Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HAGP Kararının Kaldırılması Beraat vs Karışık Bir konu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-08-2016, 14:17   #1
Av.Rıdvan Ergün

Varsayılan HAGP Kararının Kaldırılması Beraat vs Karışık Bir konu

Değerli meslektaşlarım, kendim takip etmediğim, ancak bilgi sahibi olduğum bir dosyadaki karışık ve ilginç durumu burada tartışmaya açmak istedim. Olay şöyle:

Polis memurları hakkında işkence yapmak suçundan dava açılıyor.
Mahkeme yargılama sonunda iddianamede tanımlı eylemin uzun süreli ve sistematik olmayan darp olayı olduğunu bildirerek, işkence suçundan beraat ve yaralama suçundan da mahkumiyet kararı vererek mahkumiyet kararları hakkında hükmün açıklanmasını geri bırakıyor.
İddianamede işkence ve yaralama olarak ayrı ayrı tanımlanmış iki ayrı eylem olmadığını tekrar vurguluyorum.
Katılan taraf beraat kararını temyiz etmiyor, beraat hükmü kesinleşiyor.
Ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz ediyorlar.
İtirazı inceleyen mahkeme eylemin yaralama değil, işkence suçunu oluşturacağını belirterek kararı kaldırıyor.

Davaya bakan mahkeme yeniden duruşma günü veriyor.
HAGB kararı kaldırılmış olsa da, kesinleşmiş beraat kararı karşısında mahkeme ne karar vermelidir?
Bende bir takım cevaplar var, ancak bir takım hatalar zincirinin ortaya çıkarttığı bu ilginç durumu meslektaşlarımla paylaşarak fikir jimnastiği yapılabileceğini düşündüm. O nedenle paylaşmakta yarar gördüm.
İlginiz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla
Old 29-08-2016, 10:58   #2
Av.Can

İşkenceden beraat verilmiş ve bu karar kesinleşmiş. Bu durumda yeniden işkenceden ceza verilmesi mümkün değildir. Ancak yaralamayı da üst mahkeme kaldırmış. Mahkemece işkenceden beraat kesinleştiğinden karar verilmesine yer olmadığına suç işkence teşkil etse de beraat kesinleştiğinden önceki ceza miktarı ve suç nevi kazanılmış hak durumuna geldiğinden önceki yaralama hükmünden fazla hüküm kurulamaz. Eski hüküm yeniden verilmelidir diyorum.

Ancak neticeyi de merak ediyorum. Lütfen paylaşın üstad
Old 29-08-2016, 11:01   #3
Av.Rıdvan Ergün

Cevabınız için teşekkür ederim.
Aslında HAGB kararını kaldıran üst mahkeme bile değil, bir sonraki numaralı diğer ağır ceza mahkemesi.
Kaldırma kararı veren Ağır Ceza Mahkemesi kesinleşen beraat hükmünü görerek, kararında bunu dikkate almalıydı diye düşünüyorum.
Old 29-08-2016, 11:09   #4
Av.Can

Böyle durumlarda muhtemelen gözden kaçtı diye iyimser düşünüyorum. Ne yapayım yoksa delirmek an meselesi))
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi