Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kaçak yapı sebebiyle ayıplı kira / muacceliyet şartı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2016, 21:45   #1
gülnihal çevik

Varsayılan kaçak yapı sebebiyle ayıplı kira / muacceliyet şartı

Herkese İyi çalışmalar,

Müvekkil, organize sanayi bölgesinde fabrika kiralıyor. 1 yılı aşkın iç tefrişi sürüyor zira tıbbi malzeme için özel makine vs. yaptırması montajı çok uzun sürüyor.
Sonrasında Sağlık Bakanlığına ve Org. San. Böl. ruhsat için başvurduğunda kiraladığı binanın bir kısmının kaçak olduğunu öğreniyor ve bu yüzden ruhsat alamıyor.

Mal sahibi müvekkili oyalıyor, müvekkil kızıp kirayı ödemiyor. Mal sahibine ihtar vb gönderiyor.

Mal sahibi, Müvekkile karşı örnek 13 ile icra takibi yapıyor. Ödenmeyen kira 10.000 TL. ve kalan 18 aya ilişkin kira bedelleri toplamda 190.000 TL. nin tahsili ve tahliye isteniyor. Müvekkil itiraz ediyor ancak icra mahkemesi itirazın kaldırılmasına, inkar tazminatına ve tahliyeye karar veriyor. Toplam 250.000 TL. gibi bir rakam ödemesi gerekiyor müvekkilin. Tahliye için de 15 gün süre verilmiş.

1- Mal sahibi, kiralayanı kullanıma elverişli bulundurmak zorunda olduğundan, binanın bir kısmı ruhsatsız olduğundan, kira sözleşmesinin feshini talep edemez miyiz? Şimdiye kadar ödenen kira bedellerinin iadesini isteyemez miyiz?
Bu işler için çok mu geç kalındı?

2- Kalan 18 aya ilişkin kira bedellerini müvekkilin ödememesi için nasıl bir yol izlemeliyim?
Müvekkil tacir olduğundan, muacceliyet şartı geçerli ise de, kiralanan yer, yeniden kiraya verilirse, boş kaldığı dönem dışında ödenen kira bedelleri geri alınabilir mi?

3- Müvekkil kira sözleşmesine güvenerek monte ettirdiği makinelerin sadece bir tanesinin taşınması 80.000 TL. ye mal olmaktadır. Bina içi tefriş edilmiştir. Müvekkil fabrikasını hiç çalıştıramamıştır. Zararı büyüktür. Bu zarar ve masraflar için bir şey yapabilir miyiz?

Müvekkil, kirayı ödememek gibi kendi kusurlu hareketi ile haklı olabilecekken haksız konuma düşmüş gibi geliyor bana. Yapılacak bir şey yok mudur?

Binayı tahliye ettiğimiz an, kaçak kısmı yıkarlarsa, onu da ispat edemeyiz.
Tespit talep ettim Sulh Hukuk Mahkemesinden, mahkeme reddetti, henüz gerekçeyi öğrenemedim.
Old 05-01-2016, 09:54   #2
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
Herkese İyi çalışmalar,

Müvekkil, organize sanayi bölgesinde fabrika kiralıyor. 1 yılı aşkın iç tefrişi sürüyor zira tıbbi malzeme için özel makine vs. yaptırması montajı çok uzun sürüyor.
Sonrasında Sağlık Bakanlığına ve Org. San. Böl. ruhsat için başvurduğunda kiraladığı binanın bir kısmının kaçak olduğunu öğreniyor ve bu yüzden ruhsat alamıyor.

Mal sahibi müvekkili oyalıyor, müvekkil kızıp kirayı ödemiyor. Mal sahibine ihtar vb gönderiyor.

Mal sahibi, Müvekkile karşı örnek 13 ile icra takibi yapıyor. Ödenmeyen kira 10.000 TL. ve kalan 18 aya ilişkin kira bedelleri toplamda 190.000 TL. nin tahsili ve tahliye isteniyor. Müvekkil itiraz ediyor ancak icra mahkemesi itirazın kaldırılmasına, inkar tazminatına ve tahliyeye karar veriyor. Toplam 250.000 TL. gibi bir rakam ödemesi gerekiyor müvekkilin. Tahliye için de 15 gün süre verilmiş.

1- Mal sahibi, kiralayanı kullanıma elverişli bulundurmak zorunda olduğundan, binanın bir kısmı ruhsatsız olduğundan, kira sözleşmesinin feshini talep edemez miyiz? Şimdiye kadar ödenen kira bedellerinin iadesini isteyemez miyiz?
Bu işler için çok mu geç kalındı?

2- Kalan 18 aya ilişkin kira bedellerini müvekkilin ödememesi için nasıl bir yol izlemeliyim?
Müvekkil tacir olduğundan, muacceliyet şartı geçerli ise de, kiralanan yer, yeniden kiraya verilirse, boş kaldığı dönem dışında ödenen kira bedelleri geri alınabilir mi?

3- Müvekkil kira sözleşmesine güvenerek monte ettirdiği makinelerin sadece bir tanesinin taşınması 80.000 TL. ye mal olmaktadır. Bina içi tefriş edilmiştir. Müvekkil fabrikasını hiç çalıştıramamıştır. Zararı büyüktür. Bu zarar ve masraflar için bir şey yapabilir miyiz?

Müvekkil, kirayı ödememek gibi kendi kusurlu hareketi ile haklı olabilecekken haksız konuma düşmüş gibi geliyor bana. Yapılacak bir şey yok mudur?

Binayı tahliye ettiğimiz an, kaçak kısmı yıkarlarsa, onu da ispat edemeyiz.
Tespit talep ettim Sulh Hukuk Mahkemesinden, mahkeme reddetti, henüz gerekçeyi öğrenemedim.
Tahliye için 15 gün süre verildiğine göre karar kesinleşmiş olmalı.
Keşke müvekkiliniz en başta gerekçe göstererek kira sözleşmesini fesh ettiğini bildirseymiş isabetli olurmuş.
Şu anda aklıma gelen yol olarak genel mahkemelerde dava açabilirsiniz.
Bilmiyorum temyize gittiniz mi ama bence yerel mahkemenin kalan 18 aya ait verdiği karar son derece yanlış.Çünkü 18 ay oranın boş kalması hayatın olağan akışına ters. Üstelik orayı tekrardan kiraya verme konusunda mal sahibi üzerine düşeni yapmalı. Menfi tespit davası açtığınız taktirde durumun sizin lehinize daha iyi olacağını düşünüyorum
Old 05-01-2016, 12:32   #3
gülnihal çevik

Tahliye kararı için kararın kesinleşmesinin gerekmediğini biliyorum. Davaya başka bir avukat bakmış ve karar temyiz edilmemiş.
Old 05-01-2016, 12:40   #4
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan gülnihal çevik
Tahliye kararı için kararın kesinleşmesinin gerekmediğini biliyorum. Davaya başka bir avukat bakmış ve kararı temyiz edeceğini söylemiş.
Pardon yanlış bir bilgi aktarmışım. 3 aylık kira bedeli yatması halinde tehiri icra kararı alınabiliyor sanırım.
Ancak temyizde 18 aylık işlememiş aylar haricindeki talep ile ilgili karar hariç diğerlerinin bozulmayacağını düşünüyorum. 18 aylık süre alacağı bozulabilir.
Daha önce belirttiğim gibi menfi tespit davası açmanızda fayda olacağını tekrarlıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi