Öncelikle tüm meslektaşlarıma merhaba demek istiyorum. Arızalanması sebebiyle dizüstü bilgisayarımı İstanbul'da bulunan servisine yolladım. Servis anlaşmalı olduğu bir kargo şirketiyle bilgisayarımı gelip adresimden aldırdı. Servise arızayı telefonla bildirdiğim tarih 01.01.2009 ve kargonun gelip bilgisayarı aldığı tarihte 14.01.2009 dur. Söz konusu ürün 19.01.2009 tarihinde de servise ulaşmıştır. Şimdi tamirde geçen süreyi hesaplarken ilk telefonla bildirim tarihimi yoksa kargoya teslim tarihimi yada bilgisayarın servise ulaştığı tarihimi esas almalıyız? Önemli bir hususta bazı kötüniyetli servisler tamirde geçen süreyi tekrar baştan başlatabilmek için ürünü tamir etmedikleri halde geri yolluyorlarmış. Ürünü yapıldı diye kargodan teslim alıyorsunuz açıyorsunuz ve oda ne? Ürün hala bozuk. Tekrar servise yollamak zorunda kalıyorsunuz ve tamir süresi tekrar baştan başlıyor. Sizce bu konuda yapılması gereken en akıllıca şey ne olmalıdır. Bu konuda bilgilerini ve elinde karar olan arkadaşlar kararları bizimle paylaşırsa çok sevinirim. iyi çalışmalar.
Old 13-02-2009, 11:56   #2
gurhankoc

GARANTİ BELGESİ UYGULAMA ESASLARINA DAİR YÖNETMELİK

Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelikte

Sanayi ve Ticaret Bakanlığından

Resmi Gazete Tarihi: 14/06/2003

Resmi Gazete Sayısı: 25138

Garanti ve Tamir Süresi

Madde 6 - Garanti süresi; malın tüketiciye teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıl ve/veya ilişik listedeki ölçü birimi ile tespit edilen değer kadardır.

Garanti süresinin başka bir ölçü birimi ile belirlenmiş olması halinde, malın üzerinde bu ölçü biriminin tespitine yönelik bir düzeneğin bulunması veya yapısının bu değerin tespitine uygun olması gerekir. Aksi halde garanti süresinin 2 yıl olduğu kabul edilir.

Malın arızalanması durumunda, tamirde geçen süre garanti süresine eklenir.

Malın tamir süresi en fazla 30 iş günüdür. Bu süre mala ilişkin arızanın servis istasyonuna, servis istasyonunun olmaması durumunda, malın satıcısı, bayii, acentesi, temsilciliği, ithalatçısı veya imalatçısı- üreticisinden birine bildirim tarihinden itibaren başlar.

Malın arızasının 15 iş günü içerisinde giderilememesi halinde, imalatçı-üretici veya ithalatçı; malın tamiri tamamlanıncaya kadar, benzer özelliklere sahip başka bir malı tüketicinin kullanımına tahsis etmek zorundadır.

İşinize yarar umarım.
Old 13-02-2009, 13:50   #3
av_abay

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum ama bu maddeyi ve içeriğini zaten biliyorum. Sonuç olarak mantıklı olan ilk telefon açıp arızayı bildirdiğim tarihte tamir için belirlenen 30 iş gününün de işlemeye başlamasıdır. Ama bunu servis yetkililerine bi türlü kabul ettiremiyorum tabi. Şimdi korktuğum husus ya arızayı onarmadan, sırf tamir süresini baştan başlatmak için ürünü bana kargoyla geri yollamaları. Bu durumda arızalı ürünü tekrar servise yollamak zorunda kalacağım. Belkide onarıp yolluyacaklar ama ben bunu kargoyu teslim almadan nasıl bilebilirim ki?
Old 13-02-2009, 14:32   #4
gurhankoc

Servislerin arıza kayıtları konusunda belki daha bilgili meslektaşlar bilgilerini paylaşırsa daha aydınlatıcı olur ama en azından şunu söyleyebilirim.
Serviste arıza bildirimlerinin kayıt edildiği bir defter bulunuyordur sanırım. Herhangi bir ihtilaf durumunda bu kayıtlar istenebilir. Ama her halükarda servisin malı teslim aldığı tarih bildirim süresi olarak kabul edilir.
Ayrıca yönetmeliğin devamı maddelerinde değişik bazı yaptırımlar da söz konusu. Tamir edilmeden gönderildiği takdirde diğer yaptırımlarla karşılaşabilirler diye düşünüyorum. İncelemenizi tavsiye ederim.
Old 13-02-2009, 15:41   #5
av_abay

Servisin malı teslim aldığı tarih bildirim süresi olarak kabul edilir derken tamir süresi için ön görülen 30 iş günlük sürenin bu tarihten itibaren mi başlayacağını kastediyorsunuz? Şu an delil olarak sunulabilecek kargo teslim fişleri var elimde.
Old 13-02-2009, 16:10   #6
gurhankoc

Afedersiniz kargonun teslim aldığı tarih
bu şekilde düşünmeme rağmen yanlış kaleme almışım
Old 14-02-2009, 10:01   #7
av_abay

Bence olması gereken telefonla bildirim tarihi aslında. kanun metninden öyle anlıyorum yani. Bu konuda daha açıklayıcı bilgiler verebilecek meslektaşlarım lütfen yardıncı olun.
Old 17-02-2009, 11:17   #8
av_abay

30 iş gününün ne zaman işlemeye başlayacağı hakkında uygulamayla alakalı bir bilgi verebilecek arkadaşlar lütfen yardım edin. Bu konuda önemli bir hususta cumartesi günleri 30 iş günlük süreye dahil mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi