Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Doğalgaz giderleri dairelere ne şekilde bölünür?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-03-2011, 22:35   #1
AV.ELFTSDMR

Varsayılan Doğalgaz giderleri dairelere ne şekilde bölünür?

Merhaba,
Kiracı olduğum işyeriyle ilgili bir sorum olacak sayın meslekdaşlarım.17 daireli bir iş hanında kiracıyım.Her dairenin m2si farklı benim ki 35-40 m2 en küçük dairelerden birisi.17 dairenin 7si dolu.Doğalgaz ise merkezi sistem.Bina sahibi gelen faturaya katılmak zorunda mı? Faturamızda ki mebla baya yüklü.bunu 7 daireye mi 17 daireye mi bölmeliyiz.Bina sahibi ben kullanmadığım dairenin doğalgazını neden ödemelıyım ,ortak gıderlere katılırım ama bu ortak gider değil diyor.Yardımcı olursanız yargıtay kararı ya da kanun maddesi verebilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.
Old 22-03-2011, 22:39   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan AV.ELFTSDMR
Merhaba,
Kiracı olduğum işyeriyle ilgili bir sorum olacak sayın meslekdaşlarım.17 daireli bir iş hanında kiracıyım.Her dairenin m2si farklı benim ki 35-40 m2 en küçük dairelerden birisi.17 dairenin 7si dolu.Doğalgaz ise merkezi sistem.Bina sahibi gelen faturaya katılmak zorunda mı? Faturamızda ki mebla baya yüklü.bunu 7 daireye mi 17 daireye mi bölmeliyiz.Bina sahibi ben kullanmadığım dairenin doğalgazını neden ödemelıyım ,ortak gıderlere katılırım ama bu ortak gider değil diyor.Yardımcı olursanız yargıtay kararı ya da kanun maddesi verebilirseniz çok sevinirim teşekkür ederim.

Değerli meslektaşım,

Hemen cevabı vereyim de arkasını sonra getiririz: fatura tutarı 17'ye bölünecektir. Bunu diyen kişinin böyle bir hakkı bulunmamaktadır: mecbur ödeyecek kendisine düşen gideri...

Saygılar sunarım.
Old 22-03-2011, 22:45   #3
yildiz2005

Yönetim planının incelenmesi düşüncesindeyim. Yönetim planı ile ortak giderler vs diğer giderlere katılımın ne şekilde olduğu yönünde bir düzenleme olmasını umuyorum.
Old 22-03-2011, 22:50   #4
AV.ELFTSDMR

işin kötüsü doğalgazımız kesildi yarın açtırmak istiyorlar ve kim kaç aydır kiracıysa ona bölündü ben 6 aydır kiracıyım ve en küçük daire benim olmasına rağmen diğer dairelerinin ödediği kadar ödeyecekmişim.asıl sorun bu değil de bina sahibinin ödemesi gerekiyor mu gerekmiyor mu? Bunu nasıl çözeceğimizi bilmiyorum.Dayandırabileceğim somut açık bir gerekçe olsa onu anlatırım ama bulamadım
Old 22-03-2011, 22:50   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan yildiz2005
Yönetim planının incelenmesi düşüncesindeyim. Yönetim planı ile ortak giderler vs diğer giderlere katılımın ne şekilde olduğu yönünde bir düzenleme olmasını umuyorum.

Meslektaşımızın mesajında "ben kullanmadığım dairenin doğalgazını neden ödeyeyim" denildiği için bu olasılığı geçtim. Zira kişi, dediğiniz durum olsa diğer maliklerin önüne yönetim planını koyar ve çekilirdi.

Öte yandan dediğiniz doğrudur, maliklerin öncelikli mevzuatı yönetim planı, onda hüküm yoksa 634 sayılı yasadır.

Saygılarımla.
Old 22-03-2011, 23:18   #6
Admin

Sayın yildiz2005 ve Sayın Av.Ömer Güntay tarafından belirtildiği gibi öncelikle bakmanız gereken yönetim planı. Bunun gerekçesi Kat Mülkiyeti Kanunu madde 20/1. fıkradaki "Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça" hükmü.

Eğer yönetim planında özel bir hüküm düzenleme yoksa (veya yönetim planıyla kabul edilmiş özel bir ısıtma projesi vs. bir başka anlaşma da bulunmuyorsa) o zaman aynı maddenin 20/b fıkrası gereğince paylaşımda arsa payının esas alınması gerekiyor.

Yakıt gideri binaya ilişkin genel bir gider olduğundan aynı kanunun 18. maddesi gereğince hem kat maliki (tüm malikler), hem de kiracı vs. diğer kullanıcılar bu borçtan müteselsilen sorumludur. Bir diğer deyişle, hiçbir kat maliki "benim orada kiracım var ondan alın" veya "ben daireyi boş tutuyorum ödemem" (bkz md20/3) diyemeyeceği gibi, kiracılar da "kat malikinden alın" şeklinde itirazda bulunamaz, müteselsil sorumluluk söz konusudur, yönetim gideri her kimden isterse o kişi öncelikle ödemek, sonra gerekiyorsa asıl borçluya (örneğin kiracıya) rücu etmekle yükümlüdür.
Old 22-03-2011, 23:55   #7
Av.Dursun KARACA

Merkezi sistemle ısınan yerlerde kapalı dairelerin de belli bir derecede ısıtılması, dolayısıyla bu dairelerin maliklerinin de ısıtma giderlerine katılma zorunluluğu ile ilgili bir yönetmelik var diye biliyorum. Muhtemelen Sanayi ve Tic. Bakanlığı yönetmeliği, bir araştırın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi